Midas - Yeni Kullanıcılara Özel
1

Ahlatcı Yatırım

TTKOM - TÜRK TELEKOMÜNİKASYON A.Ş.

Hedef Fiyat

87.90 ₺

Potansiyel Getiri

%75.10
0
Al
0
Perşembe, 06 Ağustos 2026
THYAO - TÜRK HAVA YOLLARI A.O.

Hedef Fiyat

425.96 ₺

Potansiyel Getiri

%43.18
0
Al
0
Perşembe, 06 Ağustos 2026
FROTO - FORD OTOMOTİV SANAYİ A.Ş.

Hedef Fiyat

146.70 ₺

Potansiyel Getiri

%93.54
0
Al
1
Çarşamba, 05 Ağustos 2026
Katılım Endeksinde ASELS - ASELSAN ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

Hedef Fiyat

446.00 ₺

Potansiyel Getiri

%15.62
0
Tut
0
Çarşamba, 05 Ağustos 2026
Katılım Endeksinde CIMSA - ÇİMSA ÇİMENTO SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

Hedef Fiyat

65.50 ₺

Potansiyel Getiri

%51.48
0
Al
0
Salı, 04 Ağustos 2026
AKBNK - AKBANK T.A.Ş.

Hedef Fiyat

114.20 ₺

Potansiyel Getiri

%64.32
0
Al
0
Çarşamba, 29 Temmuz 2026
TAVHL - TAV HAVALİMANLARI HOLDİNG A.Ş.

Hedef Fiyat

379.71 ₺

Potansiyel Getiri

%47.60
0
Al
0
Çarşamba, 29 Temmuz 2026
Katılım Endeksinde SELEC - SELÇUK ECZA DEPOSU TİCARET VE SANAYİ A.Ş.

Hedef Fiyat

131.54 ₺

Potansiyel Getiri

%-61.37
0
Tut
0
Cuma, 19 Haziran 2026
Katılım Endeksinde MAVI - MAVİ GİYİM SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

Hedef Fiyat

62.40 ₺

Potansiyel Getiri

%68.83
0
Al
0
Çarşamba, 10 Haziran 2026
TCELL - TURKCELL İLETİŞİM HİZMETLERİ A.Ş.

Hedef Fiyat

156.81 ₺

Potansiyel Getiri

%65.32
0
Al
0
Salı, 12 Mayıs 2026
PGSUS - PEGASUS HAVA TAŞIMACILIĞI A.Ş.

Hedef Fiyat

278.60 ₺

Potansiyel Getiri

%85.24
0
Tut
0
Salı, 12 Mayıs 2026
SISE - TÜRKİYE ŞİŞE VE CAM FABRİKALARI A.Ş.

Hedef Fiyat

71.05 ₺

Potansiyel Getiri

%83.88
0
Al
0
Pazartesi, 11 Mayıs 2026
MGROS - MİGROS TİCARET A.Ş.

Hedef Fiyat

886.00 ₺

Potansiyel Getiri

%71.04
0
Al
0
Perşembe, 07 Mayıs 2026
TTRAK - TÜRK TRAKTÖR VE ZİRAAT MAKİNELERİ A.Ş.

Hedef Fiyat

742.20 ₺

Potansiyel Getiri

%74.33
0
Tut
0
Perşembe, 30 Nisan 2026
Katılım Endeksinde EREGL - EREĞLİ DEMİR VE ÇELİK FABRİKALARI T.A.Ş.

Hedef Fiyat

43.60 ₺

Potansiyel Getiri

%16.52
0
Al
0
Çarşamba, 29 Nisan 2026
ASTOR - ASTOR ENERJI

Hedef Fiyat

202.38 ₺

Potansiyel Getiri

%-34.50
0
Al
0
Pazartesi, 12 Ocak 2026
Katılım Endeksinde EKGYO - EMLAK KONUT GYO

Hedef Fiyat

29.94 ₺

Potansiyel Getiri

%53.93
0
Al
0
Pazartesi, 12 Ocak 2026
Katılım Endeksinde BRISA - BRİSA BRIDGESTONE LASTİK SANAYİ A.Ş.

Hedef Fiyat

117.49 ₺

Potansiyel Getiri

%55.20
2
Al
1
Salı, 18 Mart 2025
ISCTR - TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.

Hedef Fiyat

19.80 ₺

Potansiyel Getiri

%58.02
1
Al
3
Cuma, 14 Şubat 2025
TOASO - TOFAŞ TÜRK OTOMOBİL FABRİKASI A.Ş.

Hedef Fiyat

291.91 ₺

Potansiyel Getiri

%12.92
3
Al
7
Perşembe, 14 Kasım 2024
VESBE - VESTEL BEYAZ EŞYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

Hedef Fiyat

27.10 ₺

Potansiyel Getiri

%410.36
1
Al
17
Cuma, 05 Ocak 2024
ARCLK - ARÇELİK A.Ş.

Hedef Fiyat

194.00 ₺

Potansiyel Getiri

%116.28
Pazartesi, 23 Ekim 2023
Çarşamba, 02 Eylül 2026 00:00
Destek/Direnç Tablosu
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-destekdirenc-tablosu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 02 Eylül 2026 00:00
Piyasalarda Bugün
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-piyasalarda-bugun.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 02 Eylül 2026 00:00
Otomotiv Sektörü Ağustos Bülteni
 
Otomotiv pazarı Ağustos ayında 81.031 adet seviyesinde kaldı ve yıllık bazda %20,3 daraldı. Binek otomobil satışları 61.529 adetle %25,2 gerilerken, hafif ticari araç satışları 19.502 adetle %0,3 artış gösterdi. Aylık bazda piyasa yatay seyretti ve geçen yılın aynı ayındaki 101.650 adetlik yüksek baz etkisi görünümü baskıladı.
 
Sektörde mevsimsellik belirgin kalırken, yılın ilk sekiz ayında toplam pazar 719.996 adet oldu ve yıllık bazda %11,9 daraldı. İlk çeyrekte 265 bin adet olan pazar ikinci çeyrekte 293 bin adede yükselse de geçen yılın aynı döneminin altında kaldı, Temmuz-Ağustos döneminde ise toplam pazar 162 bin adet seviyesinde gerçekleşti. Yakıt kırılımında elektrikli ve hibrit araçların payı yükselmeye devam ederken, 2026 itibarıyla hibrit araçların payı %50’nin üzerinde, tam elektrikli araçların payı ise %20 civarında seyrediyor.
 
2026’da zayıflığın arkasında finansman koşulları ve kur baskısı öne çıkıyor. Taşıt kredisi faizi yılın ilk yarısında geriledikten sonra yeniden yükselerek Ağustos ayında %48,1 seviyesine ulaştı ve krediye duyarlı talebi sınırladı. Euro/TL kurunun Ağustos ayında ortalama 55,4 seviyesine yükselmesi özellikle ithal araçlarda maliyet ve fiyatlama baskısını artırdı, tüketicinin finansmana erişimini zorlaştırdı ve talep görünümünü zayıflattı.
 
Satışların yaklaşık %68’i ithal araçlardan oluşurken, SUV gövde tipi %71,9 payla en güçlü segment görünümünü verdi ve C segmenti öne çıktı. Şirketler arasında ayrışma dikkat çekti; DOAS satışlarını yıllık bazda yalnızca %1,6 gerileyerek daha dirençli bir görünüm sergilerken, pazar payı %16,3’e yükseldi. FROTO ve TOASO’da ise satışlar sırasıyla %37,5 ve %27,4 geriledi; TOASO’da satışların %23,9’u, DOAS’ta ise %13,91’i grup markaları aracılığıyla gerçekleşti. Genel sonuç olarak, sektör talebi baskı altında kalırken hibrit-elektrikli dönüşüm ve bazı şirketlerdeki göreli dayanıklılık orta vadeli ayrışmanın ana unsurları olarak öne çıkıyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-otomotiv-sektoru-agustos-bulteni.pdf İlgili Dosyayı İndir
Salı, 01 Eylül 2026 00:00
Destek/Direnç Tablosu
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-destekdirenc-tablosu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Salı, 01 Eylül 2026 00:00
Piyasalarda Bugün
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-piyasalarda-bugun.pdf İlgili Dosyayı İndir
Salı, 01 Eylül 2026 00:00
TUPRS - Aylık Marj Değerlendirmesi
 
TUPRS için aylık marj görünümü güçlü kalmaya devam ediyor ve kurum bu tabloyu hisse açısından olumlu değerlendiriyor. Ağustos ayında Brent petrol 83,4 $/varil seviyesinden 90,7 $/varil seviyesine yükseldi. 2026 yılına 66,8 $/varil seviyesinden başlayan Brent, yılbaşına göre yüksek seyrini korudu ve geçen yılın aynı dönemindeki 68,2 $/varil seviyesinin üzerinde kaldı.
 
Motorin marjı 75,0 $/varil seviyesinden 84,7 $/varil seviyesine yükselerek güçlü seyrini sürdürdü. Jet yakıtı marjı 64,1 $/varil seviyesinden 67,8 $/varil seviyesine sınırlı bir artış kaydetti. Benzin marjı da 43,8 $/varil seviyesinden 46,6 $/varil seviyesine yükselerek güçlü görünümünü korudu.
 
Üç ana ürün marjının tamamında yükselişin devam etmesi, rafinaj marjları açısından destekleyici bir görünüm oluşturdu. Motorin marjı geçen yılın aynı dönemindeki 22,0 $/varil seviyesinin ve beş yıllık ortalamanın belirgin şekilde üzerinde seyretti. Jet yakıtı marjı da geçen yılın aynı dönemindeki 18,3 $/varil seviyesinin ve beş yıllık ortalamasının oldukça üzerinde kaldı. Benzin marjı ise geçen yılın aynı dönemindeki 18,4 $/varil seviyesinin ve beş yıllık ortalamasının belirgin şekilde üzerinde gerçekleşti.
 
Bu güçlü marj görünümü TUPRS hissesi için ana yatırım tezini destekleyen en önemli unsur olarak öne çıkıyor. Hedef fiyat, tavsiye, gelir, FAVÖK veya net kâr gibi ek finansal bilgiler bu içerikte yer almıyor. En kritik çıkarım, rafinaj ürün marjlarındaki güçlü seyrin şirket için olumlu bir operasyonel zemin sunmayı sürdürmesi.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-tuprs-aylik-marj-degerlendirmesi.pdf İlgili Dosyayı İndir
Salı, 01 Eylül 2026 00:00
Gün İçi Endeks Değerlendirme Raporu
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-gun-ici-endeks-degerlendirme-raporu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Salı, 01 Eylül 2026 00:00
Günlük Altın Analizi
 
Ons altın, şahin Jackson Hole mesajlarının tahvil satışlarını derinleştirmesi ve Fed’in eylülde 25 baz puanlık faiz artırımı ihtimalinin %66’ya yükselmesiyle %1,5’in üzerinde düşerek 4.370 dolara geriledi. Bu seviye 19 Ağustos’tan bu yana görülen en düşük fiyat oldu. Ana görünüm, faiz baskısının altın üzerinde belirleyici olmaya devam ettiği yönünde.
 
Yeniden yükselen ABD-İran gerilimi güvenli liman alımını güçlü biçimde artırmıyor; etki daha çok petrol ve faiz beklentileri üzerinden hissediliyor. Hürmüz’ün yeniden açılmasına yönelik Katar ve Umman öncülüğündeki girişimlerden henüz sonuç alınamaması ve iki Suudi petrol süpertankerinin boğazda vurulması arz endişelerini canlı tutuyor. Yükselen petrol fiyatları enflasyon riskini artırarak küresel tahvil faizlerini yukarı çekiyor ve bu da altına destek vermek yerine faiz baskısını güçlendiriyor.
 
Günün devamında açıklanacak ABD JOLTS açık iş sayısı ve ISM imalat PMI verileri yakından izlenecek. JOLTS açık iş sayısının yaklaşık 7,39 milyon, ISM imalat PMI'ın ise 55,2 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. ISM fiyat endeksinin yüksek kalması veya işgücü piyasasının beklenenden güçlü görünmesi, Fed’in faiz artırımı beklentilerini destekleyerek tahvil faizleri ve dolar üzerinden altında satış baskısını artırabilir.
 
Kısa vadede altın için temel katalizörler Fed beklentileri, ABD verileri ve tahvil faizlerindeki yön olacak. En önemli risk, güçlü veri akışıyla faiz artırımı ihtimalinin daha da güçlenmesi ve doların destek bulmasıdır. Sonuç olarak, jeopolitik tansiyon tek başına güçlü bir güvenli liman talebi yaratmıyor; altının yönünü ağırlıkla faiz cephesi belirliyor.
Salı, 01 Eylül 2026 00:00
Açığa Satış Raporu
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-aciga-satis-raporu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Pazartesi, 31 Ağustos 2026 00:00
Destek/Direnç Tablosu
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-destekdirenc-tablosu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Pazartesi, 31 Ağustos 2026 00:00
Haftalık Ekonomik Takvim
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-haftalik-ekonomik-takvim.pdf İlgili Dosyayı İndir
Pazartesi, 31 Ağustos 2026 00:00
Haftalık Halka Arz Raporu
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-haftalik-halka-arz-raporu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Pazartesi, 31 Ağustos 2026 00:00
Piyasalarda Bugün
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-piyasalarda-bugun.pdf İlgili Dosyayı İndir
Pazartesi, 31 Ağustos 2026 00:00
ENJSA - Teknik Analiz Önerisi
 
ENJSA, 127 TL seviyelerinden başlayan geri çekilmenin ardından yükselen ana trend desteği üzerinde güç topluyor. Nisan ayından bu yana süren alçalan trend direnci test edilirken, 112,50 TL seviyesindeki 0,5 düzeltme seviyesinin üzerinde kalıcılık ve 116 TL seviyesindeki 0,618 Fibonacci seviyesine tutunma çabası teknik görünümü destekliyor. Uzun vadeli yükselen trendin korunması ve 200 günlük üssel hareketli ortalamanın 101,40 TL seviyesinde bulunması, orta vadeli ana trendin devam ettiğine işaret ediyor.
 
Kısa vadede 116,00-118,00 TL bölgesi kritik eşik olarak izleniyor. Bu bölgenin üzerinde kalıcılık sağlanması halinde alçalan trend direncinin yeni destek olarak test edilmesiyle yükseliş hareketinin ivme kazanması bekleniyor. Böyle bir senaryoda ilk etapta 120 TL ve ardından 127,90 TL seviyeleri ara direnç olarak takip edilebilir. 128 TL üzerindeki fiyatlamalarda Fibonacci 1,618 seviyesine karşılık gelen 149,70 TL ana hedef olarak öne çıkıyor.
 
Teknik görünüm doğrultusunda öneri fiyatı 116,30 TL, hedef fiyat 149,70 TL ve zarar kes seviyesi 109,40 TL olarak belirlenmiş. Hedef fiyatın, öneri fiyatına göre yaklaşık %28,7 yükseliş potansiyeline işaret ettiği belirtiliyor. Bu çerçevede tavsiye türü AL olarak sunulurken, geri çekilmelerde 112,50-110,00 TL bandı önemli destek bölgesi olarak takip ediliyor.
 
Kısa vadeli yükseliş senaryosunun 109,40 TL seviyesinin altında oluşabilecek günlük kapanışlarla zayıflayacağı ifade ediliyor. En kritik sonuç, fiyatın 116,00-118,00 TL bölgesi üzerinde tutunması halinde yükselişin hız kazanabileceği, aksi durumda ise trend görünümünün zayıflayabileceği yönünde şekilleniyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-enjsa-teknik-analiz-onerisi.pdf İlgili Dosyayı İndir
Pazartesi, 31 Ağustos 2026 00:00
2. Çeyrek Gayrisafi Yurt İçi Hasıla Verileri
 
Türkiye ekonomisi 2026 yılının ikinci çeyreğinde yıllık bazda %2,3 büyüdü ve bu oran %2,9 olan piyasa beklentisinin altında kaldı. Önceki açıklanan büyüme %2,5 seviyesindeydi. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH, bir önceki çeyreğe göre %1,1 arttı.
 
Hanehalkı tüketimi %3,5 artarak büyümenin ana desteklerinden biri olmayı sürdürdü. Hanehalkına hizmet eden kar amacı olmayan kuruluşların tüketimi %3,1 artarken, kamu tüketimi %1,8 daraldı. Yatırım tarafında gayrisafi sabit sermaye oluşumundaki artış %0,6 ile sınırlı kaldı.
 
Dış talep tarafında mal ve hizmet ihracatı %3,4 gerilerken ithalat %6,4 düştü. İthalattaki daha sert düşüş net ihracatın büyümeye pozitif katkı vermesini sağladı. Buna karşılık ihracattaki gerileme, dış talep koşullarının büyümeye güçlü bir destek vermediğini gösterdi.
 
Üretim tarafında en belirgin ayrışma tarım sektöründe yaşandı; tarım, ormancılık ve balıkçılık faaliyetleri %13,3 büyüdü. Bilgi ve iletişim sektörü %8,6 ile güçlü seyrini korurken, kamu yönetimi, eğitim, sağlık ve sosyal hizmetler %4,0 büyüdü. Sanayi ve imalat sanayi %2,4 büyürken, ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmetleri grubu %0,5 ile zayıf kaldı; inşaat sektörü ise %1,9 daraldı.
 
Cari fiyatlarla GSYH ikinci çeyrekte 19,9 trilyon TL'ye, dolar bazında ise yaklaşık 438,3 milyar dolara ulaştı. Büyümenin beklentinin altında kalması ekonomik aktivitenin tahmin edilenden daha zayıf olduğuna işaret ederken, tahvil faizleri üzerinde aşağı yönlü ve gelecekteki para politikası gevşemesi beklentileri açısından destekleyici bir etki yaratabilir. Özellikle kısa ve orta vadeli tahvillerde bu etkinin daha belirgin olabileceği, iç talebin ise hanehalkı tüketimindeki %3,5 artışla halen dirençli kaldığı görülüyor.
Pazartesi, 31 Ağustos 2026 00:00
Gün İçi Endeks Değerlendirme Raporu
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-gun-ici-endeks-degerlendirme-raporu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Pazartesi, 31 Ağustos 2026 00:00
Günlük Altın Analizi
 
Ons altın, Jackson Hole sonrasında Fed Başkanı Kevin Warsh’ın şahin mesajlarıyla sert bir düşüş yaşadıktan sonra yeni haftaya da baskı altında başladı. Cuma günü %3’ün üzerinde değer kaybeden ons, bugün 4.450 dolar çevresinde dengeleniyor. Enflasyonun %2 hedefine dönüşüne ilişkin yeterli güven oluşmaması halinde Fed’in daha fazla sıkılaşabileceği mesajı, eylül toplantısında faiz artırımı beklentilerini belirgin biçimde güçlendirdi. 25 baz puanlık faiz artırımı olasılığı yaklaşık %36 seviyesinden %64’e yükseldi.
 
ABD ile İran arasında askeri gerilimin yeniden yükselmesi altın için jeopolitik destek sağlasa da, petrol fiyatlarındaki sert yükseliş bu etkinin önüne geçiyor. ABD’nin Hürmüz Boğazı’ndaki Larak Adası’nda İran’a ait füze rampalarını vurmasının ardından İran, Ürdün’deki iki ABD üssüne saldırdığını açıkladı. Brent petrol %3’ün üzerinde yükselerek 90 dolar çevresine çıktı. Petrol fiyatlarındaki artışın enflasyon endişelerini artırması, Fed’in daha sıkı duruş ihtimalini destekliyor.
 
Haftanın devamında Fed fiyatlamasının yönünü ABD istihdam verileri belirleyecek. Piyasa, ağustos ayında istihdamın yaklaşık 47 bin kişi artmasını ve işsizlik oranının %4,1 seviyesinde kalmasını bekliyor. Beklentilerin belirgin altında bir istihdam verisi, eylül ayındaki faiz artırımı beklentilerini zayıflatarak dolar ve tahvil faizlerinde geri çekilmeye yol açabilir. Böyle bir senaryoda altında tepki alımlarının güçlenmesi beklenebilir.
 
Güçlü bir istihdam raporu ise şahin Fed mesajlarını destekleyerek ons üzerindeki baskının sürmesine neden olabilir. Kısa vadede 4.426, 4.342 ve 4.215 seviyeleri destek olarak öne çıkıyor. Yukarıda 4.580, 4.668 ve 4.762 seviyeleri direnç olarak izleniyor. Ana yatırım tezi, Fed’in faiz artırımı beklentileri ile jeopolitik risklerin altın üzerindeki etkisinin birbirini dengelemesi üzerine kurulu görünüyor.
Pazartesi, 31 Ağustos 2026 00:00
Petrokimya Marjı Değerlendirmesi
 
Petkim için gelişmeler olumlu değerlendiriliyor. Etilen fiyatı 893 $/ton’dan 891 $/ton’a gerileyerek %0,2 düşerken, Nafta fiyatı 774 $/ton’dan 748 $/ton’a inerek %3,4 düşüş gösterdi. Bu hareketle Etilen-Nafta makası haftalık bazda %20,2 artarak 119 $ seviyesinden 143 $ seviyesine yükseldi. Platts Petrokimya Endeksi de 1.046 $ seviyesinden 1.029 $ seviyesine gerileyerek %1,6 düşüş kaydetti.
 
Mevcut Platts Petrokimya Endeksi, son iki yıllık ortalaması olan 872 $’ın yaklaşık %17,9 üzerinde seyrediyor. Buna karşılık Etilen-Nafta makası 143 $ seviyesiyle son iki yıllık ortalama olan 254 $’ın yaklaşık %43,7 aşağısında bulunuyor. Bu tablo, makasın toparlanma göstermesine rağmen tarihsel ortalamalara göre hâlâ sınırlı kaldığını ortaya koyuyor.
 
Analist, mevcut fiyat hareketlerinin Petkim açısından destekleyici olduğunu vurguluyor. Bununla birlikte Etilen-Nafta makasının iki yıllık ortalamanın belirgin altında kalmaya devam etmesi, marjlardaki iyileşmenin henüz güçlü bir normalleşmeye dönüşmediğine işaret ediyor. Dolayısıyla ana tez, kısa vadede olumlu bir seyrin bulunduğu ancak toparlanmanın tam olarak tamamlanmadığı yönünde şekilleniyor.
 
En kritik çıkarım, petrokimya ürün fiyatlarında kısmi geri çekilme yaşansa da naftadaki daha sert düşüşün makası açarak Petkim lehine bir ortam oluşturmasıdır. Buna karşın makasın tarihsel ortalamaların altında kalması, iyileşmenin sınırlı olduğuna dair temel risk olarak öne çıkıyor. Yatırımcı açısından en önemli nokta, sektör dinamiklerinin kısa vadede destekleyici görünmesine rağmen marjların sürdürülebilir şekilde güçlenip güçlenmeyeceğinin izlenmesi gerektiğidir.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-petrokimya-marji-degerlendirmesi.pdf İlgili Dosyayı İndir
Pazartesi, 31 Ağustos 2026 00:00
Açığa Satış Raporu
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-aciga-satis-raporu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Cuma, 28 Ağustos 2026 00:00
Gün İçi Endeks Değerlendirme Raporu
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-gun-ici-endeks-degerlendirme-raporu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Cuma, 28 Ağustos 2026 00:00
Haftalık Altın Raporu
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-haftalik-altin-raporu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Cuma, 28 Ağustos 2026 00:00
Açığa Satış Raporu
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-aciga-satis-raporu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Cuma, 28 Ağustos 2026 00:00
Destek/Direnç Tablosu
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-destekdirenc-tablosu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Cuma, 28 Ağustos 2026 00:00
Piyasalarda Bugün
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-piyasalarda-bugun.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 27 Ağustos 2026 00:00
Destek/Direnç Tablosu
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-destekdirenc-tablosu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 27 Ağustos 2026 00:00
Piyasalarda Bugün
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-piyasalarda-bugun.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 27 Ağustos 2026 00:00
TCMB Haftalık Menkul Kıymet İstatistikleri
 
21 Ağustos ile sona eren haftada yabancı yatırımcılar hisse senedi piyasasında 150,17 milyon dolar net alım yaptı, DİBS tarafında ise 1,16 milyon dolar net satış gerçekleştirdi.
 
Önceki hafta hisse senetlerinde 176,14 milyon dolar net alım, DİBS'te 306,18 milyon dolar net satış kaydedilmişti.
 
Böylece söz konusu haftada menkul kıymet piyasalarında toplam 149,01 milyon dolar yabancı alım yaşandı.
 
2026 yılının ilk 34 haftası değerlendirildiğinde yabancı yatırımcılar yılbaşından beri 1,73 milyar dolar hisse senedi alırken, DİBS tarafında 2,08 milyar dolar alım gerçekleştirdi.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-tcmb-haftalik-menkul-kiymet-istatistikleri.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 27 Ağustos 2026 00:00
Gün İçi Endeks Değerlendirme Raporu
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-gun-ici-endeks-degerlendirme-raporu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 27 Ağustos 2026 00:00
Haftalık Kart Harcamaları Raporu
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-haftalik-kart-harcamalari-raporu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 27 Ağustos 2026 00:00
2. Çeyrek Demir Çelik Bülteni
 
Demir-çelik sektöründe Türkiye üretimi artarken Çin kaynaklı arz baskısı fiyatlama gücünü sınırlıyor. Küresel çelik piyasasında talep zayıf kalırken, Çin’de yüksek stoklar ve yeni fırın devreye almaları arz fazlası riskini artırıyor. Türkiye’de üretim artışı görülse de bu performans henüz güçlü fiyatlama ve marj genişlemesine dönüşmüş değil. Hammadde maliyetlerindeki ayrışma, entegre ve elektrik ark ocaklı üreticilerin kârlılık görünümünü birbirinden farklılaştırıyor.
 
Küresel ham çelik üretimi 2026’nın ilk yarısında %0,7 gerileyerek 931,5 milyon ton oldu ve Çin’in üretimi %3,0 düşüşle 500 milyon ton seviyesinde kaldı. Türkiye %8,1 büyümeyle üretimini artıran sınırlı sayıdaki ülkelerden biri olurken, aylık ham çelik üretimi %6,2 artışla 3,4 milyon tona yükseldi. Buna karşın üretim artışı tek başına olumlu bir fiyatlama görünümü sunmuyor ve Çin’in yaklaşık 500 milyon tonluk üretimi küresel arz üzerinde belirleyici olmaya devam ediyor. Talebin üretim hızına ulaşamaması, ihracat pazarlarında ve fiyatlarda baskının sürmesine neden oluyor.
 
Yerel tarafta inşaat demiri ile hurda arasındaki fiyat farkı 200 USD/ton seviyesinde bulunuyor ve Ağustos 2026 itibarıyla makas 190 USD/ton seviyesine gerilemiş durumda. Çelik fiyatlarında yaşanan toparlanma sınırlı kalırken, hurda fiyatlarının elektrik ark ocaklı üreticiler üzerinde baskı oluşturmaya devam etmesi marjlar açısından önemli bir risk oluşturuyor. Vadeli elektrik piyasasında ikinci çeyrekte görülen enerji maliyeti avantajının üçüncü çeyrekte tersine dönebilmesi de maliyet tarafında dikkat çeken bir unsur. Çin’de yeni fırınların devreye alınmasıyla artan kapasite, küresel çelik fiyatları üzerinde ilave baskı yaratabilecek temel risk olarak öne çıkıyor.
 
Şirketler tarafında hisse performansı güçlü görünürken, değerleme tarafında özellikle KRDMD 6,8x FD/FAVÖK ile grupta daha düşük çarpanda işlem görüyor; ISDMR 12,6x, KCAER 9,8x ve EREGL 12,6x seviyesinde yer alıyor. 2Ç26 sonuçlarında satış büyümesi şirketler arasında ayrışsa da kârlılık genel olarak güçlenmiş görünüyor; EREGL satışlarını %34 artırırken KRDMD’nin brüt kârı %114 ve faaliyet kârı %533 yükseldi. ISDMR ve KCAER’de faaliyet kârı yıllık bazda gerilerken, KCAER’in satış gelirleri de %7 düştü. Genel resimde olumlu şirket bazlı toparlanma olsa da Çin kaynaklı arz baskısı, ihracat marjları ve fiyatlar üzerindeki temel belirsizlik olmayı sürdürüyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-2-ceyrek-demir-celik-bulteni.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 27 Ağustos 2026 00:00
Günlük Altın Analizi
 
Ons altında dün yaşanan %1,4'lük geri çekilmenin ardından bugün daha dengeli bir seyir izleniyor. Dolar endeksindeki ve ABD tahvil faizlerindeki yükseliş, değerli metalde iyimserliği sınırlıyor. Haftalık işsizlik maaşı başvurularının 203 bin gelmesi, 208 bin olan piyasa beklentisinin altında kaldı ve önceki haftanın verisi 206 binden 207 bine revize edildi.
 
İşgücü piyasasının dirençli görünümünü koruması, Fed tarafında görünümü rahatlatmadı ve veri sonrası satışları beraberinde getirdi. Fed'in faiz fiyatlamasında eylül toplantısında 25 baz puanlık faiz artırımı olasılığı yaklaşık %34 seviyesinde bulunuyor. Bu durum, değerli metal üzerinde kısa vadeli baskının sürdüğüne işaret ediyor.
 
Petrol tarafında diplomasi ile arz riskleri arasında oynaklık sürüyor. Katar Başbakanı'nın bugün Tahran'da görüşmeler gerçekleştirmesi ve İran ile Umman'ın Hürmüz Boğazı'nın yönetimine ilişkin anlaşmanın ayrıntıları üzerinde çalışmaya devam etmesi, enerji piyasasında belirsizliği canlı tutuyor. Piyasanın asıl odağı yarın Fed Başkanı Kevin Warsh'ın Jackson Hole konuşmasında olacak ve konuşma 17:00'de başlayacak.
 
Kısa vadede 4.580, 4.426 ve 4.342 seviyeleri destek, 4.668, 4.762 ve 4.854 seviyeleri ise direnç olarak öne çıkıyor. Genel görünüm, faiz beklentileri ve dolar/tahvil hareketleri nedeniyle altındaki toparlanmanın sınırlı kaldığını gösteriyor. En kritik çıkarım, işgücü verilerinin ve yaklaşan Fed mesajlarının altının yönü üzerinde belirleyici olmaya devam edeceği.
Perşembe, 27 Ağustos 2026 00:00
Açığa Satış Raporu
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-aciga-satis-raporu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 26 Ağustos 2026 00:00
Gün İçi Endeks Değerlendirme Raporu
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-gun-ici-endeks-degerlendirme-raporu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 26 Ağustos 2026 00:00
Günlük Altın Analizi
 
Ons altın üç ayın üzerindeki zirvelerinin ardından satış baskısıyla karşılaştı ve PCE verisi sonrası 4.610 dolar bölgesine kadar geriledi. Son günlerdeki hızlı yükselişin ardından görülen bu geri çekilme sınırlı kaldı. ABD temmuz PCE enflasyonu manşet tarafta aylık %0,2 artarken yıllık %3,7’de sabit kaldı. Çekirdek PCE aylık %0,2 ve yıllık %3,3 ile beklentilere paralel gerçekleşti.
 
Kişisel gelirler %0,4, tüketici harcamaları %0,2 arttı. Veriler enflasyonda yeni bir yukarı yönlü sürpriz yaratmadı ancak yıllık oranların yüksek kalması Fed açısından güçlü bir rahatlama sinyali vermedi. Dolar endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yukarı yönlü tepki, altındaki sınırlı satışın ana nedeni oldu. Petrol fiyatlarındaki düşüş ise değerli metal için destekleyici bir zemin oluşturdu.
 
Brent petrol 85-86 dolar bandına gerilerken İran ve Umman arasında Hürmüz Boğazı'nın yönetimine yönelik görüşmelerin ilerlediği belirtildi. İran Devrim Muhafızları sözcüsü, iki ülkenin boğazdaki paylar ve gelirler konusunda anlaşmaya vardığını açıkladı ve ABD'nin müzakereleri geciktirdiğini söyledi. Piyasadaki bir sonraki önemli testin, Fed Başkanı Kevin Warsh'ın cuma günü Jackson Hole'da yapacağı konuşma olması bekleniyor.
 
Enflasyonun hâlâ %2 hedefinin üzerinde kalması nedeniyle Warsh'ın faiz patikasına ilişkin mesajları, son haftalarda güçlü yükselen altında hareketin devam edip etmeyeceği açısından kritik görülüyor. Altında kısa vadeli görünüm, veri sonrası güçlenen dolar ve tahvil faizleri ile petrol fiyatlarındaki düşüşün yarattığı destek arasında şekilleniyor. Öne çıkan risk, Fed iletişiminin sıkı duruşu koruması ve değerli metaldeki satış baskısının güçlenmesi. En kritik çıkarım, güçlü yükselişin ardından altının yeni yönünü belirleyecek ana unsurun Jackson Hole konuşması olacağıdır.
Çarşamba, 26 Ağustos 2026 00:00
Açığa Satış Raporu
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-aciga-satis-raporu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 26 Ağustos 2026 00:00
Destek/Direnç Tablosu
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-destekdirenc-tablosu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 26 Ağustos 2026 00:00
Piyasalarda Bugün
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-piyasalarda-bugun.pdf İlgili Dosyayı İndir
Salı, 25 Ağustos 2026 00:00
Açığa Satış Raporu
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-aciga-satis-raporu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Salı, 25 Ağustos 2026 00:00
Destek/Direnç Tablosu
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-destekdirenc-tablosu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Salı, 25 Ağustos 2026 00:00
Sabah Notları
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-sabah-notlari.pdf İlgili Dosyayı İndir
Salı, 25 Ağustos 2026 00:00
Bilanço Değerlendirmeleri
 
2Ç26 bilançoları güçlü manşetlerin arkasında daha zayıf bir operasyonel tabloyu işaret ediyor; toplam net kâr yıllık bazda belirgin artarken toplam FAVÖK yatay kaldı. Kâr artışının önemli bölümü net parasal pozisyon kazançları, ertelenmiş vergi gelirleri ve tek seferlik varlık satışlarından geldiği için analist, ana hikâyeyi “kâr kalitesi” olarak okuyor. Banka dışı 569 şirketin toplam ana ortaklık net kârı 330,2 mlr TL seviyesinde görünse de, ertelenmiş vergi geliri 39,2 mlr TL, net parasal pozisyon kazancı 100,8 mlr TL ve net yatırım faaliyeti geliri 114,0 mlr TL çıkarıldığında kalan tutar 76,2 mlr TL’ye geriliyor. Bu nedenle üçüncü çeyrekte net kâr büyümesinden çok FAVÖK, marjlar ve nakit akışındaki toparlanmanın kalıcılığı izlenecek.
 
Kimya ve Petrokimya çeyreğin FAVÖK tarafındaki en güçlü sektörlerinden biri olurken, bu tablo büyük ölçüde Tüpraş’ın performansından beslendi ve sektör net zarardan 48 mlr TL kâra döndü. Savunma tarafı çeyreğin en kaliteli kârını üretirken esas faaliyetlerden 8,6 mlr TL kâr yarattı; buna karşın ciro %32 büyürken FAVÖK %13 arttı ve marj 5,2 puan daraldı. Ana Metal’de FAVÖK %60 artıp marj genişlerken Kardemir’de operasyonel toparlanma nakde de yansıdı, fakat sektör genelinde net kârın büyük kısmı yine operasyonel dışı kalemlerden geldi. Holdinglerde FAVÖK %32, net kâr ise yaklaşık üç kat artarken operasyonel dışı kalemlerin kârdaki payının %30 seviyesinde kalması olumlu bulundu.
 
Ulaştırma, gayrimenkul, otomotiv ve dayanıklı tüketim tarafında operasyonel baskılar belirginleşti; özellikle havayolu şirketleri, gayrimenkulde proje teslim takvimi ve konut talebi, otomotivde hacim ve fiyatlama, dayanıklı tüketimde ise tek seferlik kalemler arındırıldığında daha sert bir zayıflık öne çıktı. Bankacılıkta çekirdek marj toparlanması swap maliyeti düşüldükten sonra da sürüyor, ancak net kâra yansıma karşılık politikasına bağlı kalıyor. Bu çerçevede HALKB’de swap sonrası net faiz geliri %71, AKBNK’ta %62, YKBNK’ta %61, GARAN’da %45, ISCTR’de %35, VAKBN’de %25 ve QNBTR’de %4 arttı; buna karşın GARAN, ISCTR ve AKBNK’ta kredi risk maliyeti yükseldi. Özkaynak kârlılığında QNBTR %32,5 ve KLNMA %30,6 ile öne çıkarken GARAN %27,7 ile büyük bankalar arasında ilk sırada yer aldı, ISCTR %14,1 ve HALKB %14,6 ile alt bantta kaldı.
 
Genel sonuçta analist, 2Ç26’nın ana temasını operasyonel ayrışma ve kâr kalitesi olarak öne çıkarıyor; rafineri, ana metalde Kardemir ve BIST100’deki bazı çimento şirketlerinde marj genişlemesi gerçek ve nakde yansıyor. Buna karşılık havacılık, gayrimenkul, otomotiv ve dayanıklı tüketimde baskı sürüyor ve savunmada büyüme güçlü olsa da marj desteği henüz aynı ölçüde oluşmuyor. Net kâr rakamları operasyonel tabloyu olduğundan daha güçlü gösterdiği için esas takip alanı FAVÖK, marjlar ve nakit akışındaki toparlanmanın kalıcılığı olacak. Bu nedenle raporun yatırımcı için kritik mesajı, manşet kâr yerine sürdürülebilir faaliyet kârlılığına ve nakit üretimine odaklanmak gerektiği yönünde.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-bilanco-degerlendirmeleri.pdf İlgili Dosyayı İndir
Salı, 25 Ağustos 2026 00:00
Günlük Altın Analizi
 
Ons altın, 4.680 dolar bölgesine kadar yükselerek üç ayın üzerindeki en yüksek seviyelerini test ettikten sonra kâr satışlarıyla karşılaşıyor. Gün içinde 4.640 dolar çevresinde işlem gören değerli metalde, son beş seansta oluşan güçlü yükselişin ardından kısa vadeli momentum bir miktar zayıflamış görünüyor. Doların 99 seviyesi çevresinde toparlanması da altın üzerindeki baskıyı artırıyor.
 
Petrol piyasasındaki düşüş, enerji kaynaklı enflasyon baskısını hafifletebileceği için Fed'in daha fazla sıkılaşmasına yönelik beklentileri sınırlayarak altına dolaylı destek sağlayabilir. Buna karşın, kısa vadede kâr satışları ve güçlü dolar etkisi daha baskın kalıyor. Bu nedenle altındaki ana görünüm pozitif kalmakla birlikte, yakın vadede oynaklık artmış durumda.
 
Piyasaların ana odağı yarın açıklanacak ABD temmuz PCE enflasyonu ve ikinci çeyrek büyüme revizyonunda olacak. Fed'in yakından izlediği çekirdek PCE'nin yıllık bazda %3,3 seviyesinde kalması bekleniyor. İlk tahminde %1,5 olarak açıklanan ikinci çeyrek büyümesinin de aynı saatte revize edilmesi bekleniyor. Enflasyonun beklentilerin üzerinde gelmesi eylül ayına yönelik faiz artırım fiyatlamasını güçlendirerek dolar ve tahvil faizleri üzerinden altın fiyatlarını baskılayabilir.
 
Daha yumuşak bir veri ise son günlerde güçlenen yükseliş trendinin yeniden ivme kazanmasına alan açabilir. Fed Başkanı Kevin Warsh'ın cuma günü Jackson Hole'da yapacağı ilk konuşma da haftanın önemli katalistlerinden biri olarak öne çıkıyor. Kısa vadede 4.600, 4.580 ve 4.540 dolar destek; 4.668, 4.742 ve 4.854 dolar direnç seviyeleri izleniyor. En kritik çıkarım, altının güçlü trendini korumakla birlikte veri akışı ve dolar hareketlerine karşı hassasiyetinin arttığıdır.
Salı, 25 Ağustos 2026 00:00
VAKKO - Analist Toplantı Notu
 
VAKKO’nun ilk yarı performansı, reel ciro büyümesinin sınırlı kaldığı ancak operasyonel marjların belirgin şekilde iyileştiği bir tablo sundu. Net satışlar enflasyon muhasebesine göre düzeltilmiş bazda yıllık %0,1 gerileyerek 10,64 milyar TL oldu. Buna karşılık brüt kâr %4,0 artışla 5,23 milyar TL’ye, FAVÖK %20,9 artışla 1,28 milyar TL’ye yükseldi ve FAVÖK marjı 209 baz puan artışla %12,0 seviyesine çıktı.
 
Faaliyet kârının 30 milyon TL zarardan 160 milyon TL kâra dönmesi olumlu görülürken, net dönem zararı vergi etkisiyle 20 milyon TL’den 224 milyon TL’ye çıktı. Vergi öncesi kâr 62 milyon TL zarardan 93 milyon TL kâra yükseldi; ancak vergi giderinin 42 milyon TL gelirden 317 milyon TL gidere dönmesi net kârı baskıladı. Yönetim, bu değişimi enflasyon muhasebesinin kaldırılmasıyla stoklar üzerindeki geçici farkın azalmasına ve ertelenmiş verginin gider kalemine dönmesine bağladı.
 
Brüt marjın %47,2’den %49,2’ye yükselmesinde 2025 yılında yapılan stok optimizasyonu öne çıkarken, tedarik zinciri optimizasyonu da katkı sağladı. Pazarlama ve satış giderlerinin %1,4 gerilemesi ve genel yönetim giderlerinin %0,6 artması, mağaza ve merkez organizasyonundaki verimlilik çalışmalarının sürdüğünü gösterdi. Yönetim, 2026 yıl sonu için 26,0 milyar TL satış ve 3,75 milyar TL FAVÖK hedeflerini korudu; bu hedefler %14,4 FAVÖK marjına işaret ediyor ve önceki beklentide %2-3 öngörülen reel büyüme yerine yatay reel büyüme ile daha yüksek enflasyon varsayımı öne çıkıyor.
 
Yeni mağaza projeleri, satış alanının yeniden büyütülmesi ve portföy verimliliğinin artırılması orta vadeli katalizörler olarak öne çıkıyor. İstanbul Finans Merkezi, Bağdat Caddesi’ndeki Vakkorama projesi ve İstanbul Havalimanı yakınındaki Designer Outlet ile toplam yaklaşık 5.000 m² ek satış alanı yaratılması bekleniyor. Buna karşın TFRS 16 hariç net nakit pozisyonunun 2,19 milyar TL’den 394 milyon TL’ye gerilemesi, 1,0 milyar TL’lik temettü ödemesi, artan yatırım harcamaları ve işletme sermayesi çıkışı önemli riskler arasında yer alıyor. Analist, marj iyileşmesinin kalıcılığı ve yeni mağazaların ciro üretmeye başlamasının yatırım hikâyesini güçlendireceğini düşünüyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-vakko-analist-toplanti-notu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Pazartesi, 24 Ağustos 2026 00:00
Gün İçi Endeks Değerlendirme Raporu
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-gun-ici-endeks-degerlendirme-raporu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Pazartesi, 24 Ağustos 2026 00:00
Petrokimya Marjı Değerlendirmesi
 
Etilen fiyatı 21 Ağustos itibarıyla bir önceki haftaya göre 962 $/ton’dan 893 $/ton’a gerileyerek %7,2 düşerken, Nafta fiyatı 741 $/ton’dan 774 $/ton’a yükselerek %4,5 arttı. Etilen-Nafta makası haftalık bazda %46,2 düşüşle 221 $ seviyesinden 119 $ seviyesine geriledi. Platts Petrokimya Endeksi 1.016 $ seviyesinden 1.046 $ seviyesine çıkarak %3,0 artış kaydetti ve mevcut seviye son iki yıllık ortalaması olan 872 $’ın yaklaşık %19,9 üzerinde seyretti.
 
Etilen-Nafta makasının 119 $ seviyesine inmesi, son iki yıllık ortalama olan 254 $’ın yaklaşık %53,2 aşağısında bulunması nedeniyle marj görünümünü zayıflattı. Etilen fiyatındaki düşüş ve Nafta fiyatındaki artış birlikte değerlendirildiğinde, petrokimya üretim marjları üzerinde baskı oluştu. Bu gelişmeler Petkim için olumsuz olarak değerlendirildi.
 
Raporun ana tezi, petrokimya marjlarındaki hızlı bozulmanın Petkim açısından negatif bir sinyal verdiği yönünde şekilleniyor. Fiyat hareketlerinde etilenin sert gerilemesi ve spread’in daralması, kısa vadede sektör kârlılığını aşağı çekebilecek temel unsur olarak öne çıkıyor. Platts Petrokimya Endeksi’nin yükselmiş olması genel fiyat seviyelerinde bir toparlanmaya işaret etse de, makastaki zayıflama bu olumlu görünümü sınırlıyor.
 
Özetle, yatırımcı açısından en kritik çıkarım, etilen-nafta makasının son iki yıllık ortalamanın oldukça altında kalması nedeniyle Petkim için marj baskısının belirginleşmiş olmasıdır. Bu nedenle rapor, şirketin kısa vadeli görünümünü olumsuz tarafta konumlandırıyor. Ana risk, etilen fiyatındaki düşüşün sürmesi ve nafta maliyetinin yüksek kalmaya devam etmesiyle spread’in daha da daralmasıdır.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-petrokimya-marji-degerlendirmesi.pdf İlgili Dosyayı İndir
Pazartesi, 24 Ağustos 2026 00:00
Günlük Altın Analizi
 
Ons altın yeni haftaya güçlü başladı ve gün içinde %1'den fazla yükselerek 4.670 dolar bölgesini test etti. Değerli metal, 15 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyesine çıktı ve geçen haftayı %5'in üzerinde artışla tamamladı. ABD Hazine Bakanlığı'nın uzun vadeli tahvillerde geri alımları artırma kararıyla dolar üzerinde oluşan baskı, altını destekleyen temel unsurlardan biri oldu.
 
Günün ana gündemi ABD'nin İran'a yönelik açıklayacağı yaptırımlar oldu ve daha kapsamlı ekonomik önlemler bekleniyor. Piyasada, yaptırımların yalnızca İran kurumlarını mı hedefleyeceği yoksa İran petrolünü satın alan veya finansman sağlayan üçüncü ülke şirketlerini de kapsayan ikincil yaptırımlar içerip içermeyeceği izleniyor. Çin, yaptırımlar öncesinde hak ve çıkarlarını korumak için gerekli adımları atacağını açıkladı.
 
Petrol tarafında Brent yaklaşık %1,2 düşüşle 93 dolar çevresinde seyrederken, Hürmüz Boğazı'ndan hafta sonunda 20'den az ticari geminin geçmesi ve ABD-İran görüşmelerindeki belirsizlik arz riskini canlı tuttu. Yaptırımların İran petrolünün alıcılarını doğrudan hedeflemesi halinde petrol fiyatlarında yeniden yukarı yönlü hareket görülebileceği, bunun da değerli metalde satış baskısı yaratabileceği belirtildi. Haftanın devamında ABD temmuz PCE enflasyonu ve ikinci çeyrek büyüme revizyonu açıklanacak.
 
Fed Başkanı Kevin Warsh'ın Jackson Hole konuşması ise faiz görünümü açısından haftanın diğer önemli başlığı olacak. Altında 4.540, 4.426 ve 4.388 destek; 4.600, 4.742 ve 4.854 direnç seviyeleri öne çıkıyor. Genel görünüm, dolar üzerindeki baskı ve jeopolitik risklerin altını desteklediği, ancak petrol ve yaptırım gelişmelerinin kısa vadeli dalgalanma yaratabileceği yönünde.
Pazartesi, 24 Ağustos 2026 00:00
Destek/Direnç Tablosu
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-destekdirenc-tablosu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Pazartesi, 24 Ağustos 2026 00:00
Haftalık Halka Arz Raporu
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-haftalik-halka-arz-raporu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Pazartesi, 24 Ağustos 2026 00:00
Sabah Notları
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-sabah-notlari.pdf İlgili Dosyayı İndir
Cuma, 21 Ağustos 2026 00:00
Destek/Direnç Tablosu
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-destekdirenc-tablosu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Cuma, 21 Ağustos 2026 00:00
Sabah Notları
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-sabah-notlari.pdf İlgili Dosyayı İndir
Cuma, 21 Ağustos 2026 00:00
Gün İçi Endeks Değerlendirme Raporu
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-gun-ici-endeks-degerlendirme-raporu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Cuma, 21 Ağustos 2026 00:00
Haftalık Altın Raporu
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-haftalik-altin-raporu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Cuma, 21 Ağustos 2026 00:00
Açığa Satış Raporu
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-aciga-satis-raporu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 20 Ağustos 2026 00:00
TRENJ - 2. Çeyrek Finansal Değerlendirme
 
TR Doğal Enerji’nin 2Ç26 sonuçları sınırlı olumsuz değerlendiriliyor; güçlü marjlar, 21,0 mlr TL net nakit ve Mollakara’da üretimin başlaması görünümü destekliyor. Bununla birlikte, üç kalemdeki beklenti sapması ve üretimin %26,6 gerilemesi temel zayıflık olarak öne çıkıyor. Ana ortaklık kârındaki toparlanmanın ertelenmiş vergiden kaynaklanması ve düşük etkin ortaklık payı sürdürülebilirliği sınırlıyor.
 
Şirket 2Ç26’da 4.904 mn TL net satış, 1.674 mn TL FAVÖK ve 1.627 mn TL net kâr açıkladı. Ana ortaklık payı net kârı 955 mn TL olurken, ciro beklentinin %24,0, FAVÖK %46,6 ve net kâr %24,1 altında kaldı. Yıllık bazda ciro %19,3, FAVÖK %51,1 arttı, net kâr %7,2 geriledi. Ana ortaklık payı 150 mn TL zarardan kâra dönerken, çeyreklik ciro %49,0, FAVÖK %62,8 daraldı.
 
Olumlu tarafta, ana ortaklık kârındaki toparlanmada TRENJ lehine oluşan yaklaşık 540 mn TL ertelenmiş vergi avantajı etkili oldu. Brüt marj %62,8, FAVÖK marjı %34,1 seviyesinde gerçekleşti ve üretim hacmindeki zayıflığa rağmen yüksek kârlılıkla üretim sürdürüldü. Türk Altın İşletmeleri’nin Mollakara Altın Madeni’nde 16 Temmuz 2026’da ilk altın dökümü gerçekleştirildi; şirket 2026’da yaklaşık 32 bin ons üretim hedeflerken görünür ve muhtemel rezerv 471 bin ons seviyesinde. Ayrıca sanayi sicil belgeli şirketlerin üretim kazançlarında kurumlar vergisinin 2027’den itibaren %25’ten %12,5’e indirilmesi, efektif vergi yükünü orta vadede iyileştirebilir.
 
Olumsuz tarafta, beklenti sapmasının temelinde satış hacmindeki zayıflık bulunuyor; altın üretimi 2Ç26’da yaklaşık 29.273 onsa gerileyerek çeyreklik %26,6 azaldı. TRENJ’nin Türk Altın İşletmeleri’ndeki etkin payı %24,84 seviyesinde ve aynı maden varlığına TRMET üzerinden daha yüksek ekonomik erişim sağlanıyor. PwC, kontrolü 2015’te kaybedilen Koza Ltd. payının değeri belirlenemediği için 3.809 mn TL maliyetle finansal yatırımlarda taşınmasına şartlı görüş verdi; net parasal pozisyon kaybı 2Ç26’da 523 mn TL, 1Y26’da 3.117 mn TL’ye ulaştı. Aynı varlıklar için TRMET’in daha yüksek ekonomik erişim sunduğu vurgulanıyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-trenj-2-ceyrek-finansal-degerlendirme.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 20 Ağustos 2026 00:00
ONCSM - 2. Çeyrek Finansal Değerlendirme
 
Oncosem Onkolojik Sistemler Sanayi ve Ticaret A.Ş., 2Ç26’da 221 mn TL net satış, 82 mn TL FAVÖK ve 24 mn TL net kâr açıkladı. Yıllık bazda ciro %2,3 artarken FAVÖK 16 mn TL’den 82 mn TL’ye yükselerek yaklaşık beş katına çıktı ve net kâr sıfırdan 24 mn TL’ye ulaştı. Çeyreklik bazda ciro %13,4 daralmasına karşın FAVÖK %6,5 arttı. Brüt marj 3.110 baz puan genişleyerek %54,0’a, FAVÖK marjı %37,1’e yükselirken faaliyet marjı -%0,5’ten %29,4’e döndü.
 
Analist şirketi nötr değerlendiriyor; SUT fiyatlarındaki %85 artışın marjları güçlendirmesi ve FAVÖK’ü beş katına çıkarması olumlu görülüyor. Bu iyileşmenin muhasebe kaynaklı olmaması ve 1Ç26’da da brüt marjın %54,5 olması, fiyatlama etkisinin yapısal olduğuna işaret ediyor. Satışların maliyeti yıllık %39 azalarak 167 mn TL’den 102 mn TL’ye geriledi; verilen hizmet maliyeti %56 düşüşle 86 mn TL’den 38 mn TL’ye, doğrudan işçilik giderleri ise 21 mn TL’den 9 mn TL’ye indi. FAVÖK marjının %37,1’e ulaşması ve net kârın piyasa beklentisinin %60 üzerinde gerçekleşmesi ana faaliyetlerin güçlü seyrettiğini gösteriyor.
 
Olumlu tarafta SUT Genel Tebliği kapsamında otomatik ve manuel infüzyon kemoterapisi hizmet birim puanlarının %85 artırılması kalıcı bir destek olarak öne çıkıyor. Buna karşılık ciro beklentinin %20,2 altında kaldı ve çeyreklik %13,4 daraldı; yıllık büyümenin yalnızca %2,3 olması hacimde belirgin zayıflığa işaret ediyor. Kamu geri ödeme sistemine bağımlılığın yüksek olması ve SUT fiyat farkı alacağının 98,5 mn TL seviyesinde bulunması regülasyon riskini artırıyor. Net ticari alacakların %32 artarak 194 mn TL’den 256 mn TL’ye yükselmesi ve net borcun 21 mn TL’den 147 mn TL’ye çıkması da izlenen riskler arasında yer alıyor.
 
İngiltere operasyonu 1Y26’da 0,4 mn TL hasılata karşılık 11,0 mn TL zarar üretti; ihracat payı %1,5’te kalırken Almanya ve Özbekistan iştirakleri satış üretmiyor. Kurum, hedef fiyat veya tavsiye paylaşmıyor; mevcut kapanış fiyatı 232.70 TL olarak belirtiliyor. Net sonuçta, fiyat artışlarının marjları belirgin biçimde güçlendirmesine rağmen hacim zayıflığı, alacak artışı, net borç ve zayıf yurt dışı operasyonların görünümü sınırladığı vurgulanıyor. Hizmet hacimlerinin yeniden büyümesi, yüksek marjların sürdürülebilmesi açısından kritik ana çıkarım olarak öne çıkıyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-oncsm-2-ceyrek-finansal-degerlendirme.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 20 Ağustos 2026 00:00
SARKY - 2Ç26 Finansal Değerlendirme
 
Sarkuysan Elektrolitik Bakır Sanayi ve Ticaret A.Ş. için yayımlanan değerlendirme, 2Ç26 sonuçlarını nötr olarak görüyor. Şirket 2Ç26’da 29.203 mn TL net satış, 1.108 mn TL FAVÖK ve 49 mn TL net zarar açıkladı. Ana ortaklık payı net zararı 25 mn TL olurken, yıllık bazda ciro %24,9, brüt kâr %73,0 ve FAVÖK %87,8 arttı; net sonuç 135 mn TL kârdan zarara döndü. Çeyreklik bazda ciro %2,9 artarken FAVÖK %13,0 geriledi.
 
Olumlu tarafta FAVÖK 590 mn TL’den 1.108 mn TL’ye yükselirken esas faaliyet kârı %61,4 arttı. LME bakır fiyatının %32,9 yükselerek 13.341 USD/ton seviyesine ulaşması fiyatlamayı ve nominal kârlılığı destekledi. Şirketin 1Y26 ihracatı 730 mn USD’ye çıkarken, brüt satışlardaki ihracat payı %54,1’den %59,1’e yükseldi. Net borç çeyreklik %22 azalarak 11.281 mn TL’den 8.775 mn TL’ye gerilerken, işletme faaliyetlerinden nakit akışı 1Y25’teki 2.000 mn TL’den 1Y26’da 2.691 mn TL’ye çıktı. Sipariş bazlı fiyat korunma işlemlerinden 1Y26’da 391 mn TL gelir elde edilmesi de yüksek bakır fiyatlarına karşı hedge politikasının etkinliğini gösterdi.
 
Olumsuz tarafta net parasal pozisyon kaybı 2Ç26’da 632 mn TL’ye yükseldi ve 2Ç25’teki 8 mn TL kazancın tersine döndü. Bu yaklaşık 640 mn TL’lik değişim, 26 mn TL vergi öncesi kârın net zarara dönüşmesine neden oldu. Brüt marjın %4,9’da kalması enflasyon muhasebesine karşı hassasiyet yaratıyor; TMS-29 kapsamında hasılat düzeltmesinden doğan 2.063 mn TL kayıp, satışların maliyeti düzeltmesinden sağlanan 1.855 mn TL kazançla tamamen karşılanamadı. Finansman gideri 715 mn TL olurken bunun 395 mn TL’si faiz, 237 mn TL’si kur farkı ve 83 mn TL’si komisyondan oluştu; net finansman gideri 517 mn TL’ye gerilese de FAVÖK’ün yaklaşık yarısına denk geliyor.
 
Şirket için temel yatırım tezi, güçlü operasyonel performansın net kâr tarafında parasal kayıp ve finansman yükü nedeniyle baskılanması üzerine kurulu. Bakır fiyatları, marjların korunması ve nakit akışının borçluluğu azaltmayı sürdürmesi izlenecek ana başlıklar olarak öne çıkıyor. %4,9 brüt marjın TMS-29 altında yarattığı yapısal dezavantaj ve yüksek finansman giderleri başlıca riskler arasında yer alıyor. Hedef fiyat, tavsiye ve getiri potansiyeli alanı raporda boş bırakılmış; bu nedenle yatırımcı açısından en kritik çıkarım, operasyonel güçlenmenin sürdüğüne rağmen net kâr görünümünün henüz kalıcı biçimde toparlanmadığıdır.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-sarkuysan-2c26-finansal-degerlendirme.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 20 Ağustos 2026 00:00
DOAS - Finansal Değerlendirme
 
Doğuş Otomotiv Servis ve Ticaret A.Ş. için 2Ç26 sonuçları nötr değerlendirildi. Ciro beklentiyi aşarken net kâr da tahminlerin üzerinde geldi, ancak FAVÖK’ün beklenti altında kalması ve otomotiv faaliyet kârlılığındaki zayıflama genel görünümü sınırladı. İlk yarıda toptan pazar payının %11,59’dan %11,87’ye yükselmesi, işletme sermayesi baskısının hafiflemesi ve yönetimin 2026 beklentilerini koruması olumlu unsurlar arasında öne çıktı.
 
Şirket 2Ç26’da 60.041 mn TL net satış, 3.251 mn TL FAVÖK ve 1.732 mn TL net kâr açıkladı. Ciro yıllık bazda %24,4, FAVÖK %37,6 ve net kâr %38,1 gerilerken, çeyreklik bazda ciro %13,1 arttı, FAVÖK %3,9 daraldı ve net kâr %187 yükseldi. Brüt marj %11,7’ye çıkarken FAVÖK marjı %5,4’e, faaliyet marjı %4,0’a indi. Otomotiv segmentinin faaliyet kârı %54 daralarak 4.561 mn TL’den 2.085 mn TL’ye geriledi.
 
İşletme faaliyetlerinden nakit çıkışının 12.728 mn TL’den 2.677 mn TL’ye düşmesi ve stok artışının nakit etkisinin 29.210 mn TL’den 9.492 mn TL’ye gerilemesi, işletme sermayesi baskısında normalleşmeye işaret etti. Özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlar 758 mn TL katkı sağlarken, Yüce Auto/Škoda, VDF Servis, TÜVTÜRK ve Doğuş Sigorta portföyü kârlılığı destekledi. Buna karşılık net kârın 1.276 mn TL parasal kazanç ve 758 mn TL iştirak katkısıyla desteklenmesi, ana otomotiv operasyonundaki zayıflığı görünür kıldı. Yönetim 2026’da 1,2 milyon adedin üzerinde pazar, Škoda hariç 125 binin üzerinde satış ve yaklaşık 5 mlr TL yatırım harcaması beklentilerini korudu.
 
Analistin verdiği tavsiye ve hedef fiyat alanı raporda yer almazken, genel görüş nötr olarak korunuyor. FAVÖK’ün konsensüsün %10 altında kalması, ikinci çeyrekte toptan satışların %14,4 düşüşle yaklaşık 36.053 adede gerilemesi, nakdin 5.577 mn TL’den 1.512 mn TL’ye inmesi ve net borcun 32.227 mn TL’ye yükselmesi başlıca riskler olarak öne çıkıyor. TÜVTÜRK lisansının Ağustos 2027’de sona erecek olması orta vadeli belirsizlik yaratırken, hissenin 1 Temmuz 2026’da BIST 50 ve BIST Sürdürülebilirlik 25 endekslerinden çıkarılması fon akışını sınırlayabilir. En kritik çıkarım, pazar payı ve işletme sermayesindeki toparlanmanın olumlu olmasına karşın marj baskısı, zayıf operasyonel kârlılık ve nakit pozisyonundaki gerilimin yakından izlenmesi gerektiği yönünde.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-finansal-degerlendirme.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 20 Ağustos 2026 00:00
MIATK - 26Q2 Finansal Değerlendirme
 
Mia Teknoloji A.Ş. için değerlendirme sınırlı olumsuz bir çerçevede sunuluyor. Yüksek marjlı hizmetlere geçiş ve pozitif faaliyet kârlılığı olumlu bulunurken, hasılatın %38 daralması, finansman giderlerinin yaklaşık beş kata yakın artması ve özkaynakların %24 erimesi görünümü zayıflatıyor. Kısa vadeli borçluluk ile artan finansman maliyeti nedeniyle temkinli duruş korunuyor.
 
Şirket 2Ç26’da 475 mn TL net satış, 232 mn TL FAVÖK ve 139 mn TL net zarar açıkladı. Yıllık bazda ciro %36,9 daraldı, FAVÖK %5,9 arttı ve 524 mn TL kâr zarara döndü. Brüt marj 1.663 baz puan genişleyerek %39,9’a yükselirken, faaliyet marjı -%8,4’ten %13,9’a iyileşti. Çeyreklik bazda ciro %12,0 artarken FAVÖK %30,7 geriledi. Donanım ve ticari mal maliyetinin 1Y26’da %77 azalması ve hizmet maliyetinin yalnızca %4 düşmesi, yüksek marjlı hizmetlerin ağırlığının arttığını gösteriyor.
 
Şirket 2Ç25’teki 63 mn TL faaliyet zararına karşılık 2Ç26’da 66 mn TL faaliyet kârı elde etti. 1Y26’da 520 mn TL geliştirme maliyeti aktifleştirilirken, maddi olmayan duran varlıkların net defter değeri 4.267 mn TL’ye ulaştı. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri kapsamındaki %100 kurumlar vergisi istisnası vergi avantajı sağlıyor. Buna karşın gelir tablosunda Ar-Ge gideri bulunmaması, geliştirme harcamalarının büyük ölçüde aktifleştirildiğini gösteriyor.
 
1Y26 hasılatı 1.461 mn TL’den 900 mn TL’ye inerken, daralmanın nedeni açıklanmadı ve 2026/06 faaliyet raporunun henüz yayımlanmaması belirsizliği artırdı. Finansman gideri 2Ç26’da 233 mn TL’ye, ilk yarıda 478 mn TL’ye çıktı ve giderlerin tamamı faiz kaynaklı oldu. Tamamı TL cinsinden 1.838 mn TL finansal borcun %98’i kısa vadeli, net borç ise bir yılda 184 mn TL’den 1.335 mn TL’ye yükseldi. Yatırım harcaması 555 mn TL’ye ulaşırken işletme nakit akışı 295 mn TL negatife döndü; bu nedenle hasılat daralmasının nedeni ve yeni proje akışı netleşmeden risk algısı yüksek kalıyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-miatk-26q2-finansal-degerlendirme.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 20 Ağustos 2026 00:00
BESLR - 2. Çeyrek Finansal Değerlendirme
 
Besler Gıda ve Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş. için açıklanan 2Ç26 sonuçları nötr değerlendirildi. Ciro büyümesi, net borçtaki %35 gerileme, güçlü nakit üretimi ve yüksek pazar payı olumlu görülürken, marjlardaki sert daralma ve FAVÖK’ün konsensüsün %34,3 altında kalması görünümü sınırladı. Şirketin operasyonel kârlılığı çeyreklik bazda da zayıfladı ve net kârın önemli kısmı tek seferlik ertelenmiş vergi gelirinden kaynaklandı.
 
2Ç26’da net satışlar 9.546 mn TL, FAVÖK 687 mn TL ve net kâr 362 mn TL oldu. Ciro yıllık bazda %12,0 artarken FAVÖK %28,8 geriledi; çeyreklik bazda ciro %5,0 artmasına karşın FAVÖK %49,3 daraldı. FAVÖK marjı yıllık 412 baz puan düşüşle %7,2’ye inerken, brüt marj çeyreklik 648 baz puan gerileyerek %19,7’ye indi. Brüt marjın %26,2’den %19,7’ye düşmesi ve satışların maliyetinin ciroya oranının %73,8’den %80,3’e yükselmesi maliyet baskısını öne çıkardı.
 
Net kârın kalitesinin zayıf olduğu vurgulandı; 345 mn TL faaliyet kârına karşılık 892 mn TL yatırım geliri ve 963 mn TL finansman gideri oluştu. Yatırım gelirlerinin 489 mn TL’si faizden, 377 mn TL’si kur farkından geldi. Net kârın 194 mn TL’si, 7.582 sayılı Kanun’la kurumlar vergisi oranının 2027’den itibaren %12,5’e indirilmesine bağlı tek seferlik ertelenmiş vergi gelirinden kaynaklandı ve bu kalem hariç net kâr 168 mn TL’ye geriledi. İhracatın brüt satışlardaki payının %7,1’den %5,5’e düşmesi ve reel ihracatın %13,8 daralması da olumsuz unsurlar arasında yer aldı.
 
Olumlu tarafta Emirdağ’daki 3.354 kWp kapasiteli güneş enerjisi santralinin 2 Temmuz 2026’da devreye alınarak fabrikanın elektrik ihtiyacının yaklaşık %16’sını karşılamaya başlaması ve 1Y26 yatırım harcamalarının 346 mn TL olması öne çıktı. Nielsen verilerine göre şirket margarin pazarında %69,6 ciro payıyla lider konumda bulunuyor; Ülker Bizim Yağ’ın payı %37,1, SuperFresh’in dondurulmuş gıda pazarındaki payı ise %32. 400’ün üzerinde ürün içeren portföy ve güçlü pazar konumuna rağmen kapasite kullanımının 2025’te %49,8 seviyesinde kalması ile marj belirsizliği temel riskler olarak öne çıktı. En kritik çıkarım, bilanço ve pazar gücüne rağmen marj kaybının geçici maliyet baskısından mı yoksa kalıcı kârlılık bozulmasından mı kaynaklandığının izlenmesi gerektiği oldu.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-beslr-2-ceyrek-finansal-degerlendirme.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 20 Ağustos 2026 00:00
MERCN - 2. Çeyrek Finansal Değerlendirme
 
Mercan Kimya 2Ç26’da 904 mn TL net satış, 132 mn TL FAVÖK ve 54 mn TL ana ortaklık net kârı açıkladı. Reel bazda ciro %6,0, FAVÖK %60,2 ve net kâr %4,0 arttı; çeyreklik bazda ise ciro %10,2, FAVÖK %37,9 ve net kâr %28,8 yükseldi. FAVÖK marjı %9,7’den %14,6’ya, brüt marj %26,5’ten %30,2’ye çıktı. Şirket için genel görüş nötr olarak verildi.
 
Marjlardaki belirgin iyileşme olumlu karşılandı; satışların maliyeti reel bazda yalnızca %0,6 artarken faaliyet giderlerinin reel %6,2 gerilemesi çekirdek faaliyet kârını %93 artırdı. İhracat büyümenin ana motoru oldu ve yurt dışı satışlar 2Ç26’da reel %64 arttı. İhracatın brüt satışlar içindeki payı %16,6’dan %25,5’e yükseldi. Gebze’deki yeni üretim ve lojistik tesisi ile Romanya’daki 40 MW GES yatırımı kapasite ve maliyet avantajı açısından öne çıkan katalizörler arasında yer aldı.
 
Olumsuz tarafta net kâr kalitesi zayıf bulundu; 54 mn TL’lik ana ortaklık kârının 27 mn TL’si ertelenmiş vergi gelirinden, 25 mn TL’si parasal kazançtan oluştu. Net finansal borç yıl sonundan bu yana reel %55 artarak 1,6 mlr TL’ye yükseldi. Operasyonel nakit akışı 1Y25’teki 117 mn TL pozitif seviyeden 1Y26’da 233 mn TL negatife dönerken, serbest nakit akışı -436 mn TL’ye geriledi. Stokların reel %63 artarak 823 mn TL’ye çıkması ve satış iadelerinin ilk yarıda 9,4 mn TL’den 72,8 mn TL’ye yükselmesi işletme sermayesi baskısını artırdı.
 
FAVÖK’teki iyileşmenin bir kısmının amortisman giderindeki düşüşten kaynaklanması nedeniyle sürdürülebilirlik soru işareti olarak öne çıktı. Stoklarda aktifleştirilen üretim maliyetlerinin ilerleyen dönemlerde giderleşmesi marjlar üzerinde baskı yaratabilir. Kapanış fiyatı 22.30 TL olan hisse için hedef fiyat, önceki hedef fiyat ve getiri potansiyeli alanları boş bırakıldı; bu nedenle değerleme tarafında somut bir fiyat yönlendirmesi sunulmadı. En kritik çıkarım, güçlü ihracat ve marj toparlanmasına karşın borçluluk, negatif nakit akışı ve net kâr kalitesi nedeniyle 3Ç26 sonuçlarının yakından izlenmesi gerektiği oldu.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-mercn-2-ceyrek-finansal-degerlendirme.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 20 Ağustos 2026 00:00
JANTS - 26Q2 Finansal Değerlendirme
 
Jantsa Jant Sanayi ve Ticaret A.Ş. için yayımlanan değerlendirme sınırlı olumlu bir görüş taşıyor; FAVÖK’teki güçlü toparlanma, marjlardaki iyileşme, Avrupa büyümesi ve JMW kapasitesi hikâyeyi destekliyor. Ancak 771 mn TL net kârın yalnızca yaklaşık 76 mn TL’lik kısmının operasyonel performanstan gelmesi, manşet kârın kalitesini zayıflatıyor. 2Ç26’da 1.836 mn TL net satış, 177 mn TL FAVÖK ve 771 mn TL net kâr açıklandı; ciro yıllık bazda %13,7, çeyreklik bazda %3,7 artarken FAVÖK %90 yükseldi. FAVÖK marjı 722 baz puan genişleyerek %9,6’ya, brüt marj %17,4’e ve faaliyet marjı %8,3’e çıktı.
 
Brüt kâr %47 artışla 320 mn TL’ye, faaliyet kârı 43 mn TL’den 153 mn TL’ye yükseldi. İhracatın satışlardaki payı 2Ç26’da %73,4, 1Y26’da %74,8 oldu. Avrupa satışları ilk yarıda %31 artarak 1.979 mn TL’ye ulaştı ve iç pazardaki dalgalanmalara karşı direnci destekledi. JMW Jant payının %49,9986’dan %99,9986’ya çıkarılmasıyla tam konsolidasyona geçildi; JMW’nin tek vardiyada yıllık 952 bin adet binek ve hafif ticari araç çelik jant kapasitesi bulunuyor ve ilk yarıda üretim %7,6, satış adetleri %11,0 arttı.
 
Şirket yatırım teşvikleri kapsamında 84 mn TL ve 49 mn TL harcama yaptı; ilk yarı teşvik geliri 34 mn TL olurken güneş enerjisi kurulu gücü 10,2 MW’a ulaştı. Buna karşılık ertelenmiş vergi geliri ve 125 mn TL’lik JMW pay devir kazancı net kârın yaklaşık %90’ını oluşturduğu için kârlılık kalitesi tartışmalı kalıyor. Finansal borç 590 mn TL’den 2.540 mn TL’ye çıkarak 4,3 katına yükseldi, net borç 2 mn TL’den 968 mn TL’ye çıktı ve yabancı kaynakların aktiflere oranı %28,6’dan %36,0’ya yükseldi. İşletme faaliyetlerinden nakit akışı 1Y26’da 28 mn TL negatif gerçekleşirken işletme sermayesi 145 mn TL nakit tüketti.
 
Amerika satışlarının %13,4 gerilemesi bir ihracat pazarındaki zayıflığa işaret ediyor. Maddi duran varlıklardaki 1.145 mn TL artışın tamamına yakını JMW konsolidasyonundan kaynaklandı ve 173 mn TL yatırım harcaması 196 mn TL amortismanın altında kaldı. Analist tarafında hedef fiyat ve tavsiye alanları raporda boş bırakılmış olsa da, çarpanlar bölümünde 2026/6 için F/K 17.54 ve FD/FAVÖK 21.49 yer alıyor. En kritik çıkarım, operasyonel iyileşmenin sürdüğü ancak net kârın önemli kısmının tek seferlik ve vergi kaynaklı kalemlerden geldiği, bu nedenle borçluluk ve nakit akışı riskleri yakından izlenmesi gereken bir görünüm sunduğudur.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-jants-26q2-finansal-degerlendirme.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 20 Ağustos 2026 00:00
YATAS - 2. Çeyrek Finansal Değerlendirme
 
Yataş Yatak ve Yorgan Sanayi Ticaret A.Ş. için değerlendirme nötrdür; beklentileri karşılayan ciro ve FAVÖK, brüt marj genişlemesi ile çeyreklik toparlanma olumlu görülürken net kârın büyük ölçüde ertelenmiş vergiden gelmesi ve operasyonel zayıflık görünümü sınırlandırıyor. 2Ç26’da 6.572 mn TL net satış, 608 mn TL FAVÖK ve 551 mn TL net kâr açıklandı. Ciro yıllık %9,8 artarken FAVÖK yıllık %9,8 geriledi ve 66 mn TL zarar kâra döndü. Çeyreklik bazda ciro %1,7 artarken FAVÖK %25,9 yükseldi.
 
Brüt marj 153 baz puan genişleyerek %37,0’a çıkarken FAVÖK marjı 201 baz puan düşüşle %9,3’e, faaliyet marjı 478 baz puan gerileyerek %5,2’ye indi. İlk yarıda satılan ürün adedi yıllık %7,7 artışla 2,95 milyona ulaştı ve sünger fabrikası 2026 cirosunun yaklaşık %10’unu oluşturuyor. Yurt içinde 90 şirket ve 698 bayi mağazası ile 788 satış noktası, yurt dışında 53’ten fazla ülkede 173 mağaza bulunması kanal çeşitliliğini destekliyor. Endüstriyel kanalın satış payının %7’den %10’a yükselmesi de olumlu bir unsur olarak öne çıkıyor.
 
Faaliyet kârı yıllık %43 düşerek 340 mn TL’ye indi ve vergi öncesi kâr 72 mn TL olurken 495 mn TL ertelenmiş vergi geliri kaydedildi. Vergi oranının 2027’den itibaren %12,5’e indirilmesiyle ertelenmiş vergi yükümlülüğü 1.630 mn TL’den 1.249 mn TL’ye geriledi. Pazarlama, satış ve dağıtım giderleri 1.912 mn TL ile hasılatın %29,1’ine yükseldi; geçen yıl oran %25,3’tü. Nakliye giderleri %183 artarak 114 mn TL’den 322 mn TL’ye çıktı, personel giderleri 157 mn TL arttı ve pazarlamanın faaliyet giderlerindeki payı %56’dan %66’ya yükseldi.
 
İşletme nakit akışı 1Y25’teki 2.687 mn TL pozitif seviyeden 1Y26’da 22 mn TL negatife döndü, işletme sermayesi ise 1.949 mn TL nakit tüketti. Stoklar 4.374 mn TL’den 5.034 mn TL’ye yükselirken net borç 8.119 mn TL’ye ve Net Borç/FAVÖK 2,75x’e ulaştı. Net yabancı para açık pozisyonu 6.520 mn TL seviyesinde olup 41,3 mn USD ile 67,1 mn EUR açıktan oluşuyor; bu da kur riskini artırıyor. Hisse için hedef fiyat ve tavsiye verilmezken, brüt marjdaki toparlanma, satış hacmi artışı ve kanal çeşitliliği olumlu katalizörler olarak kalıyor; buna karşılık artan dağıtım giderleri, negatif nakit akışı, yükselen borçluluk ve ihracattaki zayıflık temel riskler olarak öne çıkıyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-yatas-2-ceyrek-finansal-degerlendirme.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 20 Ağustos 2026 00:00
ALARK - 2. Çeyrek Finansal Değerlendirme
 
Alarko Holding A.Ş. 2Ç26 sonuçlarını nötr değerlendirdi. Enerji ile taahhüt ve arazi geliştirme tarafındaki toparlanma ve portföyün elektrik dağıtım ağırlıklı yeniden yapılandırılması olumlu görülürken, net kârın neredeyse tamamının tek seferlik birleşme kazancından gelmesi ve FAVÖK’ün negatif kalması ana tezde sınırlayıcı unsur oldu. Yıllık bazda ciro %10,8 artarken FAVÖK zararı %57,9 azaldı ve net sonuç 1.018 mn TL zarardan kâra döndü.
 
Şirket 2Ç26’da 3.361 mn TL net satış, 250 mn TL FAVÖK zararı ve 4.139 mn TL net kâr açıkladı. Ciro piyasa beklentisinin %0,5 üzerinde gerçekleşirken FAVÖK zararı 175 mn TL’lik beklentinin üzerinde kaldı. Buna karşılık 56 mn TL net zarar beklentisine karşın güçlü net kâr yazıldı.
 
Olumlu tarafta enerji segmentinde operasyonel toparlanma sürdü; segment faaliyet kârı ilk yarıda %55 artışla 448 mn TL’ye yükseldi ve özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımların katkısı 438 mn TL zarardan 717 mn TL kâra döndü. Taahhüt ve arazi geliştirme segmenti 274 mn TL faaliyet zararından 69 mn TL faaliyet kârına geçti ve ikinci çeyrekte brüt sonuç 221 mn TL zarardan 197 mn TL kâra dönerek iyileşmeyi destekledi. İşletme faaliyetlerinden nakit akışı ilk yarıda 10.313 mn TL’ye çıkarken, Alcen Enerji’nin bölünmesiyle elektrik dağıtım şirketlerinin Almeram çatısı altında toplanması portföy sadeleşmesi sağladı.
 
Olumsuz tarafta manşet net kârın kalitesi zayıf kaldı; 4.139 mn TL net kârın ana kaynağı 4.490 mn TL tutarındaki nakit dışı ve tek seferlik işletme birleşmesi kazancı oldu. Bu etki hariç şirket yaklaşık 350 mn TL zarar açıklayacaktı ve operasyonel kârlılık hâlen negatif seyretti. Tarım segmentinin faaliyet zararı 649 mn TL’ye yükselirken turizm segmenti de 291 mn TL zarar üretti; yatırım harcamalarının 13.309 mn TL’ye çıkması, finansal borcun 39.870 mn TL’ye ve net borcun 14.916 mn TL’ye yükselmesi de riskleri artırdı.
 
Analistin temel vurgusu, Almeram’ın tam konsolidasyonunun FAVÖK’e sağlayacağı katkının önümüzdeki dönemde operasyonel görünüm için belirleyici olacağı yönünde. Almeram’ın 61,2 mlr TL gerçeğe uygun değerine dayanan birleşme kazancı açısından PPA sürecinin tamamlanmamış olması revizyon riski yaratıyor. Hedef fiyat ve tavsiye alanı raporda doldurulmamış olsa da hisse için mevcut fiyat 113.10 TL ve piyasa değeri 47,163 milyon TL olarak verilmiş; sonuç olarak kısa vadede tek seferlik kazanç etkisi, orta vadede ise operasyonel toparlanmanın kalıcılığı yatırımcı açısından en kritik unsur olarak öne çıkıyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-alark-2-ceyrek-finansal-degerlendirme.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 20 Ağustos 2026 00:00
ARSAN - 2. Çeyrek Finansal Değerlendirme
 
Arsan Holding 2Ç26’da güçlü bir finansal performans sergiledi ve net satış 197 mn TL, FAVÖK 132 mn TL, net kâr ise 369 mn TL olarak gerçekleşti. Ana ortaklık payı net kârı 382 mn TL’ye ulaştı. Yıllık bazda ciro 38 mn TL’den 197 mn TL’ye çıkarken FAVÖK -36 mn TL’den 132 mn TL’ye döndü ve 101 mn TL zarar kâra geçti. İlk yarıda net kâr %411 artışla 934 mn TL’ye yükseldi ve brüt marj %77,6 oldu.
 
Şirketin en güçlü tarafı, özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan gelen kâr payındaki artış oldu. Bu kalem 1Y26’da %129 artarak 1.870 mn TL’ye yükseldi. Akedaş Elektrik Dağıtım’daki %27,5 payın net varlıkları 5.811 mn TL’den 10.548 mn TL’ye çıkarken 1.303 mn TL katkı sağladı. Armadaş Doğalgaz Dağıtım’daki %39,1 payın net varlık değeri de 3.841 mn TL’den 5.131 mn TL’ye yükseldi ve iştirak 504 mn TL net kâr katkısı verdi.
 
Olumlu görünümün yanında, kârın önemli kısmının nakde dönüşmemesi dikkat çekiyor. 1Y26 net kârının çoğu iştiraklerden gelirken temettü 280 mn TL’de kaldı. Net parasal pozisyon 2Ç26’da 589 mn TL, 1Y26’da 420 mn TL kayıp yarattı ve bunun 467 mn TL’si Tekstil segmentinden kaynaklandı. Ayrıca 775 mn TL ertelenmiş vergi gideriyle toplam etki 1.195 mn TL’ye ulaştı ve iştirak kârının yaklaşık %64’ü sınırlanmış oldu.
 
Genel görüş olumlu olsa da değerlemenin ana belirleyicisinin tekstil değil, elektrik ve doğalgaz dağıtım iştiraklerinin net varlık değeri ile kâr kapasitesi olduğu vurgulanıyor. Şirketin yaklaşık 1,7 mlr TL net nakit taşımaları ve işletme faaliyetlerinden nakit akışının 199 mn TL’den 700 mn TL’ye yükselmesi önemli destek unsurları arasında yer alıyor. Buna karşılık kârlılığın operasyonel performanstan çok diğer gelirlerle desteklenmesi ve EPDK düzenlemeleri ile dağıtım tarifelerine duyarlılık temel riskler olarak öne çıkıyor. Şubat 2026’da Arsan Tekstil’den Arsan Holding’e dönüşümün tamamlanması ve kayıtlı sermaye tavanının 15 mlr TL’ye çıkarılması da sermaye piyasası araçları açısından alan açan bir gelişme olarak değerlendiriliyor.
Perşembe, 20 Ağustos 2026 00:00
Haftalık Kart Harcamaları Raporu
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-haftalik-kart-harcamalari-raporu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 20 Ağustos 2026 00:00
ORZAX Analist Toplantı Notu
 
Orzaks’ın ilk yarı performansı satış büyümesi ve brüt marj tarafında olumlu bir tablo sundu, ancak faaliyet giderlerindeki hızlı artış kârlılığın aynı hızda iyileşmesini sınırladı. İlk yarıda net satışlar 4,53 milyar TL’ye, brüt kâr 2,96 milyar TL’ye ve FAVÖK 1,37 milyar TL’ye yükseldi. Net kâr 202 milyon TL’den 306 milyon TL’ye çıktı, fakat 2Ç26’da 66,5 milyon TL net zarar açıklanması dikkat çekti. Zararın ana nedeni operasyonel performanstan çok finansman giderlerindeki artış oldu.
 
Brüt kâr marjı ilk yarıda 308 baz puan artarak %65,5’e çıktı, ancak faaliyet giderleri %50,3 yükseldiği için faaliyet kârlılığı aynı ölçüde güçlenmedi. 2Ç26’da brüt kâr marjı 781 baz puan genişlerken, faaliyet giderlerinin satışlara oranı da 433 baz puan arttı ve esas faaliyet marjı %21,8’e geriledi. Şirket 2026 için 10,48 milyar TL net satış ve 3,57 milyar TL FAVÖK hedefliyor; ilk yarıda bu hedeflerin sırasıyla %43’ü ve %38’i gerçekleşti. Yıl hedefi için ikinci yarıda FAVÖK marjının %37,0 seviyesine çıkması gerekiyor.
 
Halka arz sonrası bilanço belirgin şekilde güçlendi ve bu, finansman giderleri üzerindeki baskıyı azaltabilecek önemli bir gelişme olarak öne çıktı. 30 Haziran itibarıyla net borç 4,21 milyar TL iken, halka arzdan gelen yaklaşık 3,6 milyar TL net kaynak girişiyle 14 Ağustos itibarıyla 586 milyon TL’ye geriledi. Bu iyileşme net borç/özkaynak oranını %17’ye, net borç/FAVÖK’ü 0,19x’e indirdi. Buna karşılık halka arz öncesi ve sonrası net borç farkı nedeniyle ekranlardaki FD/FAVÖK çarpanlarının şirketi tam yansıtmadığı, 14 Ağustos itibarıyla yaklaşık 11,3x seviyesinin daha uygun olduğu belirtiliyor.
 
Esenyurt Fabrika-3 yatırımı, 2026 hedeflerinin en kritik operasyonel katalizörü konumunda bulunuyor ve kapasitenin yaklaşık 30 milyon kutudan 60 milyon kutuya çıkması bekleniyor. Bununla birlikte daha önce yaşanan iskân gecikmesi, 2Ç26’da yaklaşık 200 milyon TL’lik tek seferlik finansman giderine yol açtı ve benzer bir gecikme yeniden yaşanırsa hedeflenen hacim artışı ile birim maliyet avantajı baskı altında kalabilir. İhracat gelirlerinin ilk yarıda %61,4 artarak 310 milyon TL’ye ulaşması ve sporcu ürünleri, Kazakistan yatırımı, jenerik ilaç ile biyoteknolojik hammadde projelerinin mevcut 2029 projeksiyonlarına dahil edilmemesi yukarı yönlü potansiyel yaratıyor. Buna karşılık 237 güne çıkan nakit dönüşüm süresi, faaliyet giderleri baskısı ve Rusya’nın ihracattaki %57,6’lık payı temel riskler olarak öne çıkıyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-orzax-analist-toplanti-notu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 20 Ağustos 2026 00:00
EBEBK - Analist Toplantı Notu
 
EBEBEK’in 2Ç26 sonuçlarında ana tema, FAVÖK’teki daralmanın operasyonel bozulmadan çok vadeli alımlara ilişkin muhasebe sınıflamasından kaynaklanması ve buna karşın nakit üretiminin belirgin biçimde iyileşmesi oldu. Konsolide FAVÖK ikinci çeyrekte yıllık %8,5 gerileyerek 1,33 milyar TL’ye indi, FAVÖK marjı 396 baz puan düşüşle %14,3’e geriledi. Buna karşılık vergi öncesi kâr 143 milyon TL zarardan 454 milyon TL kâra, net kâr ise 44 milyon TL zarardan 304 milyon TL kâra yükseldi. İlk yarıda hasılat %19,7 artışla 18,27 milyar TL’ye, FAVÖK %19,6 artışla 2,13 milyar TL’ye çıktı ve net kâr 121 milyon TL zarardan 380 milyon TL kâra döndü.
 
Şirketin açıklanan 2026 beklentileri yukarı yönlü revize edildi; Türkiye satış adedi hedefi 117 milyondan 122 milyona, konsolide hasılat hedefi 37 milyar TL’den 41 milyar TL’ye çıkarıldı ve yıl sonu mağaza sayısı hedefi 330 olarak korundu. Hasılat hedefindeki %10,8’lik artışın yaklaşık dört puanı hacim revizyonundan, yaklaşık dört puanı ise yıl sonu enflasyon varsayımının %25’ten %30’a yükseltilmesinden geliyor. Hacim hedefinin ulaşılabilir olduğu, yılın ilk yarısında 60,8 milyon adet satışla hedefin %49,8’ine ulaşılmış olması ve ikinci yarıda mevsimselliğin destekleyici olması nedeniyle ifade edildi. Bununla birlikte fiyatlama baskısı, özellikle ikinci çeyrekte enflasyondan arındırılmış hasılatın %17,7 artmasına karşın satış adedinin %20,6 yükselmesiyle daha görünür hale geldi.
 
İlk yarıda vergi öncesi kâr 81 milyon TL zarardan 716 milyon TL kâra yükseldi ve bu 797 milyon TL’lik iyileşmenin önemli kısmı parasal kazançtan geldi. Parasal kazanç kalemi 1.175 milyon TL olarak açıklandı; bunun 893 milyon TL’si sınıflama etkisi, 282 milyon TL’si ise gerçek enflasyon muhasebesi etkisi olarak ayrıştırıldı. İşletme faaliyetlerinden sağlanan nakit akışı 608 milyon TL’den 2,01 milyar TL’ye çıkarken, ortalama net işletme sermayesinin hasılata oranı %5,6’dan %1,8’e geriledi. Yatırım harcamalarının hasılata oranı %6,3’ten %3,2’ye düşerken, şirket tanımıyla serbest nakit akışı 302 milyon TL negatiften 1,44 milyar TL pozitife döndü ve net finansal borç 1,28 milyar TL borçtan 184 milyon TL net nakit pozisyonuna geçti.
 
Analist görüşü genel olarak olumlu ve temkinli iyimser bir çerçevede konumlanıyor; özellikle nakit üretimi, işletme sermayesi iyileşmesi ve pazar payı kazanımı öne çıkarılıyor. NielsenIQ verilerine göre pazar payı bebek hızlı tüketim ürünlerinde %14,8’den %17,6’ya, bebek bezinde %13,9’dan %15,6’ya ve biberon mamasında %30,2’den %35,9’a yükseldi. Buna karşın marj tarafında indirim ve promosyonların baskısı, brüt marj üzerindeki fiyatlama baskısı ve işletme sermayesi iyileşmesinin kalıcılığı temel riskler olarak görülüyor. Değerleme tarafında son 12 aylık FD/FAVÖK yaklaşık 2,8x, F/K ise yaklaşık 24,2x seviyesinde; analistin kritik sonucu, hisseyi değerlendirirken FAVÖK yerine vergi öncesi kâr ve nakit akışının birlikte izlenmesi gerektiği yönünde.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-ebebk-analist-toplanti-notu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 20 Ağustos 2026 00:00
HTTBT - Analist Toplantı Notu
 
Hitit Bilgisayar Hizmetleri A.Ş. için genel görünüm temkinli olumlu kalırken, iş modelinin dayanıklılığı ve yüksek tekrarlayan gelir tabanı korunuyor. 2026 yılına ilişkin kısa vadeli hedefler aşağı yönlü revize edilerek dolar bazında %15-20 ciro büyümesi, %40-45 FAVÖK marjı ve %20-25 net kâr marjı olarak belirlendi. Yönetim, revizyonu Körfez kaynaklı petrol belirsizliği nedeniyle yatırım kararlarının ötelenmesi, ihale süreçlerinin uzaması ve bazı projelerin katkısının sonraki dönemlere kaymasıyla açıkladı.
 
İlk yarıda net satışlar yıllık %16 artarak 22,96 milyon dolara ulaştı ve büyümenin ana kaynağı %22 artan SaaS gelirleri oldu. SaaS gelirlerinin toplam gelirler içindeki payı %71’e çıkarken, yazılım geliştirme ve bakım gelirleri %5, IaaS ve projeler gelirleri ise %1 arttı. Faturalanan yolcu hacminin %12 artmasına rağmen SaaS gelirlerinin daha hızlı büyümesi, gelir artışının yalnızca yolcu hacmine bağlı olmadığını gösterdi. Kurulum ve proje gelirlerinin yatay kalması, uzayan ihale ve sistem geçiş süreçleriyle uyumlu bir görünüm sundu.
 
İlk yarıda satışların maliyeti %27 artınca brüt kâr marjı %49’dan %44’e geriledi, FAVÖK ise %5 artışla 9,14 milyon dolara ulaşsa da marj %44’ten %40’a indi. Net kâr %6 gerileyerek 4,43 milyon dolar oldu; vergi giderinin 448 bin dolardan 91 bin dolara düşmesi bu gerilemeyi sınırladı. Şirketin ilk yarıda 10,4 milyon dolar yatırım yapması ve yatırım/ciro oranının %45 seviyesinde kalması, kısa vadede marj baskısını artıran temel unsur olarak öne çıktı. Buna karşın %93’lük tekrarlayan gelir tabanı, %79 döviz bazlı gelir yapısı ve %64 TL bazlı maliyet kompozisyonu iş modelini destekleyen ana unsurlar olmaya devam etti.
 
Analist toplantısında Hitit Oxygen, HPO ve Acente Dağıtım Sistemi tarafındaki yeni ürünlerin finansal katkısının henüz belirginleşmediği vurgulandı. Hitit Oxygen’de IATA skorlamasında dünya liderliği korunurken, günlük işlem hacmi 10 milyarı aştı ve HPO’nun bulut geçişi tamamlandı. Katalizör tarafında yeni müşteri ve ürünlerin gelir katkısının zamanla görünür hale gelmesi, ihale süreçlerinin normalleşmesi ve yatırım/ciro oranının düşmesi öne çıkıyor. Temel riskler ise uzayan karar süreçleri, sektör büyümesindeki yavaşlama, yatırım döngüsünün marjlar üzerindeki baskısı ve net nakit pozisyonundaki azalmanın sürmesi olarak öne çıkıyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-httbt-analist-toplanti-notu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 20 Ağustos 2026 00:00
Günlük Altın Analizi
 
Ons altın, dünkü güçlü yükselişin ardından bugün kâr realizasyonlarıyla geriledi ve 4.475 dolara indi. Dolar endeksinin 98,8 civarındaki zayıf seyri altını desteklemeyi sürdürse de tahvil faizlerindeki yeniden yükseliş kazanımların korunmasını zorlaştırıyor. ABD Hazine Bakanlığı'nın uzun vadeli tahvillerde likidite destekli geri alımların büyüklüğünü artırma kararı, dün değerli metalde %4'ün üzerinde bir yükseliş yaratmıştı.
 
Bugün açıklanan ABD verileri ekonomik aktivitenin dirençli kaldığını gösterdi. Haftalık işsizlik maaşı başvuruları 210 bin beklentisinin altında 206 bin geldi. Philadelphia Fed imalat endeksi de 41,4'ten 47,4'e yükselerek 24,1 seviyesindeki beklentiyi belirgin biçimde aştı.
 
Petrol tarafındaki yükseliş ons altın açısından önemli bir risk oluşturmaya devam ediyor. Brent petrol %2'nin üzerinde artışla 94 dolar seviyesine yaklaşırken, ABD-İran gerilimi ve Hürmüz'den geçişlerin düşük kalması enflasyon ile tahvil faizleri üzerinde yukarı yönlü baskı yaratıyor. Bu durum altının kısa vadeli yükselişinin önünde engel oluşturuyor.
 
Teknik görünümde 4.435, 4.380 ve 4.342 seviyeleri destek, 4.500, 4.580 ve 4.850 seviyeleri direnç olarak öne çıkıyor. Genel tablo, altının güçlü yükseliş sonrası düzeltme yaşadığı ancak zayıf doların desteğini koruduğu bir görünüm sunuyor. Kısa vadede petrol ve tahvil faizlerindeki hareketler altının yönü açısından belirleyici olmaya devam edecek.
Perşembe, 20 Ağustos 2026 00:00
DOAS - 2. Çeyrek Finansal Değerlendirme
 
Doğuş Otomotiv’in ilk yarı sonuçları, daralan pazarda pazar payının büyük ölçüde korunduğu ancak birim kârlılığın ve net kâr kalitesinin zayıfladığı bir döneme işaret ediyor. Hacim beklentisinin Skoda hariç 117 bin adetten 125 bin adedin üzerine çıkarılması ve Ağustos ortasında yaklaşık 85 bin adede ulaşılması ikinci yarı için görünürlüğü artırıyor. Buna karşın esas belirleyici unsur, satışların hangi fiyat ve marj seviyesinde gerçekleşeceği olacak.
 
İlk yarıda hasılat reel bazda %18 gerileyerek 113,1 milyar TL’ye, FAVÖK %35 düşüşle 6,9 milyar TL’ye ve net kâr %35 düşüşle 2,3 milyar TL’ye indi. Skoda hariç toptan satış adedi %5 gerilerken, hasılattaki daha sert düşüş ortalama araç fiyatlarında belirgin reel gerilemeye işaret etti; EUR/TL’deki %14’lük artış satış fiyatlarına aynı ölçüde yansıtılamadı. Brüt kâr marjı %13,2’den %12,4’e, FAVÖK marjı %7,7’den %6,1’e ve faaliyet kârı marjı %6,3’ten %4,3’e geriledi.
 
Vergi öncesi kâr %3 artışla 5,45 milyar TL’ye yükselirken, bu artış faaliyet dışı kalemlerdeki iyileşmeden geldi. Parasal pozisyon kazancı 186 milyon TL zarardan 1,65 milyar TL kazanca dönerken, net finansman gideri %42 azalarak 2,53 milyar TL’ye indi ve iştirak katkısı %16 artışla 1,07 milyar TL’ye ulaştı. Buna karşın vergi giderinin %84 artarak 3,11 milyar TL’ye çıkması ve efektif vergi oranının %32’den %57’ye yükselmesi net kârı sınırladı; yönetim vergi giderinin yaklaşık yarısının ertelenmiş vergi kaynaklı olduğunu belirtti.
 
Analist, 2026 satış adedi öngörüsünü yukarı revize edilen hacim beklentisiyle destekleyici bulurken, kârlılığın kalıcı olarak toparlandığının görülmesi için ikinci yarı marj performansının ve işletme sermayesi disiplininin teyit edilmesi gerektiğini vurguluyor. Brüt marjın %12’nin üzerinde tutulması, reel faaliyet giderlerinin azaltılması, stok devir süresinin normalleşmesi ve finansman maliyetlerindeki düşüşün perakende talebe yansıması önemli takip alanları olarak öne çıkıyor. Elektrikli araçlarda düşük pazar payı, stokların 83 güne çıkan devir süresi, nakit pozisyonundaki zayıflama ve marj baskısı temel riskler arasında yer alıyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-doas-2-ceyrek-finansal-degerlendirme.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 20 Ağustos 2026 00:00
Açığa Satış Raporu
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-aciga-satis-raporu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 20 Ağustos 2026 00:00
Destek/Direnç Tablosu
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-destekdirenc-tablosu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 20 Ağustos 2026 00:00
Sabah Notları
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-sabah-notlari.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 20 Ağustos 2026 00:00
Haftalık Menkul Kıymet İstatistikleri
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-haftalik-menkul-kiymet-istatistikleri.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 20 Ağustos 2026 00:00
Gün İçi Endeks Değerlendirme Raporu
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-gun-ici-endeks-degerlendirme-raporu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 20 Ağustos 2026 00:00
TRMET - 2. Çeyrek Finansal Değerlendirme
 
TR Anadolu Metal Madencilik İşletmeleri A.Ş. için genel görüş sınırlı olumsuzdur; güçlü marjlar, 21,7 mlr TL net nakit ve Mollakara üretimi orta vadede destekleyici görülürken, beklenti sapmaları ve üretimdeki daralma sonuçları zayıflatıyor.
 
Şirket 2Ç26’da 4.912 mn TL net satış, 1.664 mn TL FAVÖK ve 969 mn TL net kâr açıkladı; ana ortaklık payı net kârı 557 mn TL oldu. Ciro beklentinin %24,4, FAVÖK %46,8 ve net kâr %11,9 altında kaldı. Yıllık bazda ciro %19,7, FAVÖK %52,9 artarken net kâr %40,7, ana ortaklık payı %35,3 geriledi. Brüt marj 1.694 baz puan genişleyerek %62,9’a, FAVÖK marjı 737 baz puan artışla %33,9’a yükseldi.
 
Olumlu tarafta satışların maliyetinin 4.346 mn TL’den 1.819 mn TL’ye gerilemesi ve yüksek altın fiyatları marjları destekledi. Mollakara Altın Madeni’nde 16 Temmuz 2026’da 7.474,2 gramlık ilk altın dökümü gerçekleştirildi ve şirket 2026 için yaklaşık 32 bin ons üretim hedefliyor. Net nakit pozisyonu 21.744 mn TL, vadeli mevduatlar 7.424 mn TL seviyesinde bulunuyor. MAPEG ihalesinde 13 arama sahasının 483 mn TL’ye alınması, Zenit Madencilik’in altı ruhsatı ile Sındırgı tesisinin 69,9 mn USD’ye satın alınması ve kurumlar vergisinin 2027’den itibaren %12,5’e indirilmesi de destekleyici başlıklar arasında yer alıyor.
 
Negatif tarafta altın üretimi 2Ç26’da yaklaşık 29.273 onsa gerileyerek çeyreklik %26,6 azaldı ve ilk yarı üretimi yıllık %5,7 düşüşle 69.165 ons oldu. 2Ç26’da satışların üretimin altında kalması stok birikimine işaret ederken, net parasal pozisyon kaybı 2Ç26’da 559 mn TL, 1Y26’da 3.250 mn TL’ye ulaştı. PwC, kontrolü 2015’te kaybedilen Koza Ltd. paylarının 3.809 mn TL maliyetle taşınmasına şartlı görüş verdi ve 1Y26 yatırım harcamaları %157 artışla 5.931 mn TL’ye yükseldi. Şirketin TRENJ’den yüksek etkin ortaklık payı altın varlıklarına erişimde avantaj sağlarken, yüksek yatırımlar ve satış-üretim uyumsuzluğu yakından izlenmesi gereken başlıca riskler olarak öne çıkıyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-trmet-2-ceyrek-finansal-degerlendirme.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 19 Ağustos 2026 00:00
OBAMS - 2. Çeyrek Finansal Değerlendirme
 
Oba Makarna’nın 2Ç26 sonuçları sınırlı olumlu değerlendiriliyor ve temel tez, çekirdek makarna operasyonundaki toparlanma ile güçlü bilanço üzerine kuruluyor. Şirket 2Ç26’da 7.367 mn TL net satış, 290 mn TL FAVÖK ve 932 mn TL net kâr açıkladı. Yıllık bazda ciro reel %16,1 gerilerken FAVÖK 193 mn TL zarardan kâra döndü ve net sonuç 595 mn TL zarardan 932 mn TL kâra yükseldi. Çeyreklik bazda ciro %42,6, FAVÖK %15,1 arttı ve FAVÖK marjı 613 baz puan iyileşmeyle %3,9’a çıktı.
 
Olumlu tarafta makarna, irmik ve un satışları 2.590 mn TL’den 3.086 mn TL’ye yükselirken segment sonucu 245 mn TL zarardan 360 mn TL kâra döndü. Durum buğdayı maliyetlerindeki reel gerileme ve Hendek tesisindeki verimlilik artışı yaklaşık 605 mn TL’lik iyileşmeyi destekledi. Yan ürün satışları 322 mn TL’den 982 mn TL’ye çıkarken segment kâr katkısı 10 mn TL’den 591 mn TL’ye yükseldi. Çeyrekte ilk kez 513 mn TL yan ürün ihracatı yapılması ürün karmasını destekledi.
 
Makarna ihracatı reel %30 artışla 2.486 mn TL’ye ulaştı ve Ağustos ayında altı Afrika ülkesindeki distribütörlerle toplam 50 mn USD tutarında satış sözleşmesi imzalanması ileri dönem gelir görünürlüğünü güçlendirdi. Bilanço güçlü kalmaya devam ediyor; şirket 3.782 mn TL net nakit taşıyor ve finansal borç yalnızca 49 mn TL seviyesinde. Hendek’teki 800 ton/gün makarna kapasitesinin 550 tonunun devrede olması da ek büyüme potansiyeli yaratıyor. Bu unsurlar, operasyonel görünümü destekleyen başlıca katalizörler olarak öne çıkıyor.
 
Olumsuz tarafta net kâr kalitesinin zayıf olduğu vurgulanıyor; vergi öncesi kâr 166 mn TL seviyesindeyken 797,6 mn TL ertelenmiş vergi geliri kaydedildi. Ciro yıllık %16,1 daraldı ve bunun ana kaynağı düşük marjlı hububat ticareti olurken yurt dışı ticari mal satışları %83 düşüşle 851 mn TL’ye geriledi. Stoklar %77 artışla 1.933 mn TL’ye yükselirken net nakit 4.377 mn TL’den 3.782 mn TL’ye geriledi. Son 12 aylık 512 mn TL FAVÖK’e karşılık 23,1x FD/FAVÖK çarpanı sektör ortalamasının belirgin üzerinde bulunuyor ve 2025 zararından dolayı temettü dağıtılmaması hissedar getirisi açısından sınırlayıcı görülüyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-obams-2-ceyrek-finansal-degerlendirme.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 19 Ağustos 2026 00:00
INDES - 2. Çeyrek Finansal Değerlendirme
 
İndeks Bilgisayar’ın 2Ç26 sonuçları olumlu değerlendiriliyor; güçlü reel ciro büyümesi, Apple distribütörlüğünün katkısı, verimli işletme sermayesi yönetimi ve net nakit bilanço öne çıkan unsurlar arasında yer alıyor. Şirket 2Ç26’da 34.522 mn TL net satış, 1.880 mn TL FAVÖK ve 275 mn TL ana ortaklık net kârı açıkladı. Ciro piyasa beklentisinin %1,5, FAVÖK %90,1 ve net kâr %70,8 üzerinde gerçekleşti. Yıllık bazda ciro reel %52,8, FAVÖK %204,7 ve net kâr %87,1 arttı. FAVÖK marjı 272 baz puan yükselerek %5,4’e, faaliyet marjı %4,9’a çıktı.
 
İlk yarı satışların 48.323 mn TL’den 66.503 mn TL’ye yükselmesi, bilişim dağıtım sektöründe belirgin ölçek kazanımı sağlandığını gösteriyor. Datagate’in Apple ile doğrudan distribütörlük anlaşmasının ikinci çeyrekte ilk tam dönem etkisi görüldü ve iPhone, iPad, saat ile kulaklık ürünlerinin doğrudan Apple’dan tedarik edilmesi ürün portföyünü ve ciro potansiyelini destekliyor. Alacak devir süresi 67 günden 61 güne gerilerken stok devir süresi 16 günde kaldı. Yaklaşık -4 günlük nakit döngüsü, operasyonların büyük ölçüde tedarikçi finansmanıyla döndüğünü gösteriyor. Şirket 645 mn TL net nakit pozisyonunu koruyor ve HP tarafından üst üste dokuzuncu kez en yüksek ciro yapan dağıtıcı seçilmesi de güçlü konumunu destekliyor.
 
FAVÖK’teki güçlü sapmanın önemli bölümü çekirdek ürün marjından kaynaklanmıyor; “Diğer Satışlar” kalemi 167 mn TL’den 989 mn TL’ye yükselerek brüt kârdaki yıllık artışın yaklaşık %61’ini açıkladı. Bu kalem hariç çekirdek ürün marjı %4,10’dan %4,19’a sınırlı yükseldi. Stokların yılbaşına göre %61 artışla 9.683 mn TL’ye, yoldaki malların ise %108 yükselmesi üçüncü çeyrek satışlarını destekleyebilecek olsa da işletme sermayesi ve fiyat riski yaratıyor. Net yabancı para açık pozisyonunun 3.499 mn TL’den 6.724 mn TL’ye yükselerek özkaynağın %65’ine ulaşması ve hedge pozisyonunun yalnızca 55 mn TL olması kur hareketlerine duyarlılığı artırıyor. Pelitli lojistik merkezi için 178,4 mn TL kur farkı ve finansman giderinin aktifleştirilmesi ile ertelenmiş gelirlerin 1.523 mn TL’den 283 mn TL’ye gerilemesi kâr ve ciro kalitesinin izlenmesini gerektiriyor. Efektif vergi oranının yaklaşık %50 olması da net kârlılığı sınırlıyor.
 
Hisse için bir hedef fiyat ve tavsiye bilgisi paylaşılmıyor; kapanış fiyatı 10.56 TL olarak verilmiş. F/K 2026/6’da 9.91x, FD/FAVÖK ise 1.78x seviyesinde yer alıyor. Kurumun ana tezi, güçlü reel büyüme ve operasyonel ölçek kazanımını olumlu bulurken, “Diğer Satışlar” kaleminin sürdürülebilirliği netleşmeden mevcut marj artışını kalıcı kabul etmemek yönünde şekilleniyor. En kritik sonuç, büyüme görünümünün güçlü kalmasına rağmen kâr kalitesi, stok riski ve döviz açık pozisyonu nedeniyle temkinli yaklaşımın korunması gerektiği oluyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-indes-2-ceyrek-finansal-degerlendirme.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 19 Ağustos 2026 00:00
ULKER - Finansal Değerlendirme
 
Ülker Bisküvi Sanayi A.Ş.’nin 2Ç26 sonuçları olumsuz değerlendiriliyor ve ana tez, çekirdek faaliyetlerdeki zayıflığın sürdüğü yönünde şekilleniyor. Ciro piyasa beklentisinin %2,7, FAVÖK %1,5 ve net kâr %203,3 üzerinde gerçekleşti. Buna karşın yıllık bazda ciro reel %11,4, FAVÖK %37,1 geriledi ve net kâr %45,4 arttı; FAVÖK marjı 425 baz puan düşüşle %10,4’e indi, faaliyet marjı %7,9 oldu.
 
Olumlu tarafta, ciro ve FAVÖK beklentilere yakın seyrederken net kâr belirgin pozitif sürpriz yaptı. Finansman giderlerindeki sert düşüş de sonuçları destekledi; net finansman gideri yıllık %54 azalarak 3.551 mn TL’ye, faiz gideri reel %61 düşüşle 744 mn TL’ye geriledi. Net borç yaklaşık 36,5 mlr TL seviyesinde bulunurken Net Borç/FAVÖK 2,05x ile 3,0x sözleşme limitinin altında kaldı. Borcun %70’inin uzun vadeli olması refinansman riskini sınırlıyor.
 
Olumsuz tarafta, net kârın operasyonel kalitesi zayıf görülüyor; vergi öncesi sonuçtan yatırım faaliyetleri katkısı ve parasal kazanç çıkarıldığında yaklaşık 1.405 mn TL zarar oluşuyor. Satış iade ve iskontoları %22,8 artışla 4.114 mn TL’ye yükseldi ve brüt satışlara oranı %13,2’ye çıktı. Brüt marj %27,2’den %24,6’ya gerilerken, ciro daralmasına rağmen pazarlama giderleri reel arttı ve bu giderlerin ciroya oranı %13,3’e yükseldi. Genel yönetim giderlerinin oranı da %3,4’e çıktı.
 
Türkiye şekerleme pazarındaki daralma ve bayram etkisinin ilk çeyreğe kayması hacim görünümünü baskılıyor; ilk yarıda reel ciro %7,2 geriledi. Şirket için 2027 marjları açısından kakao fiyatlarındaki belirgin gerileme destekleyici olabilir, ancak yakın vadede belirgin bir katalizör görülmüyor. Hedef fiyat, tavsiye ve getiri potansiyeli metinde yer almıyor. Sonuç olarak, finansman giderlerindeki düşüş ve rahat kovenant yapısı destekleyici olsa da, iskonto kaynaklı marj erozyonu, zayıf pazar görünümü ve aşağı yönlü riskler nedeniyle hisseye temkinli yaklaşım korunuyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-ulker-finansal-degerlendirme.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 19 Ağustos 2026 00:00
KMPUR - 2. Çeyrek Finansal Değerlendirme
 
Kimteks Poliüretan 2Ç26’da güçlü bir toparlanma sergileyerek 224 mn TL ana ortaklık net kârı açıkladı ve önceki yılın 455 mn TL zararından kâra döndü. Şirketin 2Ç26’da 4.228 mn TL net satış ve 793 mn TL FAVÖK üretmesi, yıllık bazda ciroda reel %7,2, FAVÖK’te %84,8 artış anlamına geldi. Çeyreklik bazda ciro %18,8, FAVÖK %112,0 ve net kâr %34,9 arttı. FAVÖK marjının 787 baz puan yükselişle %18,8’e çıkması ve faaliyet marjının %19,6’ya ulaşması olumlu bir görünüm sundu.
 
Analistin genel değerlendirmesi olumlu yönde; güçlü FAVÖK artışı, zarardan kâra dönüş, %13,1’lik hacim büyümesi ve ürün karmasındaki iyileşme öne çıkarıldı. İlk yarıda satış hacmi %13,1 artarak 76,7 bin tona yükselirken, ürün karması daha yüksek katma değerli rijit poliüretan, CASE ve polyester ürünlere kaydı. Düşük marjlı ayakkabı segmentinin payındaki gerileme de kârlılığı destekleyen unsurlar arasında yer aldı. Esas faaliyet kârının yıllık %58 artışla 829 mn TL’ye yükselmesi, brüt kârdaki iyileşme ve faaliyet giderlerindeki tasarrufla birlikte kur farkı giderinin 1.016 mn TL’den 53 mn TL’ye düşmesinden destek buldu.
 
Öte yandan marj sıçramasının önemli bölümünün dönemsel stok değer kazancından kaynaklanması, %18,8 seviyesindeki FAVÖK marjının kalıcı olmayabileceğine işaret etti. Finansman giderlerindeki düşüşün de büyük ölçüde kur farkı kaynaklı olduğu, banka kredisi faiz giderinin ise %47 artışla 329 mn TL’ye yükseldiği vurgulandı. Net yabancı para açık pozisyonu 3.395 mn TL ile özkaynağın %77’sine ulaşırken türev hedge kullanılmaması ve borcun %92’sinin kısa vadeli olması önemli riskler olarak öne çıktı. Net borcun yaklaşık 5,6 mlr TL, Net Borç/FAVÖK oranının 2,5x ve cari oranın 1,16 seviyesinde bulunması da finansal kırılganlığı gösterdi.
 
Şirketin 281 bin ton toplam kapasitesi, Türkiye poliüretan pazarında yaklaşık %25 payı ve sistem ihracatında %45 payı güçlü konumunu korudu. Kobe Poliüretan’ın %80’inin devralınması ve Avustralya-Yeni Zelanda distribütörlüğü büyüme alanlarını genişleten katalizörler olarak öne çıktı. Hisse için açık bir hedef fiyat veya tavsiye belirtilmedi; kapanış fiyatı 22.00 TL olarak yer aldı. Üçüncü çeyrekte stok etkisi normalleşirken FAVÖK marjının hangi seviyede dengeleneceği en kritik takip noktası olarak değerlendirildi.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-kmpur-2-ceyrek-finansal-degerlendirme.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 19 Ağustos 2026 00:00
TUREX - 2. Çeyrek Finansal Değerlendirme
 
Tureks Turizm Taşımacılık A.Ş. için değerlendirme nötrdür; analistin ana yatırım tezi, güçlü brüt marj iyileşmesi ve FAVÖK artışına karşın marjların sürdürülebilirliğine dair görünürlüğün sınırlı kalması üzerine kuruludur. 2Ç26’da net satışlar 2.228 mn TL, FAVÖK 517 mn TL ve ana ortaklık net kârı 209 mn TL olarak açıklandı. Yıllık bazda ciro reel %4,5 gerilerken FAVÖK %14,1 arttı, net kâr ise %35,1 azaldı. Çeyreklik bazda ciro %4,3, FAVÖK %47,7 ve net kâr %207,4 yükseldi. FAVÖK marjı 378 baz puan artışla %23,2’ye, faaliyet marjı %9,3’ten %15,1’e çıktı.
 
Brüt marj %13,1’den %25,4’e yükselirken brüt kâr yıllık %85,9 arttı ve satışların maliyetindeki 366 mn TL’lik gerileme operasyonel verimliliğin belirgin biçimde güçlendiğine işaret etti. Buna karşın brüt marjdaki sert sıçramanın kaynağı yeterince açıklanmıyor ve maliyet kırılımının sınırlı olması iş karması ile sözleşme fiyat güncellemelerinin ayrıştırılmasını zorlaştırıyor. Amortisman giderinin yıllık %43 düşüşle 144 mn TL’ye gerilemesi de açıklayıcı bir dipnot olmaması nedeniyle soru işareti yaratıyor. Efektif vergi oranının %57,3’e yükselmesi ve ilk yarıdaki 539,2 mn TL vergi giderinin 386 mn TL’sinin ertelenmiş vergiden oluşması net kârlılığı baskıladı. Halka arz kaynaklı vergi avantajının sona ermesi de vergi yükünü artıran unsurlar arasında yer aldı.
 
Bilanço tarafı oldukça rahat görülüyor; net borç 258,7 mn TL’den 176,2 mn TL’ye geriledi ve net borç/FAVÖK yaklaşık 0,07x seviyesine indi. Net borç/özkaynak oranının 0,02 olması ve 8.973 mn TL özkaynağın bulunması finansal esnekliği destekliyor. Yeni iş alanlarına giriş sürüyor; %100 bağlı ortaklık Turex Hava Taşımacılığı faaliyete geçti ve bilançoya 452,7 mn TL hava taşıtı eklendi. Boğaziçi Katı Atık Yönetimi ile kurulan iki iş ortaklığı faaliyet çeşitliliğini artırırken, dönemde 121 araç alınması ve 101 araç satılmasıyla filoya net 20 araç eklendi. Şirketin 424 adet İstanbul servis plakasıyla pazardaki güçlü konumunu koruması da önemli bir destek unsuru olarak öne çıkıyor.
 
Hisse için belirlenen kapanış fiyatı 6.58 TL olarak yer alırken hedef fiyat ve tavsiye alanları boş bırakılmış; bu nedenle yukarı yönlü potansiyel veya resmi bir öneri sunulmuyor. Kurum, güçlü kârlılık iyileşmesine rağmen marj artışının kaynağının yeterince şeffaf olmamasını, amortisman giderindeki açıklanamayan düşüşü ve yüksek ertelenmiş vergi yükünü temel riskler olarak görüyor. Temettü dağıtılmaması da hissedar getirisi açısından zayıf bir unsur olarak vurgulanıyor. En kritik sonuç, brüt marjın hangi seviyede kalıcı olacağının ve maliyet avantajının operasyonel kaynaklarının ne ölçüde sürdürülebilir olduğunun yakından izlenmesi gerekliliği.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-turex-2-ceyrek-finansal-degerlendirme.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 19 Ağustos 2026 00:00
TRGYO - 2. Çeyrek Finansal Değerlendirme
 
Torunlar GYO’nun 2Ç26 sonuçları olumlu değerlendiriliyor ve ana tez, beklentilerin üzerinde gelen faaliyet performansının güçlü kira gelirleri ile desteklenmesi üzerine kuruluyor. Ciro yıllık bazda reel %86,1 artarken FAVÖK %68,9 yükseldi, net kâr ise %7,4 geriledi. FAVÖK marjı 692 baz puan daralarak %68,4’e indi. Net kârda görülen gerilemede geçen yılki 2.205 mn TL’lik gayrimenkul değerleme kazancının bu çeyrekte 479 mn TL zarara dönmesi etkili oldu.
 
Değerleme etkisi hariç çekirdek faaliyet kârı yaklaşık %74 artışla 3.560 mn TL’ye yükseldi ve kira gelirleri ilk yarıda %41,9 artışla 5.930 mn TL’ye ulaştı. Kira gelirleri toplam hasılatın %68’ini oluştururken kira brüt marjı %76,1’den %82,2’ye çıktı. Kiracı ciroları %34,0 artarken ziyaretçi sayısı %6,0 yükseldi. Konut ve ofis satış gelirleri 5. Levent 2. Etap teslimlerinin katkısıyla 2.099 mn TL’ye çıktı.
 
Şirketin bilançosu güçlü kalmaya devam ediyor; 18.940 mn TL net nakit pozisyonu, %7,3 LTV ve 4,69x cari oran finansal esnekliğin korunduğunu gösteriyor. Net döviz fazlası 7.018 mn TL seviyesinde bulunuyor ve Mayıs ayında toplam 5,0 mlr TL temettü dağıtılması hissedar getirisi açısından olumlu görülüyor. Portföy büyüklüğü Forum Mersin ve Forum Kayseri’nin devralınmasıyla 201.574 mn TL’ye yükseldi. Buna karşın yatırım amaçlı gayrimenkullerde 479 mn TL değerleme zararı kaydedildi, proje yatırımlarındaki tempo zayıf kaldı ve ilk yarı yatırım harcaması yalnızca 259 mn TL oldu.
 
Analist, net aktif değer iskontosu ve kira gelirlerinin seyrini önümüzdeki dönemin temel takip başlıkları olarak öne çıkarıyor. Kârın önemli bölümünün faiz, kur farkı, iştirak temettüsü ve 801 mn TL parasal kazanç gibi faaliyet dışı ve tek seferlik kalemlerden destek alması dikkat çekiyor. Finansal tabloda F/K 15.99x, FD/FAVÖK 8.51x seviyesinde görünüyor; bu çerçevede güçlü çekirdek faaliyet büyümesi, yüksek kira gelirleri ve sağlam bilanço pozitif tarafta kalırken değerleme zararı ve düşük yatırım temposu sınırlayıcı unsurlar olarak öne çıkıyor. Bu nedenle hisse için kısa vadeli ana çıkarım, güçlü operasyonel performansın sürmesine karşın kârlılıkta değerleme etkilerinin ve yatırım harcaması hızının yakından izlenmesi gerektiği yönünde.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-trgyo-2-ceyrek-finansal-degerlendirme.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 19 Ağustos 2026 00:00
SDTTR - 2. Çeyrek Finansal Değerlendirme
 
SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri A.Ş. için genel görüş nötr tutuldu ve 2Ç26 sonuçları bu çerçevede değerlendirildi. Şirket 2Ç26’da 631 mn TL net satış, 76 mn TL FAVÖK ve 6 mn TL ana ortaklık net kârı açıkladı. Yıllık bazda ciro reel %5,3, FAVÖK %28,3 gerilerken ana ortaklık net kârı başabaş seviyesinden 6 mn TL kâra döndü. Çeyreklik bazda ciro %16,4 artsa da FAVÖK %49,0 ve net kâr %62,5 daraldı.
 
İlk yarı görünümü ikinci çeyreğe kıyasla daha güçlüydü; ciro 905 mn TL’den 1.174 mn TL’ye yükselirken FAVÖK yaklaşık iki katına çıkarak 225 mn TL’ye ulaştı. Ana ortaklık sonucu da 82 mn TL zarardan 23 mn TL kâra döndü. Sipariş akışının hızlanması olumlu bulundu; ilk yarıda SDT 31,21 mn USD, bağlı ortaklık BKM 2,48 mn USD yeni sipariş aldı. Nisan itibarıyla toplam backlog 85,3 mn USD seviyesindeydi ve şirket 2026 sonunda 102 mn USD, 2030’da 253 mn USD iş yükü hedefliyor.
 
Ürün portföyünün mekatronik, platform yönetim, silah ve lançer sistemleri, ataletsel ölçüm, ACMI ve uydu yer istasyonu gibi farklı alanlara yayılması tek bir faaliyet alanına bağımlılığı azaltan bir unsur olarak öne çıktı. Genel yönetim, pazarlama ve Ar-Ge giderlerinin toplamı 99,4 mn TL ile yıllık bazda yatay kaldı; bu nedenle operasyonel marjdaki daralmanın ana nedeni gider artışı değil brüt kârlılıktaki zayıflama oldu. Buna karşın Ar-Ge aktifleştirmesi FAVÖK kalitesini zayıflatıyor; ilk yarıda yalnızca 8,7 mn TL Ar-Ge gideri gelir tablosuna yansırken 76,1 mn TL geliştirme maliyeti aktifleştirildi ve düzeltilmiş FAVÖK yaklaşık 150 mn TL seviyesine geriliyor.
 
Nakit pozisyonundaki belirgin zayıflama, 134 mn TL’ye gerileyen nakit, 692 mn TL’ye yükselen net finansal borç ve yaklaşık 1,6x Net Borç/FAVÖK oranı nedeniyle önemli bir risk olarak vurgulandı. Stokların 1.997 mn TL ile aktiflerin %39’una ulaşması işletme sermayesi yükünü artırıyor, brüt marjdaki yüksek oynaklık da tamamlanma oranı ve teslimat takviminin finansallarda dönemsel dalgalanma yarattığını gösteriyor. Yurt dışı gelirlerin payının 2025’te %6 seviyesinde kalması ve %15’lik 2026 hedefinin altında bulunması da sınırlayıcı görülürken net döviz açık pozisyonu 392 mn TL seviyesinde. Bu çerçevede, backlog güncellemeleri, yeni siparişlerin ciroya dönüş hızı ve aktifleştirilen Ar-Ge’nin nakit üretimine katkısı en kritik takip noktaları olarak öne çıkıyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-sdttr-2-ceyrek-finansal-degerlendirme.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 19 Ağustos 2026 00:00
GLRMK - 26Q2 Finansal Değerlendirme
 
Gülermak, 2Ç26’da 11,647 milyar TL net satış, 1,488 milyar TL FAVÖK ve 1,216 milyar TL ana ortaklık net kârı açıkladı. Yıllık bazda ciro reel olarak %0,8 artarken FAVÖK %14,4 ve net kâr %12,6 geriledi. Çeyreklik bazda ise ciro %12,7, net kâr %87,9 yükselirken FAVÖK %5,2 daraldı ve FAVÖK marjı 227 baz puan düşerek %12,8’e geriledi. Şirketin en önemli güçlü tarafı 253,386 milyar TL seviyesindeki backlog olurken, bu tutar son 12 aylık hasılatın yaklaşık 4,65 katına denk geliyor ve dört yılı aşan gelir görünürlüğü sağlıyor. Backlog’un %71’inin metro, hızlı tren ve tramvay projelerinden oluşması şirketin ana faaliyet alanındaki uzmanlığını destekliyor. Ayrıca Nisan ayında gerçekleştirilen tahsisli sermaye artırımıyla 6,267 milyar TL kaynak sağlanması özkaynakları %35,8 artırarak 28,378 milyar TL’ye yükseltti.
 
Gülermak, 18,116 milyar TL nakit ve finansal yatırıma karşılık 16,594 milyar TL finansal borç taşıyarak net nakit pozisyonunu korudu. Backlog’un %42’sinin Romanya, %36,1’inin Türkiye ve %14,1’inin Polonya kaynaklı olması şirketin yüksek coğrafi çeşitliliğe sahip olduğunu gösteriyor. Bunun yanında 16,5 milyar TL seviyesindeki alınan avans ve ertelenmiş gelirler, devam eden projelerin işletme sermayesi finansmanına katkı sağlıyor. Ancak FAVÖK marjındaki 227 baz puanlık daralma önemli bir risk unsuru olurken, faaliyet kârının 441 milyon TL net kur farkı ve 49 milyon TL reeskont gelirinden destek alması kâr kalitesinin yakından izlenmesini gerektiriyor. Backlog’un yılbaşındaki 260,786 milyar TL’den 253,386 milyar TL’ye reel %2,8 gerilemesi ve ilk yarı yeni iş alımının hasılatın yaklaşık üçte ikisi seviyesinde kalması da iş yükünün yenilenme hızına ilişkin soru işaretleri yaratıyor.
 
Coğrafi tarafta ilk yarı hasılatının %51,9’unun Polonya’dan gelmesine karşın backlog içinde Polonya’nın payının %14,1’de kalması, önümüzdeki dönemde gelir karmasının Romanya ve Türkiye lehine değişeceğine işaret ediyor. Bu geçişin marjlar üzerindeki etkisi belirsizlik yaratırken, sermaye artırımı sonrasında net parasal varlık pozisyonuna geçilmesi ilk yarıda 1,289 milyar TL net parasal pozisyon kaybına yol açtı. Raporda Gülermak’ın 2Ç26 sonuçları sınırlı olumlu değerlendirilirken, dört yılı aşan güçlü backlog, güçlenen özkaynak yapısı, net nakit pozisyonu ve coğrafi çeşitlilik temel olumlu unsurlar olarak öne çıkarılıyor. Buna karşılık FAVÖK marjındaki gerileme, faaliyet kârının kur farkı ve reeskont gelirlerinden destek alması, backlog’daki sınırlı düşüş ve Polonya’dan Romanya-Türkiye ağırlıklı yapıya geçişin yaratabileceği marj belirsizliği risk oluşturuyor. Önümüzdeki dönemde özellikle yeni iş kazanım hızının backlog’u yeniden büyütüp büyütemeyeceği ve coğrafi gelir karmasının kârlılık üzerindeki etkisi temel takip noktaları olacak.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-glrmk-2nci-ceyrek-finansal-degerlendirmesi-6644 İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 19 Ağustos 2026 00:00
KLKIM - 26Q2 Finansal Değerlendirme
 
Kalekim, 2Ç26’da 2,973 milyar TL net satış, 545 milyon TL FAVÖK ve 88 milyon TL ana ortaklık net kârı açıkladı. Yıllık bazda ciro %5,5, FAVÖK %14,0 ve net kâr %79,5 gerilerken, çeyreklik bazda ciro %30,3, FAVÖK %118,9 ve net kâr %486,7 arttı. FAVÖK marjı yıllık 182 baz puan daralarak %18,3’e, faaliyet marjı ise %16,8’e geriledi. Ciro ve FAVÖK beklentilerin üzerinde gerçekleşirken, çeyreklik bazda görülen güçlü toparlanma ve %41,1 seviyesinde korunan brüt marj olumlu değerlendirildi. İlk yarıda iade ve indirimlerin 293 milyon TL’den 123 milyon TL’ye düşmesi de şirketin fiyatlama disiplinini destekledi. Ürün karmasında yüksek katma değerli segmentlerin ağırlığı artarken, beton ve çimento kimyasalları üretimi %8,6, boya ve sıva üretimi %6,8 yükseldi.
 
Bilanço tarafında şirketin 1,385 milyar TL net nakit taşıması, %73,2 özkaynak/aktif oranı ve 2,36x cari oranı güçlü finansal yapıya işaret etti. Ayrıca 267 milyon TL net döviz fazlası, kur riskinin sınırlanmasına katkı sağladı. Şirketin Romanya’daki %50 pay alımı, Kenya iştirakinin tam konsolidasyona geçirilmesi ve Trabzon’daki 50 bin ton kapasiteli tesisin seri üretime başlaması orta vadeli büyüme açısından olumlu gelişmeler olarak öne çıktı. Buna karşın net kâr 88 milyon TL ile beklentinin belirgin altında kalırken, %58,8’e yükselen efektif vergi oranı ve 143,9 milyon TL indirilemeyen parasal kayıp kârlılığı baskıladı. Ana ürün grubu olan kuru harçta ilk yarı üretiminin %12,5 düşerek 280 bin tona gerilemesi ve kapasite kullanım oranının %48,9’da kalması talep tarafındaki zayıflığı gösterdi.
 
İhracat da önemli ölçüde zayıflarken, yurt dışı satışlar ilk yarıda %33,9 geriledi ve ihracatın toplam satışlardaki payı %35,9’dan %26,1’e indi. Irak pazarında yerel üretime geçilmesi ihracattaki düşüşün temel nedenlerinden biri oldu. Genel yönetim giderlerinin %31 artması ve esas faaliyetlerden net diğer giderlerin yükselmesi de faaliyet marjı üzerinde baskı oluşturdu. Şirketin %10-15 satış büyümesi ve %20-25 FAVÖK marjı hedeflerine karşılık ilk yarı gerçekleşmelerinin hedeflerin gerisinde kalması, aşağı yönlü revizyon riskini artırıyor. Bu nedenle raporda 2Ç26 sonuçları sınırlı olumsuz değerlendirilirken, güçlü net nakit pozisyonu, korunan brüt marj ve uluslararası genişleme olumlu tarafta kalıyor. 2027’de yürürlüğe girecek vergi indiriminin orta vadede destekleyici olması beklenirken, mevcut yıl hedefleri açısından aşağı yönlü revizyon riskinin yüksek olduğu belirtiliyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-klkim-2nci-ceyrek-finansal-degerlendirmesi-6644 İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 19 Ağustos 2026 00:00
MEGMT - 2. Çeyrek Finansal Değerlendirme
 
Mega Metal, 2Ç26’da 9.567 mn TL net satış, 351 mn TL FAVÖK ve 123 mn TL net kâr açıkladı. Ciro yıllık bazda %64,0 artarken FAVÖK %17,4 yükseldi ve net kâr %82,9 geriledi. Çeyreklik bazda ciro %17,6 artmasına rağmen FAVÖK %28,7 ve net kâr %74,4 düştü. FAVÖK marjı 145 baz puan gerileyerek %3,7’ye inerken faaliyet marjı %2,3’e yükseldi.
 
Şirket için ana görüş nötr seviyede kaldı. Esas faaliyet kârı yıllık %135 artışla 220,7 mn TL’ye, brüt kâr ise %38 artışla 651 mn TL’ye yükseldi. Bu durum operasyonel tarafta iyileşmeye işaret etse de net kârdaki sert gerileme sonucu görünümü dengeliyor. Fonksiyonel para biriminin USD olması nedeniyle TMS 29 uygulanmıyor.
 
Kapasite ve ihracat tarafı güçlü kalmaya devam ediyor. Kayseri OSB ve ABD’deki Mega Metal Inc ile toplam yıllık kapasite 96 bin ton seviyesinde bulunuyor. Üretimin yarısından fazlası 30’un üzerinde ülkeye ihraç ediliyor ve bu da coğrafi çeşitlilik sağlıyor. Maddi duran varlıkların 4.828 mn TL’den 6.521 mn TL’ye yükselmesi ve güneş enerjisi santrali yatırımlarının devreye alınması yatırım iştahının sürdüğünü gösteriyor.
 
Olumsuz tarafta net kârdaki %82,9’luk düşüşün temel nedeni geçen yılki yüksek finansman geliri bazı oldu. Toplam finansal borç %30 artışla 9.128 mn TL’ye, net borç %57 artışla 6.171 mn TL’ye çıktı ve net borç/FAVÖK yaklaşık 4,4x–5,4x bandına yükseldi. Net yabancı para açık pozisyonu 4.505 mn TL’ye ulaştı, hedge bulunmuyor ve açık ağırlıklı olarak euro cinsi. İşletme sermayesinin 3.044 mn TL’den 4.473 mn TL’ye yükselmesi yaklaşık 1,4 mlr TL ek finansman ihtiyacı yarattı; bu ihtiyaç büyük ölçüde borçlanmayla karşılandı. Önümüzdeki dönemde borçluluğun azaltılması, işletme sermayesinin normalleşmesi ve kur riskinin yönetimi en kritik takip noktaları olarak öne çıkıyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-megmt-2nci-ceyrek-finansal-degerlendirme-raporu-6644 İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 19 Ağustos 2026 00:00
OFSYM - 2. Çeyrek Finansal Değerlendirme
 
Ofis Yem Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. için genel görüş nötrdür. 2Ç26’da 5.182 mn TL net satış, 524 mn TL FAVÖK ve 227 mn TL ana ortaklık net kârı açıklandı. Yıllık bazda ciro %6,2, FAVÖK %4,4 ve net kâr %4,1 arttı; çeyreklik bazda ciro %5,5 gerilerken FAVÖK %25,4 yükseldi ve net kâr 12 mn TL’den 227 mn TL’ye çıktı.
 
Operasyonel tarafta çeyreklik toparlanma belirginleşti; brüt marj 1Ç26’daki %11,3’ten %13,7’ye yükseldi ve ürün karması yem üretimi lehine gelişti. Üretim segmentinin toplam satışlardaki payı %61’den %66’ya çıkarken düşük marjlı ticari mal faaliyetlerinin ağırlığı azaldı. FAVÖK marjı 19 baz puan düşüşle %10,1’e, faaliyet marjı %11,8’e geriledi.
 
Net kârdaki güçlü çeyreklik artışın operasyonel sıçramadan çok vergi normalizasyonundan kaynaklandığı vurgulanıyor. Net yabancı para açık pozisyonu 1.455 mn TL ile özkaynağın yaklaşık %51’ine ulaşıyor ve kredilerin yaklaşık %68’inin döviz cinsi olması kur oynaklığına duyarlılığı artırıyor. Borçluluk yüksek kalırken net borç yaklaşık 4.891 mn TL, Net Borç/FAVÖK 2,9x ve net borç/özkaynak %91,7 seviyesinde; FAVÖK/finansman gideri oranı da 1,5x civarında.
 
Olumlu tarafta kapasite yatırımları sürüyor; mevcut 1,39 mn ton/yıl kapasiteye Samsun tesisinin 349 bin tonluk katkısının 2027 ilk çeyreğinde eklenmesiyle toplam kapasitenin 1,74 mn tona ulaşması bekleniyor. Malatya’daki 10 MW GES yatırımı enerji maliyetlerini destekleyebilir, kısa vadeli kredi payının yaklaşık %75’ten %65’e gerilemesi ve EBRD’den sağlanan 25 mn EUR tutarındaki altı yıl vadeli kredi finansman yapısını iyileştiriyor. Hedef fiyat ve tavsiye verilmemiş; kapanış fiyatı 61.00 TL, piyasa değeri 8,921 milyon TL ve firma değeri 13,812 milyon TL olarak yer alıyor. İhracatın brüt satışlardaki payı %14,8’den %4,8’e inerken ilk yarı ciro ve marj gerçekleşmeleri yıllık guidance’ın gerisinde kaldı; buna rağmen hisse için ana çıkarım, orta vadeli kapasite ve verimlilik adımlarına karşın yüksek bilanço riskinin görünümü sınırlamaya devam etmesi.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-ofsym-2-ceyrek-finansal-degerlendirme.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 19 Ağustos 2026 00:00
Gün İçi Endeks Değerlendirme Raporu
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-gun-ici-endeks-degerlendirme-raporu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 19 Ağustos 2026 00:00
Günlük Altın Analizi
 
Ons altında dün görülen sert kaybın ardından bugün toparlanma öne çıkıyor. Değerli metal günün ilk bölümünde sınırlı yükselirken, ABD seans açılışına yaklaşırken alımlar hızlandı. Son yarım saatte gelen güçlü alımlarla ons altın 4.400 doların üzerine çıktı. Dolar endeksindeki zayıflama ve ABD tahvil faizlerindeki belirgin geri çekilme bu hareketi destekledi.
 
ABD Hazine Bakanlığı’nın uzun vadeli nominal kuponlu tahvillerde likidite destekli geri alım işlemlerinin büyüklüğünü en az iki katına çıkaracağını açıklaması tahvil piyasasında önemli bir gelişme oldu. Değişikliğin 9 Eylül’de yürürlüğe girecek olması, uzun vadeli ABD tahvillerine güçlü alım getirdi. Bunun sonucunda 30 yıllık tahvil faizi %5,20 civarına, ABD 10 yıllık tahvil faizi ise %4,65 bölgesine kadar geriledi. Uzun vadeli faizlerdeki bu tersine dönüş, dün altın üzerinde oluşan baskının azalmasına yardımcı oldu.
 
Dolar tarafındaki zayıflık da değerli metal için ek destek sağlıyor. Dolar endeksi gün içinde %0,3 civarında gerileyerek 99,4 seviyesinin altına indi. Son dönemde zayıflayan ABD verileriyle faiz artırım beklentilerinin gerilemesi, dolar üzerindeki baskının sürmesine katkı veriyor. Bu görünüm, altının kısa vadeli toparlanma eğilimini güçlendiriyor.
 
Günün devamında 21:00’de yayımlanacak Fed temmuz toplantı tutanakları izlenecek. Tutanaklarda enflasyon risklerinin ve yeni bir faiz artışının ne ölçüde tartışıldığı, ons altındaki hareketin devamı açısından belirleyici olabilir. Kısa vadede ana risk, tutanakların şahin bir ton taşıyarak faiz beklentilerini yeniden yukarı çekmesi olurken, ana katalizör faizlerdeki geri çekilme ve dolar zayıflığının sürmesi olarak öne çıkıyor.
Çarşamba, 19 Ağustos 2026 00:00
Açığa Satış Raporu
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-aciga-satis-raporu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 19 Ağustos 2026 00:00
Destek/Direnç Tablosu
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-destekdirenc-tablosu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 19 Ağustos 2026 00:00
Sabah Notları
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-sabah-notlari.pdf İlgili Dosyayı İndir
Salı, 18 Ağustos 2026 00:00
Konut Piyasası Temmuz Ayı Bülteni
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-konut-piyasasi-temmuz-ayi-bulteni.pdf İlgili Dosyayı İndir
Salı, 18 Ağustos 2026 00:00
LKMNH - 2. Çeyrek Bilanço Değerlendirmesi
 
Lokman Hekim Engürüsağ Sağlık A.Ş. için hazırlanan değerlendirmede genel görünüm sınırlı olumlu olarak sunuluyor. 2Ç26'da 1.285 mn TL net satış, 258 mn TL FAVÖK ve 36 mn TL ana ortaklık net kârı açıklandı. Yıllık bazda ciro %11,3 ve FAVÖK %12,7 artarken ana ortaklık net kârı %52,6 geriledi. Çeyreklik bazda ciro %5,8 ve FAVÖK %24,3 daralırken net kâr %65,5 arttı.
 
Faaliyet tarafında esas faaliyet kârı 96 mn TL'den 198 mn TL'ye yükseldi ve ana ortaklık net kârındaki düşüşün operasyonel performanstan değil azınlık payı dağılımından kaynaklanması önemli bulundu. Gelir karması daha yüksek fiyatlama gücüne sahip segmentlere kayarken ilk yarıda hastane kira gelirleri %51 ve lojistik gelirleri %32 büyüdü. Cepten ödeme payı %51,8'e, özel sigorta ve anlaşmalı kurumların payı %23,8'e yükselirken SGK'nın payı %14,0'e geriledi. FAVÖK marjı 27 baz puan artışla %20,1'e, faaliyet marjı %8,3'ten %15,4'e çıktı.
 
Olumlu tarafta verimlilik odaklı yeniden yapılanmanın sürmesi, ortalama personel sayısının yıllık %9,4 azalması ve şirketin 5 hastane ile 858 yatak kapasitesiyle faaliyetlerine devam etmesi öne çıkarıldı. Akay Hastanesi için imzalanan SGK Vakıf Üniversitesi Afiliye Hastane Protokolü özellikli işlemlerde gelir potansiyelini artırabilecek bir katalizör olarak görülüyor. Van Hastanesi'ndeki kapasite artışının da büyümeyi destekleyebileceği belirtiliyor. Hisse için FD/FAVÖK 4,53x ve PD/DD 1,05x değerleme çarpanlarının sektör ortalamasının altında olduğu vurgulanıyor.
 
Olumsuz tarafta ana ortaklık net kârındaki %52,6 düşüşün azınlık paylarındaki değişimden kaynaklandığı, Van iştirakinin zarardan kâra dönmesiyle azınlıklara ayrılan payda yaklaşık 42 mn TL'lik negatif etki oluştuğu belirtiliyor. Finansman gideri çeyrekte 213 mn TL'ye yükselerek 258 mn TL FAVÖK'ün önemli bölümünü tüketti ve FAVÖK/finansman gideri oranı 1,21x seviyesinde kaldı. Faaliyet kârındaki artışın önemli kısmı esas faaliyetlerden diğer gelirlerden geldiği için kâr kalitesinde temkinli olunması isteniyor. Nakit 307 mn TL'den 49,8 mn TL'ye gerilerken ticari alacaklar 1.201 mn TL'ye çıktı ve tahsil süresi 83 güne uzadı; finansal borcun %75'inin kısa vadeli olması ve 2.649 mn TL net borç likidite riskini artırıyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-lkmnh-2-ceyrek-bilanco-degerlendirmesi.pdf İlgili Dosyayı İndir
Salı, 18 Ağustos 2026 00:00
SOKM - 2. Çeyrek Bilanço Değerlendirmesi
 
Şok Marketler Ticaret A.Ş. için genel görüş nötr kalırken, güçlü nakit üretimi ve belirgin değerleme iskontosu olumlu, marj baskısı ve müşteri trafiğindeki zayıflık ise sınırlayıcı bulundu. 2Ç26’da 86.110 mn TL net satış, 918 mn TL FAVÖK ve 564 mn TL net zarar açıklandı; ciro piyasa beklentisinin %0,1 üzerinde, FAVÖK %0,8 altında, net zarar ise beklentiden %6,3 daha sınırlı gerçekleşti.
 
Yıllık bazda ciro reel %6,6 artarken FAVÖK %4,6 yükseldi ve net zarar %24,0 büyüdü. FAVÖK marjı %1,1 ile yatay kalırken faaliyet marjı 60 baz puan gerileyerek -%4,0’e indi. İlk yarı raporlanan FAVÖK marjı %0,8 ile %3,0 (±0,5) yıl sonu hedefinin belirgin altında kaldı ve hedefe ulaşmak için ikinci yarıda güçlü bir toparlanma gerektiği vurgulandı.
 
Enflasyon muhasebesi hariç görünüm daha güçlü; TMS 29 etkisi dışlandığında FAVÖK 4.607 mn TL’ye, marj %5,4’e yükselirken net sonuç 61 mn TL zarardan 1.073 mn TL kâra döndü. Faaliyet gider disiplini korundu, amortisman hariç faaliyet giderlerinin satışlara oranı %18,2’den %17,8’e geriledi. Nakit yaratımı güçlü kaldı; ilk yarı serbest nakit akışı 13.330 mn TL’ye çıkarken TFRS 16 hariç net nakit %54 artışla 17.241 mn TL’ye ulaştı, net nakit döngüsü -25 güne ve stok devir süresi 47 güne indi.
 
Mağaza ağı 11.175’e ulaşırken Şok 2.0 formatı 850’nin üzerinde mağazaya yayıldı ve Cepte Şok yaklaşık 1.300 mağazadan 81 ilde hizmet vermeye devam etti. Olumsuz tarafta brüt marj 46 baz puan daralarak %18,9’a indi, amortisman gideri %23,5 arttı ve benzer mağaza müşteri sayısı çeyrekte %0,3, ilk yarıda %0,6 geriledi. Net parasal pozisyon kazancı 4.141 mn TL ile sonuç üzerinde belirleyici olurken bu kalem hariç vergi öncesi zararın yaklaşık 4,9 mlr TL’ye ulaşması kâr kalitesini zayıflattı; FD/FAVÖK 3,2x ve PD/DD 0,77x çarpanları ise iskontoyu destekledi.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-sokm-2-ceyrek-bilanco-degerlendirmesi.pdf İlgili Dosyayı İndir
Salı, 18 Ağustos 2026 00:00
GESAN - 2. Çeyrek Finansal Değerlendirme
 
Girişim Elektrik’in 2Ç26 sonuçları sınırlı olumsuz değerlendiriliyor ve ana yatırım tezi üçüncü çeyrekte operasyonel normalleşme ihtimaline dayanıyor. Güçlü ilk yarı performansı, devam eden sözleşme akışı ve bilançoda biriken proje varlıkları olumlu görülürken, ikinci çeyrekte cironun sert daralması ve FAVÖK’ün negatife dönmesi kâr kalitesini zayıflattı.
 
Şirket 2Ç26’da 1.607 mn TL net satış, -122 mn TL FAVÖK ve 829 mn TL ana ortaklık net kârı açıkladı. Yıllık bazda ciro %60,1 daralırken FAVÖK 548 mn TL’den negatife geçti; çeyreklik bazda ciro %78,4 geriledi ve FAVÖK 2.544 mn TL’den -122 mn TL’ye indi. Brüt marj 1Ç26’daki %39,3’ten %10,5’e geriledi, 168 mn TL brüt kâr 460 mn TL’lik genel yönetim, pazarlama ve Ar-Ge giderlerini karşılayamadı. Net kârın operasyonel niteliği zayıf kaldı; 1.119,8 mn TL yatırım faaliyetleri geliri ve 157 mn TL parasal kazanç hariç tutulduğunda çeyrek zarar oluşacaktı.
 
İlk yarı görünümü daha güçlüydü; 1Y26 FAVÖK %35,6 artışla 2.422 mn TL’ye çıktı ve marj %18,6’dan %26,7’ye yükseldi. Ana ortaklık net kârı da %72,3 artışla 1.056 mn TL’ye ulaştı. Proje birikiminin bilançoda sürdüğü, stoklar, ertelenmiş gelirler ve ticari alacaklardaki artışlardan anlaşılıyor. EUPWR sermayesinin %8’ine denk payların hızlandırılmış talep toplamayla satılması şirkete önemli likidite sağladı ve kısa vadeli finansal yatırımlar 35,6 mn TL’den 1.148,8 mn TL’ye yükseldi.
 
Yeni sözleşme akışının Bosna-Hersek, Azerbaycan, TEİAŞ, Sivas Belediyesi ve ABD güç trafosu projeleriyle güçlü kaldığı belirtiliyor. Buna karşın EUPWR pay satışının muhasebeleştirilme şekli ayrıca izlenmeli; kontrol kaybı yaratmayan satışların TFRS 10 kapsamında özkaynakta muhasebeleştirilmesi gerekirken kazancın kâr-zarara yansımış görünmesi dipnot ve denetçi görüşüyle teyit edilmeli. Nakit 368 mn TL’ye inerken ticari alacaklar 4.699 mn TL’ye ve net borç 4.640 mn TL’ye yükseldi; azınlık paylarının yüksek ağırlığı da ana ortaklığa kalan kârı sınırlıyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-gesan-2-ceyrek-finansal-degerlendirme.pdf İlgili Dosyayı İndir
Salı, 18 Ağustos 2026 00:00
GRSEL - 2. Çeyrek Finansal Değerlendirme
 
Gür-Sel Turizm Taşımacılık ve Servis Ticareti A.Ş. için genel görüş sınırlı olumlu tutuluyor. Filo büyümesi, kapasite kullanımındaki artış, güçlü brüt kârlılık, yatırım harcamalarındaki düşüş ve net nakit pozisyonundaki yükseliş olumlu tarafta öne çıkıyor. Buna karşılık FAVÖK marjındaki daralma, net kârın amortisman tahmini değişikliğinden destek alması, Ürdün operasyonundaki zayıflık ve negatif serbest nakit akışı görünümü sınırlayıcı unsurlar olarak değerlendiriliyor.
 
Şirket 2Ç26’da 3.195 mn TL net satış, 1.068 mn TL FAVÖK ve 817 mn TL net kâr açıkladı. Yıllık bazda ciro reel %1,1 artarken FAVÖK %0,5 geriledi ve net kâr %25,6 arttı. Çeyreklik bazda ciro %6,2, FAVÖK %11,5 ve net kâr %9,8 daraldı. FAVÖK marjı 160 baz puan düşüşle %33,4’e geriledi.
 
Operasyonel büyüme hacim kaynaklı gerçekleşti ve toplam filo yıllık %8,1 artışla 8.466 araca ulaştı. Kapasite kullanım oranı %83,6’dan %88,7’ye yükselirken personel taşımacılığı cironun %69,9’unu oluşturdu ve bu segmentte kapasite kullanımı %90,1 seviyesinde gerçekleşti. Brüt kâr ikinci çeyrekte %9,6, ilk yarıda %16,6 artarken brüt marj %30,1’den %34,8’e yükseldi. İlk yarı net kâr marjı da %22,4’ten %26,1’e çıktı.
 
İlk yarı net yatırım harcaması %50,6 azalarak 645 mn TL’ye, satışlara oranı ise %4,7’ye geriledi. Net nakit pozisyonu %29,6 artışla 1.540 mn TL’ye yükseldi. İstanbul dışındaki büyüme devam ederken il dışı plaka portföyü %43 artışla 394’e ulaştı ve Yalova ile Kahramanmaraş’ta yeni operasyonlar başladı. Adastec’in ABD’deki otonom toplu taşıma projesi orta vadede opsiyonel büyüme alanı yaratıyor ve şirket 15-17 mlr TL ciro ile 5-6 mlr TL FAVÖK guidance’ını koruyor.
 
Olumsuz tarafta net kârdaki iyileşmenin bir bölümü amortisman muhasebe tahmini değişikliğinden kaynaklanıyor. Taşıtlarda kalıntı değer dikkate alınmaya başlanmasıyla amortisman gideri ilk yarıda 462 mn TL’den 233 mn TL’ye geriledi ve bu değişiklik FAVÖK’ü etkilemezken FAVÖK marjı yıllık 160 baz puan daraldı. Ürdün operasyonu zayıfladı, bölge gelirleri ikinci çeyrekte 422 mn TL’den 272 mn TL’ye ve ilk yarıda 850 mn TL’den 660 mn TL’ye geriledi. İlk yarı serbest nakit akışı 144 mn TL negatif gerçekleşti ve ikinci yarıda hedeflere yaklaşmak için belirgin hızlanma gerekiyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-grsel-2-ceyrek-finansal-degerlendirme.pdf İlgili Dosyayı İndir
Salı, 18 Ağustos 2026 00:00
EUPWR - 2. Çeyrek Finansal Değerlendirme
 
Europower Enerji ve Otomasyon Teknolojileri A.Ş. için genel görüş nötr olarak korunuyor ve 2Ç26 sonuçları çeyreklik bazda zayıf, ancak orta vadeli yatırım hikâyesi güçlü görülüyor. Şirket 2Ç26’da 1.469 mn TL net satış, 222 mn TL FAVÖK ve 134 mn TL ana ortaklık net kârı açıkladı. Yıllık bazda ciro %12,0 gerilerken FAVÖK %100 arttı ve net kâr 32 mn TL’den 134 mn TL’ye yükseldi. Çeyreklik bazda ciro %73,8, FAVÖK %89,2 ve net kâr %70,8 daraldı.
 
İlk yarı performansı güçlü kaldı; ciro reel %37,5 artışla 7.069 mn TL’ye, FAVÖK %211 artışla 2.272 mn TL’ye yükseldi ve marj %14,2’den %32,1’e çıktı. Ana ortaklık net kârı %108 artışla 593 mn TL’ye ulaştı. FAVÖK marjı 849 baz puan artışla %15,1’e, faaliyet marjı %3,0’ten %16,9’a yükseldi. Buna karşılık brüt marj 1Ç26’daki %39,7’den %25,7’ye geriledi ve vergi öncesi kârın yaklaşık üçte biri net parasal pozisyon kazancından geldi.
 
Şirket yaklaşık 100 mn USD yatırımla kurulan Europower World güç trafosu tesisini devreye aldı ve güç trafosu kapasitesini 2026 sonunda 40.000 MVA/yıla, dağıtım trafosu kapasitesini ise 12.600 MVA’ya çıkarmayı hedefliyor. Sipariş akışı da güçlü kalırken TEİAŞ’tan 987,4 mn TL güç trafosu siparişi, ABD’den 10,8 mn USD sipariş, Azerbaycan Cebrayil GES projesi ve EDAŞ ihaleleri orta vadeli gelir görünürlüğünü destekliyor. Şirket yıllara sari işlerde tamamlanma yüzdesi yöntemini kullanıyor ve 1Ç26 sonunda 4.349 mn TL birikmiş proje alacağı bulunuyordu. İkinci çeyreğin geçmiş yıllarda da görece zayıf olması mevsimsellik etkisini destekliyor.
 
Sonuçlar 3.437 mn TL ciro, 1.043 mn TL FAVÖK ve 899 mn TL net kâr beklentisinin belirgin altında kaldı ve bu durum kısa vadeli tahminlerde aşağı yönlü revizyon riski yaratıyor. İhracat tarafında henüz güçlü bir toparlanma görülmezken yurt dışı satışların toplam gelir içindeki payı düşük kalmaya devam ediyor. Konsolide dönem kârı 237 mn TL iken ana ortaklık payı 134 mn TL’de kaldı ve 103 mn TL azınlık paylarına ayrıldı. Önümüzdeki dönemde birikmiş proje alacaklarının hasılata dönüş hızı, yeni kapasitenin kullanımı ve marjların normalleşmesi temel takip noktaları olacak.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-eupwr-2-ceyrek-finansal-degerlendirme.pdf İlgili Dosyayı İndir
Salı, 18 Ağustos 2026 00:00
CVKMD - 2. Çeyrek Finansal Değerlendirme
 
CVK Maden 2Ç26’da 1.877 mn TL net satış, 789 mn TL FAVÖK ve 658 mn TL ana ortaklık net kârı açıkladı. Yıllık bazda ciro %77,3, FAVÖK %168,4 ve net kâr %95,8 arttı. Çeyreklik bazda ciro %146,2, FAVÖK %185,9 ve net kâr %722,5 yükseldi. FAVÖK marjı 1.427 baz puan artışla %42,1’e çıkarken faaliyet marjı %26,7 seviyesinde gerçekleşti.
 
Şirket için genel değerlendirme nötr yapıldı. Sarıalan altın projesinin ilk kez gelir üretmeye başlaması, krom tarafındaki toparlanma, güçlü kaynak tabanı ve Trafigura’dan sağlanan nakit olumlu unsurlar olarak öne çıktı. Buna karşılık net kârın tamamına yakınının parasal kazançtan gelmesi kâr kalitesini zayıflattı. Vergi öncesi 703 mn TL kârın içinde 843 mn TL net parasal pozisyon kazancı bulunması, bu kalem hariç tutulduğunda çeyreğin yaklaşık 140 mn TL vergi öncesi zararla kapanabileceğine işaret etti.
 
Sarıalan’dan Nisan ayında yapılan ilk konsantre ihracatının ardından çeyrekte 747,6 mn TL altın konsantresi geliri elde edildi ve yıllık ciro artışının yaklaşık %91’i bu yeni ürün grubundan geldi. Krom gelirleri çeyreklik %54 artışla 1.034 mn TL’ye yükselirken Eti Maden Kepsut sahası rödovans geliri 95 mn TL’ye çıktı. Brüt marj %39,8’e, FAVÖK marjı %42,1’e yükseldi. Şirketin 28 ruhsatta toplam 8,72 mn ons altın eşdeğeri kaynak-rezerve sahip olması ve Yenipazar projesi için 192 mn USD uzun vadeli finansman sağlaması da önemli görüldü.
 
Çeyrek sonrasında Trafigura ile yapılan ön ödeme anlaşması kapsamında yaklaşık 70 mn USD nakit tahsil edildi ve yeni ÇED olumlu kararı proje geliştirme görünümünü destekledi. Buna karşın net borç 1.188 mn TL’den 3.718 mn TL’ye yükseldi, nakit 528 mn TL’ye geriledi ve ilk yarı işletme nakit akışı 918 mn TL negatif gerçekleşti. Cari oranın 0,25 seviyesinde olması likidite riskini artırırken, net yabancı para açık pozisyonunun 10.137 mn TL’ye ulaşması ve türev hedge bulunmaması finansal baskıyı büyüttü. Planlanan %170 bedelli sermaye artırımından sağlanacak kaynağın yaklaşık %70’inin hakim ortak alacağının mahsubunda kullanılacak olması yeni nakit girişini sınırlayan bir unsur olarak öne çıktı.
S.No Dosya Adı İndir
1 ahlatci-yatirim-cvkmd-2-ceyrek-finansal-degerlendirme.pdf İlgili Dosyayı İndir
Öne Çıkanlar Kurumlar Hisse Karşılaştır Partnerlerimiz Videolar Blog Halka Arz İletişim
Giriş Yap Üye Ol
Google Play Apple Store