Midas - Yeni Kullanıcılara Özel

Trive Yatırım

TCELL - TURKCELL İLETİŞİM HİZMETLERİ A.Ş.

Son Fiyat

109.50 ₺

Hedef Fiyat

163.50 ₺

Potansiyel Getiri

%49.32
0
Tut
1
Salı, 12 Mayıs 2026
SISE - TÜRKİYE ŞİŞE VE CAM FABRİKALARI A.Ş.

Son Fiyat

48.20 ₺

Hedef Fiyat

64.00 ₺

Potansiyel Getiri

%32.78
0
Tut
0
Pazartesi, 11 Mayıs 2026
TUPRS - TÜPRAŞ-TÜRKİYE PETROL RAFİNERİLERİ

Son Fiyat

258.50 ₺

Hedef Fiyat

348.00 ₺

Potansiyel Getiri

%34.62
0
Tut
0
Perşembe, 07 Mayıs 2026
FROTO - FORD OTOMOTİV SANAYİ A.Ş.

Son Fiyat

91.45 ₺

Hedef Fiyat

166.00 ₺

Potansiyel Getiri

%81.52
0
Al
0
Çarşamba, 06 Mayıs 2026
MGROS - MİGROS TİCARET A.Ş.

Son Fiyat

682.50 ₺

Hedef Fiyat

962.00 ₺

Potansiyel Getiri

%40.95
0
Al
0
Çarşamba, 06 Mayıs 2026
THYAO - TÜRK HAVA YOLLARI A.O.

Son Fiyat

300.00 ₺

Hedef Fiyat

433.00 ₺

Potansiyel Getiri

%44.33
0
Al
0
Perşembe, 30 Nisan 2026
ASELS - ASELSAN ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

Son Fiyat

415.00 ₺

Hedef Fiyat

458.00 ₺

Potansiyel Getiri

%10.36
0
Tut
0
Çarşamba, 29 Nisan 2026
TAVHL - TAV HAVALİMANLARI HOLDİNG A.Ş.

Son Fiyat

258.25 ₺

Hedef Fiyat

458.00 ₺

Potansiyel Getiri

%77.35
0
Al
0
Salı, 28 Nisan 2026
TABGD - TAB GIDA SANAYI VE TICARET A.S

Son Fiyat

281.00 ₺

Hedef Fiyat

298.70 ₺

Potansiyel Getiri

%6.30
0
Al
1
Çarşamba, 13 Ağustos 2025
EREGL - EREĞLİ DEMİR VE ÇELİK FABRİKALARI T.A.Ş.

Son Fiyat

39.62 ₺

Hedef Fiyat

30.66 ₺

Potansiyel Getiri

%-22.61
0
Tut
1
Perşembe, 07 Ağustos 2025
KCHOL - KOÇ HOLDİNG A.Ş.

Son Fiyat

199.00 ₺

Hedef Fiyat

271.00 ₺

Potansiyel Getiri

%36.18
0
Al
2
Cuma, 01 Ağustos 2025
TSKB - TÜRKİYE SINAİ KALKINMA BANKASI A.Ş.

Son Fiyat

12.12 ₺

Hedef Fiyat

19.56 ₺

Potansiyel Getiri

%61.39
0
Al
2
Cuma, 01 Ağustos 2025
GARAN - TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş.

Son Fiyat

129.80 ₺

Hedef Fiyat

189.00 ₺

Potansiyel Getiri

%45.61
0
Al
2
Perşembe, 31 Temmuz 2025
LOGO - LOGO YAZILIM SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

Son Fiyat

159.00 ₺

Hedef Fiyat

224.20 ₺

Potansiyel Getiri

%41.01
0
Al
1
Pazartesi, 28 Temmuz 2025
EKGYO - EMLAK KONUT GYO

Son Fiyat

20.32 ₺

Hedef Fiyat

25.74 ₺

Potansiyel Getiri

%26.67
0
Al
0
Pazartesi, 28 Temmuz 2025
PGSUS - PEGASUS HAVA TAŞIMACILIĞI A.Ş.

Son Fiyat

176.60 ₺

Hedef Fiyat

405.00 ₺

Potansiyel Getiri

%129.33
0
Al
2
Pazartesi, 28 Temmuz 2025
LMKDC - LIMAK DOGU ANADOLU CIMENTO

Son Fiyat

36.94 ₺

Hedef Fiyat

40.00 ₺

Potansiyel Getiri

%8.28
0
Al
3
Cuma, 30 Mayıs 2025
BIMAS - BİM BİRLEŞİK MAĞAZALAR A.Ş.

Son Fiyat

405.25 ₺

Hedef Fiyat

723.00 ₺

Potansiyel Getiri

%78.41
1
Al
3
Cuma, 30 Mayıs 2025
INDES - İNDEKS BİLGİSAYAR SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

Son Fiyat

11.30 ₺

Hedef Fiyat

9.57 ₺

Potansiyel Getiri

%-15.31
Salı, 13 Mayıs 2025
TTKOM - TÜRK TELEKOMÜNİKASYON A.Ş.

Son Fiyat

61.70 ₺

Hedef Fiyat

73.50 ₺

Potansiyel Getiri

%19.12
Perşembe, 08 Mayıs 2025
ENJSA - ENERJİSA ENERJİ A.Ş.

Son Fiyat

115.20 ₺

Hedef Fiyat

87.50 ₺

Potansiyel Getiri

%-24.05
Çarşamba, 07 Mayıs 2025
AYGAZ - AYGAZ A.Ş.

Son Fiyat

267.50 ₺

Hedef Fiyat

211.00 ₺

Potansiyel Getiri

%-21.12
1
Al
3
Cuma, 30 Mayıs 2025
TOASO - TOFAŞ TÜRK OTOMOBİL FABRİKASI A.Ş.

Son Fiyat

302.00 ₺

Hedef Fiyat

272.00 ₺

Potansiyel Getiri

%-9.93
Salı, 29 Nisan 2025
TKNSA - TEKNOSA İÇ VE DIŞ TİCARET A.Ş.

Son Fiyat

21.90 ₺

Hedef Fiyat

85.83 ₺

Potansiyel Getiri

%291.92
8
Al
28
Cuma, 23 Şubat 2024
BIGCH - BUYUK SEFLER BIGCHEFS

Son Fiyat

6.97 ₺

Hedef Fiyat

12.81 ₺

Potansiyel Getiri

%83.79
9
Al
12
Çarşamba, 07 Şubat 2024
VAKKO - VAKKO TEKSTİL VE HAZIR GİYİM SANAYİ İŞLETMELERİ A.Ş.

Son Fiyat

78.00 ₺

Hedef Fiyat

144.94 ₺

Potansiyel Getiri

%85.82
2
Al
43
Çarşamba, 27 Aralık 2023
Cuma, 15 Mayıs 2026 00:00
Günün Piyasa Haritası
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-gunun-piyasa-haritasi.pdf İlgili Dosyayı İndir
Cuma, 15 Mayıs 2026 00:00
Günlük Bülten
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-gunluk-bulten.pdf İlgili Dosyayı İndir
Cuma, 15 Mayıs 2026 00:00
Piyasa Notu: Tahvil Piyasası ile Borsalar Farklı Hikayeler Fiyatlıyor
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-piyasa-notu-tahvil-piyasasi-ile-borsalar-farkli-hikayeler-fiyatliyor.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 14 Mayıs 2026 00:00
Piyasa Notu: TCMB'den Radikal Enflasyon Güncellemesi
 
Raporda ana mesaj, TCMB’nin İran savaşının tetiklediği enerji şokunu ve bunun enflasyon görünümüne etkisini güçlü biçimde yukarı yönde yeniden fiyatladığı yönündedir. Metin, Merkez Bankası’nın varsayımlarını kökten değiştirmek zorunda kaldığını ve enflasyonda tahmin aralığı iletişimine ara verdiğini vurgular. Bu çerçevede değerlendirme genel olarak nötrden temkinli olumsuza yakın bir tonda, ancak iletişim açısından dürüst ve tutarlı bulunuyor.
 
Finansal tarafta rapor, 2026 yılı için ortalama petrol fiyatı tahmininin 60,9 dolar seviyesinden 89,4 dolara yükseltildiğini, 2027 için ise 56,0 dolardan 75,4 dolara revize edildiğini belirtir. İthalat fiyatları artış beklentisi 2026 için yüzde 2,0’den yüzde 6,3’e çıkarılırken, 2027 beklentisi -%0,9’dan -%0,2’ye güncellenmiştir. Nisan 2026 TÜFE verisinin yıllık %32,4 ile ilk rapordaki tahmin aralığının üzerine çıkması, sapmanın talep değil arz kaynaklı olduğunu gösteren ana bulgu olarak öne çıkar. Enerji enflasyonunun Nisan itibarıyla yüzde 47,2’ye ulaşması, doğal gazın yüzde 47,6, akaryakıtın yüzde 27,0 ve tüpgazın yüzde 22,5 artmasıyla birlikte maliyet baskısının yaygınlaştığı ifade edilir.
 
Olumlu tarafta temel mallar ve hizmet enflasyonunun 2025’in aynı dönemine göre gerilediği, temel mallarda ilk dört ay birikimli enflasyonun %5,2’den %4,1’e, hizmetlerde ise %20,0’den %16,9’a indiği aktarılır. Kira ve eğitim kalemlerindeki fiyatlama katılığının azalması bu görünümü desteklerken, sıkı para politikasının talep kanalı üzerinden çalıştığı değerlendirilir. TCMB, 2026 yılı enflasyon ara hedefini %16’dan %24’e yükseltmiş, yıl sonu enflasyon tahminini %26 olarak açıklamış ve 2027 ara hedefini %9’dan %15’e çıkarmıştır. Rapora göre bu, dezenflasyon sürecinin en az bir yıl daha uzadığı anlamına gelir ve petrol fiyatlarının 2027’de de 75 dolar seviyesinde seyredeceği varsayımı enerji maliyet baskısının geçiciliğine dair iyimserliğin düşük olduğunu gösterir.
 
Kurum değerlendirmesinde en kritik nokta, TCMB’nin dışsal şokların yurtiçi makroekonomik tabloya etkilerini göz ardı etmeyerek hedefleri gerçekçi biçimde revize etmesi olarak sunulur. Yüksek bir hedefi korumanın güvenilirlik ve politika tutarlılığı açısından daha maliyetli olacağı belirtilirken, yapılan radikal güncelleme piyasalarda dürüst iletişim olarak okunur. Sıkı duruşun belirsizlik azalana kadar süreceği ve koridorun genişletilmesine sıcak bakılmadığı yönündeki mesajlar, bir sonraki toplantıda ekstra bir negatif gelişme olmadıkça faiz artırımı beklenmediği yorumunu güçlendirir. Sonuç olarak raporun en kritik çıkarımı, enflasyon görünümünde yukarı risklerin belirginleştiği, ancak TCMB’nin bu şoku şeffaf biçimde fiyatlayarak politika güvenilirliğini korumaya çalıştığıdır.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-piyasa-notu-tcmbden-radikal-enflasyon-guncellemesi.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 14 Mayıs 2026 00:00
Günün Piyasa Haritası
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-gunun-piyasa-haritasi.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 14 Mayıs 2026 00:00
Günlük Bülten
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-gunluk-bulten.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 13 Mayıs 2026 00:00
Günün Piyasa Haritası
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-gunun-piyasa-haritasi.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 13 Mayıs 2026 00:00
Günlük Bülten
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-gunluk-bulten.pdf İlgili Dosyayı İndir
Salı, 12 Mayıs 2026 00:00
Günlük Bülten
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-gunluk-bulten.pdf İlgili Dosyayı İndir
Salı, 12 Mayıs 2026 00:00
Günün Piyasa Haritası
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-gunun-piyasa-haritasi.pdf İlgili Dosyayı İndir
Salı, 12 Mayıs 2026 00:00
ASTOR - 1.Çeyrek Mali Tabloları
 
Rapor, Astor Enerji için genel olarak olumlu bir görünüm sunuyor ve şirketin 1Ç26’da kârlılığını güçlü biçimde artırdığını vurguluyor. Analiste göre net kâr yıllık bazda %19 artışla 8.3 milyar TL’ye, çeyreklik bazda ise %53 artışla 1.8 milyar TL’ye ulaştı. Net kâr marjının yıllık bazda %1.08 artışla %22.81 seviyesine çıkması, operasyonel verimliliğin korunduğuna işaret ediyor.
 
Satış gelirleri yıllık bazda %3.7 artış göstererek 36.4 milyar TL oldu ve bir önceki çeyreğe göre %29.5 yükseldi. Brüt kâr yıllık %19 artışla 13.0 milyar TL’ye çıkarken brüt kâr marjı %37.7 seviyesine ulaştı. FAVÖK tarafında da 3.03 milyar TL’lik çeyreklik sonuç öne çıktı; FAVÖK yıllık bazda %32.0 arttı ve FAVÖK marjı %32.6 seviyesinde gerçekleşti. Rapor, bir önceki çeyrekte %29.6 olan FAVÖK marjının bu dönemde %32.7’ye yükseldiğini, ancak net kâr marjının önceki çeyrekteki %22.2 seviyesinden %19.5’e gerilediğini belirtiyor.
 
Kuruma göre özsermaye son bir yıllık dönemde %62.5 arttı ve şirketin özsermaye kârlılığı yıllık bazda %34.2, aktif kârlılığı ise %23.5 düzeyinde gerçekleşti. Ayrıca çeyreklik bazda özsermaye kârlılığı %25.42 seviyesinde yer alırken aktif kârlılık %16.89 oldu. Büyüme cephesinde de aktif büyüme %70.07, özsermaye büyümesi %61.15, net satış büyümesi %13.04 ve FAVÖK büyümesi %32.02 olarak öne çıktı. Rapor, şirketin güçlü kârlılık ve büyüme performansını sektör içinde olumlu bir konumlandırma unsuru olarak ele alıyor.
 
Değerleme tarafında raporda ASTOR için F/K 15.21, Piyasa Değeri / Defter Değeri 3.19, Firma Değeri / FAVÖK 9.72 ve Firma Değeri / Net Satışlar 3.06 veriliyor. Sektörel karşılaştırmada sektör F/K’sı 18.63, sektörel PD/DD 2.87, sektörel Firma Değeri / FAVÖK 9.54 ve sektörel Firma Değeri / Net Satışlar 2.76 olarak paylaşılıyor. Raporda ayrıca 1 yılda 100 TL’nin hisse ve XU100 karşısındaki performansına yer verilerek şirketin piyasa performansının dikkat çektiği ima ediliyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-astor-1ceyrek-mali-tablolari.pdf İlgili Dosyayı İndir
Salı, 12 Mayıs 2026 00:00
BIMAS - 1.Çeyrek Mali Tablolar
 
Rapor, BIMAS için genel görünümde olumlu bir tablo çiziyor ve 1Ç26 döneminde net kârın 6.5 milyar TL seviyesinde gerçekleştiğini vurguluyor. Şirketin çeyreklik net kârı %83 artarken, yıllık bazda net kârda %4 azalış görülmesine rağmen net kâr marjı %2.91 seviyesinde oluştu. Satış gelirleri yıllık bazda %1.4 artışla 740.6 milyar TL’ye yükselirken, brüt kârın yıllık %4 artışla 139.5 milyar TL’ye ulaşması şirketin operasyonel kârlılığını destekleyen temel unsur olarak öne çıktı.
 
FAVÖK tarafında da güçlenme dikkat çekiyor; çeyreklik FAVÖK 10.11 milyar TL olurken yıllık bazda %46.3 artış kaydetti. Buna karşın çeyreklik FAVÖK marjı bir önceki çeyrekteki %4.8 seviyesinden %4.8’e yakın bir düzeyde kalsa da, önceki çeyreğe göre düşüş yaşandığı ifade edildi ve rapor bunu marj baskısı olarak yorumladı. Net kâr marjı da önceki çeyrekteki %3.5 seviyesinden %3.0 düzeyine gerilerken, geçen yılın aynı çeyreğindeki %1.8 seviyesinin üzerinde kaldı.
 
Özsermaye tarafında da belirgin bir büyüme var; son bir yıllık dönemde özsermaye %58.2 artış gösterdi. Raporda özsermaye kârlılığının yıllık bazda %18.9, aktif kârlılığın ise %8.8 seviyesinde olduğu belirtiliyor. Değerleme tarafında hisse için F/K 17.28, piyasa değeri / defter değeri 1.77 ve firma değeri / FAVÖK 8.38 seviyeleri veriliyor; sektör karşılaştırmasında da şirketin çarpanlarının ve kârlılık görünümünün yatırımcı açısından izlenmesi gerektiği ima ediliyor.
 
Genel sonuç olarak rapor, BIMAS’ın satış, FAVÖK ve özsermaye tarafında büyümeyi sürdürdüğünü, ancak marjlarda çeyreklik bazda bir miktar baskı oluştuğunu gösteriyor. Ana yatırım tezi, güçlü operasyonel ölçek, kârlılıkta toparlanma ve özsermaye büyümesinin hissede destekleyici unsur olması üzerine kurulu. Buna karşın rapor, net kâr marjı ve FAVÖK marjındaki gerilemenin dikkatle izlenmesi gerektiğini de ortaya koyuyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-bimas-1ceyrek-mali-tablolar.pdf İlgili Dosyayı İndir
Salı, 12 Mayıs 2026 00:00
PGSUS - 1.Çeyrek Mali Tabloları
 
Rapor, Pegasus için genel olarak temkinli ama olumlu bir çerçeve çiziyor ve şirketin 1Ç26 döneminde güçlü satış büyümesi ile birlikte belirgin bir kârlılık baskısı yaşadığını gösteriyor. Analistin ana odağı, gelir tarafındaki artışa karşın FAVÖK ve net kâr marjlarında görülen zayıflama ile bilanço gücünün korunması arasındaki dengeye dayanıyor. Şirketin 1Ç26’da net kâr açıklaması ve özsermaye tarafındaki yıllık artış, raporda öne çıkan olumlu unsurlar arasında yer alıyor.
 
2026/03 döneminde satış gelirleri yıllık %38.4 artış göstererek 163.3 milyar TL düzeyine çıktı. Buna karşın FAVÖK yıllık bazda %86.5 azalarak 176.0 milyon TL oldu ve FAVÖK marjı %22.0 seviyesine geriledi. Net kâr yıllık bazda %39 azalış göstererek 8.6 milyar TL seviyesinde gerçekleşti; net kâr marjı da %5.28 oldu. Rapor, bir önceki çeyreğe göre net kâr marjının %1.1’den %-23.7’ye, FAVÖK marjının ise %17.2’den %0.5’e gerilediğini vurguluyor.
 
Özsermaye son bir yıllık dönemde %45.7 artış kaydederken, özsermaye kârlılığı %19.5 ve aktif kârlılığı %5.1 seviyesinde gerçekleşti. Analiz bölümünde, çeyreklik net kârın 7.8 milyar TL, çeyreklik satış gelirlerinin 32.761 Mn TL ve çeyreklik FAVÖK’ün 175.96 milyon TL olduğu belirtiliyor. Rapor ayrıca F/K oranını 6.97, piyasa değeri / defter değerini 0.82, firma değeri / FAVÖK’ü 6.93 ve firma değeri / net satışları 1.67 olarak vererek değerleme tarafında görece düşük çarpanlara işaret ediyor.
 
Kuruluşun değerlendirmesinde temel katalizör, satış gelirlerindeki güçlü büyümenin sürmesi halinde operasyonel toparlanmanın kârlılığa yeniden yansıması olabilir. Buna karşılık, marjlardaki sert daralma, FAVÖK’ün zayıflaması, kısa vadeli borçların artışı ve net borç seviyesinin yükselmesi önemli riskler olarak öne çıkıyor. Sonuç olarak rapor, Pegasus’ta gelir büyümesinin sürdüğünü ancak kârlılık cephesinde zorlu bir çeyrek geçirildiğini; yatırımcıların özellikle marjların normalleşmesi ve operasyonel toparlanmayı izlemesi gerektiğini ima ediyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-pgsus-1ceyrek-mali-tablolari.pdf İlgili Dosyayı İndir
Salı, 12 Mayıs 2026 00:00
ALARK - 1.Çeyrek Mali Tabloları
 
Rapor, Alarko Holding’in 1Ç26 sonuçlarını genel olarak temkinli ama olumlu bir çerçevede değerlendiriyor; şirketin net kâr açıklamasına ve özsermaye büyümesine rağmen satış gelirlerinde zayıf bir görünüm ile düşük marjlar öne çıkıyor. Şirket 1Ç26 döneminde 153.1 milyon TL net kâr açıkladı ve net kâr yıllık bazda %7 artarak 1.8 milyar TL oldu. Satış gelirleri yıllık bazda %2.3 azalışla 9.1 milyar TL düzeyinde gerçekleşti. Brüt kâr yıllık %7 azalışla 174.9 milyon TL’ye gerilerken brüt kâr marjı %1.8 seviyesinde oluştu.
 
FAVÖK tarafında da şirketin performansı baskı altında kaldı; çeyreklik FAVÖK 353.4 milyon TL oldu ve FAVÖK marjı yıllık bazda 27.6 puan azalarak %13.8 seviyesine indi. Buna karşılık bir önceki çeyreğe göre çeyreklik FAVÖK marjı %17.1 düzeyinde gerçekleşti. Net kar marjı yıllık bazda %33.93 artışla %19.82 seviyesine yükselirken, önceki çeyrekte %52.4 olan net kar marjı %7.4 düzeyine geriledi. Özsermaye son bir yıllık dönemde %38.2 artış kaydetti; şirketin özsermaye kârlılığı %2.7, aktif kârlılığı ise %1.7 seviyesinde gerçekleşti.
 
Analist tarafında hisse için 100.90 TL fiyat seviyesinin bulunduğu belirtiliyor ve piyasa değeri 42,075.30 milyon TL olarak veriliyor. Raporun sektörel karşılaştırma bölümünde ALARK için PD/DD 0.51, F/K 23.33 ve firma değeri / net satışlar 5.98 gibi çarpanlar öne çıkarılıyor. Kurum, şirketi holding ve yatırım sektörü içinde değerlendirirken, değerlemede çarpan karşılaştırmasına ve son bir yıldaki performans görünümüne odaklanıyor. Raporda ayrıca ALARK’ın aynı sayfada XU100 ile birlikte izlenen bir grafikle son 1 yıldaki hareketine yer veriliyor.
 
Katalizör tarafında rapor, özsermaye büyümesinin devam etmesini ve bir önceki çeyreğe göre marjlardaki toparlanmayı dikkat çekici buluyor. Buna karşın satış gelirlerindeki yıllık gerileme, brüt kârdaki düşüş ve FAVÖK marjındaki zayıflama kısa vadeli riskler olarak öne çıkıyor. Cari oran %0.89 seviyesinde olduğu için likidite tarafı da izlenmesi gereken başlıklar arasında yer alıyor. Sonuç olarak raporun ana mesajı, Alarko Holding’in kârlılık ve özsermaye büyümesinde olumlu sinyaller vermesine rağmen operasyonel marj baskısının sürdüğü, bu nedenle yatırımcıların büyüme ile kârlılık arasındaki dengeyi yakından takip etmesi gerektiği yönünde şekilleniyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-alark-1ceyrek-mali-tablolari.pdf İlgili Dosyayı İndir
Salı, 12 Mayıs 2026 00:00
TCELL - 1.Çeyrek Değerlendirme Analizi
 
Raporda Turkcell’in 1Ç26 sonuçları operasyonel dayanıklılığın korunduğu ve bilanço kalitesinin güçlü seyrini sürdürdüğü bir çeyreğe işaret eden olumlu bir görünümle değerlendiriliyor. Şirketin konsolide gelirleri yıllık bazda %8,9 artışla 68,4 milyar TL seviyesine yükselirken, FAVÖK %4 büyüyerek 28,7 milyar TL oldu. Net kâr da yıllık %14,9 artışla 4,63 milyar TL’ye çıktı. Analist, yüksek enflasyon ortamında maliyet baskısı belirginleşse de şirketin gelir kalitesini ve operasyonel disiplinini koruyabildiğini vurguluyor.
 
Mobil tarafta güçlü faturalı abone kazanımı, üst paket geçişleri ve kurumsal segment katkısı büyümeyi desteklerken churn oranının %1,6 seviyesine gerilemesi müşteri kalitesindeki iyileşmeyi gösteriyor. Fiber segmentinde bireysel fiber ARPU’nun yıllık %9,7 artışla 541 TL’ye yükselmesi, yüksek hızlı internet tarafında fiyatlama gücünün mobil segmente göre daha kuvvetli olduğunu ortaya koyuyor. Veri merkezi ve bulut segmentindeki %21’lik büyüme ile dijital iş servislerindeki %64’lük artış, şirketin klasik telekom operatöründen daha yüksek katma değerli teknoloji ve servis şirketine evrildiğine işaret ediyor. Analiste göre bu dönüşüm orta ve uzun vadeli değerleme açısından stratejik önem taşıyor.
 
Rapor, Turkcell’in artık yalnızca bir mobil operatör değil; veri merkezi, bulut, fintech, dijital servis ve fiber altyapıda büyüyen hibrit bir teknoloji ve altyapı şirketi görünümünde olduğunu belirtiyor. Özellikle 598 milyon euro seviyesindeki veri merkezi yatırımı ve 54 MW kapasite hedefi, uzun vadeli büyüme stratejisinin temel bileşenleri arasında sayılıyor. Operasyonel yatırım harcamalarının gelire oranı %21,5 seviyesinde gerçekleştiği için kısa vadede serbest nakit akışı üzerinde baskı oluşsa da, yatırımların büyük ölçüde fiber altyapı, mobil şebeke ve veri merkezine yönelmesi olumlu değerlendiriliyor. Fintech tarafında Paycell büyürken Financell’de marj baskısı hissedilse de 55,5 milyar TL işlem hacmi ve 6,8 milyon aktif kullanıcı ölçek avantajının korunduğu ifade ediliyor.
 
Analist hedef fiyatı 163,50₺, hisse fiyatını 121.90₺ ve getiri potansiyelini %34 olarak veriyor; tavsiye ise TUT. Bu görüşün arkasında güçlü nakit üretimi, savunmacı iş modeli ve düşük kaldıraç yapısı bulunuyor. Bilanço tarafında 95,8 milyar TL hazır değer, 61,7 milyar TL finansal varlık, 290,9 milyar TL özkaynak ve net borç/FAVÖK oranının yalnızca 0,42x seviyesinde olması öne çıkarılıyor. Riskler arasında enerji maliyetleri, cihaz maliyetleri ve ilerleyen dönemde oluşabilecek 5G lisans maliyetleri yer alıyor; buna rağmen kurum, Turkcell’i BIST’te defansif büyüme teması altında öne çıkan şirketlerden biri olarak görüyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-tcell-1ceyrek-degerlendirme-analizi.pdf İlgili Dosyayı İndir
Pazartesi, 11 Mayıs 2026 00:00
Trive Yatırım, SISE - Şişecam Fabrikaları için hedef fiyatını 64,00 TL, tavsiyesini TUT olarak belirledi.
 
Şişecam'ın 1Ç26 sonuçları piyasa beklentilerinin üzerinde geldi ve kurum, yılın geri kalanında operasyonel toparlanmanın sürebileceğini düşündüren nitel yönlendirmelere yer verdi. Hasılat 57.5 mlr TL ile konsensusun yüzde 1.4 altında kalırken yıllık reel bazda yüzde 3.4 daraldı. Buna karşın FAVÖK 4.03 mlr TL ile beklentinin yüzde 21 üzerinde gerçekleşti ve geçen yılın 3.52 mlr TL seviyesine göre yıllık reel bazda yüzde 14 arttı. FAVÖK marjı yüzde 5.9 seviyesinden yüzde 7.0 seviyesine yükselirken brüt marj da yüzde 23.7'den yüzde 27.7'ye çıktı.
 
Net kâr ana ortaklık payı 1.88 mlr TL ile konsensusun yüzde 62 üzerinde gerçekleşti ve en yüksek tahmin de aşıldı. Ancak bu sürprizin önemli bölümü 9.65 mlr TL parasal pozisyon kazancından kaynaklandı ve enflasyon muhasebesi katkısı belirleyici oldu. Coğrafi tarafta Amerika satışları yüzde 24 daralırken Türkiye yatay seyretti, Rusya-Ukrayna-Gürcistan bölgesi yüzde 6.6 büyüdü. Segment bazında Mimari Camlar ve Cam Ambalaj yüzde 5 reel büyüme yakalarken Cam Ev Eşyası ve Kimyasallar baskı altında kaldı.
 
Bilanço tarafında net finansal borç 123.6 mlr TL seviyesine çıkarken Net Borç/FAVÖK oranı 5.0x civarında kaldı ve şirket bunu sektörel olarak yüksek ama yönetilebilir bir seviye olarak değerlendirdi. Borcun yüzde 57'si dolar ve yüzde 31'i euro cinsinden olsa da ciroda yurt dışı payın yüzde 44 olması ve net yatırım hedge muhasebesi uygulanması döviz kırılganlığını sınırlıyor. Ocak 2026'da ihraç edilen 500 mn USD nominal 2033 vadeli yüzde 8.375 kuponlu Eurobond ile vade yapısı uzatıldı. Şubat'ta Mart 2026 vadeli eski tahvilin erken itfası tamamlanırken uluslararası yatırımcı ilgisinin korunduğu da vurgulandı.
 
Kurum, 2026'ya güçlü bir yatırım performansıyla başlandığını ve devreye alınan yatırımların orta-uzun vadede gelirleri destekleyeceğini belirtti. Macaristan Kaposvár'daki ilk cam ambalaj tesisinin ilk fırını test üretimine alınırken Bulgaristan ve İtalya'daki iki yeni kaplamalı cam hattıyla Avrupa kaplama kapasitesi iki katına çıkarıldı. Tarsus TR9 hattı devreye alınarak yıllık 432 bin ton brüt üretim kapasitesi oluşturuldu ve Kuzey İtalya düz cam fabrikasındaki soğuk tamirin FVÖK seviyesinde 25 mn Euro olumlu katkı sağladığı ifade edildi. PD/DD 0.63x seviyesinin defter değerinin oldukça altında olması ve DCF modelinde WACC ile normalize FAVÖK ve azalan CAPEX trendinin dikkate alınmasıyla 12 aylık hedef fiyat 64 TL olarak belirlendi; mevcut fiyata göre getiri potansiyeli yüzde 22 ve tavsiye TUT oldu.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-sise-hedef-fiyat-11052026.pdf İlgili Dosyayı İndir
Cuma, 08 Mayıs 2026 00:00
Günün Piyasa Haritası
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-gunun-piyasa-haritasi.pdf İlgili Dosyayı İndir
Cuma, 08 Mayıs 2026 00:00
Günlük Bülten
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-gunluk-bulten.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 07 Mayıs 2026 00:00
TUPRS - 1Çeyrek Özet Finansallar Bilgi Notu
 
Rapor, Tüpraş’ın 1Ç26 döneminde 3.7 milyar TL net kar açıkladığını ve bu sonucun yıllık bazda %40 artışa işaret ettiğini söylüyor. Şirketin net kar marjı yıllık bazda %0.20 artışla %3.76 seviyesinde gerçekleşti. Buna karşın satış gelirleri yıllık bazda %15.3 azalarak 881.0 milyar TL düzeyine geriledi ve çeyreklik bazda da %11.4 düşüş gösterdi.
 
Analistin öne çıkardığı bir diğer nokta, brüt kârın yıllık bazda %40 azalışla 81.2 milyar TL’ye inmesi ve brüt kâr marjının 6.9 puan düşüşle %9.7’ye gerilemesi oldu. FAVÖK yıllık bazda %23.8 artarak 15.8 milyar TL’ye yükseldi; ancak FAVÖK marjı yıllık 8.6 puan azalışla %7.4 seviyesinde oluştu. Şirketin bir önceki çeyrekte %6.1 FAVÖK marjı elde ettiği, önceki çeyrekte %3.3 olan net kâr marjının ise 188.3 puan düşüşle %1.4’e indiği belirtiliyor.
 
Raporda ana yatırım tezi genel olarak temkinli ama olumlu bir ton taşıyor; özellikle kârlılığın yıllık bazda iyileşmesi ve özsermaye tarafındaki artış vurgulanıyor. Özsermaye son bir yıllık dönemde %23.9 artış kaydetti, özsermaye kârlılığı yıllık bazda %8.4, aktif kârlılığı ise %4.9 seviyesinde gerçekleşti. Kurum ayrıca çeyreklik net kârın %2820 artış göstermesine ve çeyreklik FAVÖK’ün 15.80 milyar TL olmasına dikkat çekiyor.
 
Kurum değerlendirmesinde, çeyreklik kârlılık göstergelerindeki gerileme ile yıllık bazdaki toparlanma birlikte ele alınıyor ve yatırımcı açısından en kritik nokta, satış gelirlerindeki zayıflamaya rağmen net kârın artış gösterebilmesi olarak öne çıkıyor. Raporda hedef fiyat ya da tavsiye yer almıyor; bu nedenle değerleme veya potansiyel getiri üzerinden bir sonuç verilmemiş. Sonuç olarak rapor, Tüpraş’ta gelir baskısına karşın FAVÖK ve net kâr tarafındaki iyileşmeyi izlenmesi gereken ana unsur olarak konumlandırıyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-tuprs-1ceyrek-ozet-finansallar-bilgi-notu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 07 Mayıs 2026 00:00
Günlük Bülten
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-gunluk-bulten.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 07 Mayıs 2026 00:00
Günün Piyasa Haritası
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-gunun-piyasa-haritasi.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 07 Mayıs 2026 00:00
SAHOL - Mali Tablolar Bilgi Notu
 
Rapor, Sabancı Holding için temkinli ama sınırlı ölçüde olumlu bir görünüm sunuyor ve ana mesajını şirketin artan aktif ve özsermaye büyümesi ile güçlü FAVÖK performansı üzerine kuruyor. Analist, 1Ç26 döneminde şirketin 317.6 milyon TL net kâr açıkladığını ve net kâr marjının yıllık bazda %0.38 artışla %0.70 seviyesine çıktığını belirtiyor.
 
Satış gelirleri yıllık bazda %11.1 azalarak 1,136.1 milyar TL düzeyinde gerçekleşti ve bir önceki çeyreğe göre %7.8 düşüş gösterdi. Buna karşın FAVÖK yıllık bazda %7.9 artarak 30.2 milyar TL oldu; FAVÖK marjı da yıllık 46.1 puan artışla %8.8 seviyesine yükseldi. Şirketin brüt kârı 254.9 milyar TL olarak verilirken brüt kâr marjı %22.9 seviyesinde gerçekleşti.
 
Çeyreklik bazda net kâr marjı önceki çeyrekteki %1.4 seviyesinden %0.1’e gerilerken, FAVÖK marjı da %10.8’den %10.4’e düştü. Özsermaye son bir yıllık dönemde %18.3 artış kaydederken, özsermaye kârlılığı yıllık bazda %-5.6 ve aktif kârlılığı %-0.5 seviyesinde gerçekleşti. Raporda ayrıca şirketin toplam aktifleri ve özsermayesindeki büyümenin sürdüğü, ancak kârlılık tarafında zayıf seyrin devam ettiği vurgulanıyor.
 
Değerleme tarafında hisse için F/K 46.65, Piyasa Değeri / Defter Değeri 0.45 ve Firma Değeri / FAVÖK 4.55 olarak öne çıkıyor. Analizin temel çıkarımı, operasyonel kârlılıkta FAVÖK tarafında toparlanma görülse de net kârın zayıf kalması nedeniyle hissede belirgin bir iyileşmenin henüz tam olarak fiyatlanmadığı yönünde okunuyor. Rapor, yatırımcı açısından büyüme ve marj toparlanmasının izlenmesi gerektiğini, buna karşın net kârlılık ve marj baskısının ana risk olmaya devam ettiğini gösteriyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-sahol-mali-tablolar-bilgi-notu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 07 Mayıs 2026 00:00
PETKM - Mali Tablolar Bilgi Notu
 
Raporda PETKM için genel görünüm temkinli ama tamamen olumsuz olmayan bir çerçevede sunuluyor; 1Ç26 döneminde şirket 305.7 milyon TL net kâr açıkladı. Net kâr yıllık bazda 6.6 milyar TL düzeyinde gerçekleşirken, net kâr marjı yıllık bazda %4.43 artışla %7.05 seviyesine yükseldi. Buna karşın satış gelirleri yıllık bazda %8.5 azalış göstererek 92.9 milyar TL düzeyinde gerçekleşti. Çeyreklik bazda satış gelirleri %0.9 artarken, bu görünümde marjdaki iyileşme dikkat çekti.
 
FAVÖK tarafında şirket 163.44 milyon TL çeyreklik FAVÖK açıkladı ve FAVÖK marjı yıllık bazda 168.5 puan artışla %2.2 seviyesine ulaştı. Bir önceki çeyrekte %0.6 FAVÖK marjı elde edilmişti, bu da çeyreklik bazda toparlanmaya işaret etti. Önceki çeyrek %21.6 olan net kâr marjı ise 2269.3 puan yükselişle %1.1 düzeyinde gerçekleşti. Raporda ayrıca özsermayenin son bir yıllık dönemde %4.8 arttığı ve şirketin özsermaye kârlılığının yıllık bazda %19.9, aktif kârlılığının ise %9.7 seviyesinde olduğu belirtildi.
 
Raporda hedef fiyat, tavsiye veya yukarı yönlü potansiyel bilgisi yer almıyor; bu nedenle değerleme tarafında sayı verilmiyor. Kurum, analizini bilanço ve gelir tablosu odaklı yürütüyor ve çeyreklik veriler üzerinden kârlılıktaki toparlanmayı öne çıkarıyor. Özellikle net kâr, FAVÖK ve marjlar tarafındaki iyileşme ile özsermaye büyümesi raporun ana olumlu mesajını oluşturuyor. Bununla birlikte satış gelirlerindeki yıllık daralma, raporun ihtiyatlı okumasında önemli bir unsur olarak kalıyor.
 
Raporun yatırımcı açısından en kritik çıkarımı, PETKM’de gelir tarafı zayıf kalsa da kârlılık marjlarında belirgin bir toparlanma görülmesidir. Bu nedenle ana tema, satış baskısına rağmen marj iyileşmesi ve çeyreklik kârlılık dönüşümüdür. Rapor, şirketin son dönemdeki performansını iyileşen operasyonel kârlılık üzerinden okumayı öneriyor. Genel sonuç olarak metin, PETKM için seçici ama olumlu bir operasyonel toparlanma sinyali veriyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-petkm-mali-tablolar-bilgi-notu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 07 Mayıs 2026 00:00
TTKOM - Mali Tablolar Bilgi Notu
 
Raporda Türk Telekom için genel görünüm olumlu sunuluyor ve analistin ana odağı, güçlü operasyonel kârlılık ile iyileşen net kârlılığın devam etmesi üzerinde toplanıyor. Şirketin 1Ç26 döneminde 10.5 milyar TL net kar açıkladığı, net karın yıllık bazda %87 artarak 26.7 milyar TL’ye yükseldiği belirtiliyor. Çeyreklik bazda net karın %56 artış göstermesi ve net kar marjının yıllık bazda %1.31 artışla %10.80 seviyesine çıkması, raporun ana yatırım tezini destekleyen başlıca unsurlar olarak öne çıkıyor.
 
Satış gelirleri yıllık bazda %6.3 artışla 247.4 milyar TL düzeyinde gerçekleşirken, bir önceki çeyreğe göre %16.0 artış kaydedildiği aktarılıyor. Brüt karın yıllık bazda %87 artışla 101.2 milyar TL’ye yükselmesi ve brüt kar marjının yıllık 19.9 puan artışla %42.0 seviyesine çıkması, kârlılık tarafındaki belirgin iyileşmeyi gösteriyor. FAVÖK’ün yıllık bazda %17.4 artarak 27.3 milyar TL’ye ulaşması ve FAVÖK marjının yıllık 77.8 puan artışla %41.7 seviyesinde gerçekleşmesi de raporda güçlü şekilde vurgulanıyor.
 
Çeyreklik net kar marjının önceki çeyrekteki %2.2 seviyesinden %16.1’e yükselmesi ve çeyreklik FAVÖK marjının %38.6’dan %42.1’e çıkması, operasyonel momentumun güçlendiğine işaret ediyor. Özsermaye son bir yıllık dönemde %45.5 artış kaydederken, özsermaye karlılığı yıllık bazda %9.3 ve aktif karlılığı %5.1 seviyesinde gerçekleşti. Piyasa çarpanlarında F/K oranının 8.76, piyasa değeri / defter değeri oranının 0.86 ve firma değeri / FAVÖK oranının 2.68 olduğu belirtilerek, değerleme tarafı da raporda takip edilen önemli başlıklardan biri olarak sunuluyor.
 
Raporda doğrudan bir hedef fiyat veya tavsiye bilgisi yer almıyor; bunun yerine analist, şirketin gelir büyümesi, FAVÖK artışı ve marj iyileşmesini temel gerekçe olarak öne çıkarıyor. Ayrıca çeyreklik verilerde hem net kar hem FAVÖK marjındaki yükselişin sürdüğü, bunun da hisse için pozitif bir katalizör olarak değerlendirilebileceği anlaşılıyor. Sonuç olarak raporun en kritik çıkarımı, Türk Telekom’un 1Ç26 döneminde satış büyümesini korurken kârlılık tarafında belirgin güçlenme göstermesi ve bu görünümün yatırımcı algısını destekleyebilecek nitelikte olmasıdır.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-ttkom-mali-tablolar-bilgi-notu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 07 Mayıs 2026 00:00
Trive Yatırım, TUPRS - Tüpraş için 348 TL hedef fiyat ile TUT tavsiyesini korudu.
 
Tüpraş’ın 1Ç26 sonuçları, sektörün mevcut marj ortamını operasyonel tarafta verimli kullanan bir çeyreğe işaret etti. Net satış gelirleri yıllık bazda %24,4 artışla 258,3 milyar TL’ye yükselirken FAVÖK %23,8 büyüme ile 15,8 milyar TL seviyesine ulaştı. Net kâr ise geçen yılın aynı dönemindeki 127 milyon TL’den 3,7 milyar TL’ye çıktı. Bu iyileşmede petrol fiyatlarındaki yükselişin yanı sıra Ortadoğu’da derinleşen gerilimin ürün marjlarını ciddi biçimde yukarı taşıması etkili oldu.
 
Özellikle motorin ve jet yakıtı marjlarındaki sert yükseliş rafinaj kârlılığını destekleyen temel unsur olarak öne çıktı. Şirketin %93,6 kapasite kullanımıyla çalışması, güçlü fiyat ortamının finansallara daha etkin yansımasını sağladı. Faaliyet kârındaki %124’lük artış operasyonel kaldıraç etkisinin belirginleştiğini gösterdi. Yönetimin 2026 yılı için verdiği %95-100 kapasite kullanım hedefi ile yaklaşık 29 milyon ton üretim beklentisi de güçlü operasyonel görünümü destekliyor.
 
İkinci çeyreğe ilişkin beklentiler ilk çeyreğe kıyasla daha güçlü değerlendirildi. Tüpraş’ın net rafineri marjı 1Ç26’da 4,1 dolar/varil seviyesinde gerçekleşse de mart ve nisan aylarında ürün marjlarında görülen sert yükselişin etkisinin 2Ç’de daha net hissedilmesi bekleniyor. Jet yakıtı ve motorin tarafındaki marj hareketinin tarihi bantların üst bölgesine yaklaşması olumlu bir katalizör olarak görülüyor. Irak-Türkiye boru hattına erişim, yüksek Nelson kompleksitesi ve alternatif ham petrol kaynaklarına ulaşabilme kapasitesi de oynak spread ortamında operasyonel esnekliği koruyor.
 
Bilanço tarafında şirketin en güçlü alanı net nakit pozisyonunu koruması oldu. 129,9 milyar TL nakit ve nakit benzeri varlığa karşılık toplam finansal borç 55,2 milyar TL seviyesinde bulunuyor ve yaklaşık 74,7 milyar TL net nakit pozisyonu korunuyor. Net Borç/FAVÖK oranının -0,9x seviyesinde kalması, yüksek temettü ödemelerine rağmen bilanço kalitesinin güçlü seyrettiğini gösteriyor. İşletme faaliyetlerinden yaratılan 6,3 milyar TL’lik nakit akışı ve yatırım harcamaları sonrası pozitif serbest nakit üretimi de bu görünümü destekliyor. Bu çerçevede Trive Yatırım 348 TL hedef fiyatı ve TUT tavsiyesini korurken, mevcut görünüm altında olumlu fiyatlama eğiliminin devam edebileceğini vurguladı.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-tuprs-hedef-fiyat-07052026.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 06 Mayıs 2026 00:00
Trive Yatırım, FROTO - Ford Otomoti̇v için 166 TL hedef fiyat öngördü, AL tavsiyesini korudu.
 
Trive Yatırım, Ford Otosan’ın 1Ç26 sonuçlarını genel olarak tamamen zayıf olmayan ancak operasyonel tarafta baskıların belirginleştiği bir tablo olarak değerlendirdi. Şirket çeyreği 5,50 milyar TL net karla tamamlayarak piyasa beklentisinin hafif üzerine çıktı, fakat geçen yılın aynı dönemindeki 8,49 milyar TL net kara göre yaklaşık %35 gerileme yaşadı. Buna paralel olarak net satışlar 192,44 milyar TL seviyesine inerken yıllık bazda yaklaşık %8,6 daralma görüldü. Raporda Avrupa tarafındaki rekabetçi fiyatlama ortamı, ürün karmasındaki değişim ve yüksek maliyet seyrinin gelir tablosunu baskıladığı vurgulandı.
 
Operasyonel tarafta en dikkat çekici bozulma marjlarda oldu. Brüt kar marjı %8,64’ten %6,91’e, FAVÖK marjı ise %6,25’ten %4,99 seviyesine geriledi. Faaliyet karındaki yaklaşık %51’lik düşüş, maliyet baskısı ve elektrikli araç dönüşüm sürecinin kârlılığı aşağı çekmeye devam ettiğini gösterdi. Net karın beklentiyi aşmasında 7,97 milyar TL seviyesindeki parasal pozisyon kazancı önemli katkı sağladı ve bu nedenle açıklanan net kârın operasyonel performansı tam olarak yansıtmadığı belirtildi.
 
Bilanço tarafında ise kontrolün korunduğu, net borç/FAVÖK oranının yaklaşık 2,0x seviyesinde bulunduğu ifade edildi. Yönetimin 2026 yılı için paylaştığı yüksek tek haneli ciro büyümesi ve %7-8 düzeltilmiş FAVÖK marjı hedefi, yılın geri kalanında toparlanma beklentisinin sürdüğüne işaret etti. Rapora göre ikinci yarıda marj tarafında iyileşme görülmesi kritik olacak. Özellikle maliyet baskısının hafiflemesi ve operasyonel normalleşmenin başlaması, değerleme çarpanları açısından destekleyici olabilir.
 
Kurum, Ford Otosan’ın Ford Avrupa içindeki stratejik ticari araç üretim rolünün korunduğunu, Romanya operasyonlarının büyümeye katkı vermeyi sürdürdüğünü ve elektrikli araç yatırımlarının orta-uzun vadeli hikâyeyi desteklediğini belirtti. Transit, Courier, Puma Gen-E ve E-Transit gibi modellerle üretim çeşitliliğinin arttığı, güçlü ihracat altyapısı ve Ford ile stratejik ortaklığın da olumlu unsurlar arasında yer aldığı aktarıldı. Bu çerçevede Trive Yatırım FROTO için 166 TL hedef fiyat ve AL tavsiyesi verdi; mevcut fiyatla kıyaslandığında yaklaşık %69 getiri potansiyeli öngördü. Rapordaki ana sonuç, kısa vadeli marj baskısına rağmen uzun vadeli hikâyenin bozulmadığı ve operasyonel toparlanma halinde hissenin yeniden destek bulabileceği yönünde oldu.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-froto-hedef-fiyat-06052026.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 06 Mayıs 2026 00:00
Günlük Bülten
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-gunluk-bulten.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 06 Mayıs 2026 00:00
Günün Piyasa Haritası
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-gunun-piyasa-haritasi.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 06 Mayıs 2026 00:00
OTKAR - Mali Tablolar
 
Rapor, OTKAR için genel olarak temkinli ama tamamen olumsuz olmayan bir görünüm sunuyor ve ana yatırım tezi, satışlarda yıllık bazda görülen artışa rağmen kârlılık tarafındaki baskının belirginleşmesi etrafında şekilleniyor. Şirket 1Ç26 döneminde 1.6 milyar TL net kar açıkladı ve net kar yıllık bazda 2.5 milyar TL düzeyinde gerçekleşti. Ancak net kar marjı yıllık bazda %1.99 azalışla %4.80 seviyesinde kaldı.
 
Satış gelirleri yıllık bazda %7.0 artış göstererek 51.1 milyar TL düzeyine ulaştı ve bir önceki çeyreğe göre %35.1 artış kaydetti. Buna karşın brüt kar yıllık bazda geriledi ve brüt kar marjı yıllık 181.2 puan azalışla %17.3 seviyesinde gerçekleşti. Çeyreklik FAVÖK 1.65 milyar TL oldu ve FAVÖK marjı yıllık 263.9 puan azalışla %1.5 düzeyine indi.
 
Raporda çeyreklik net kar marjının bir önceki çeyreğe göre düştüğü, önceki çeyrek %4.9 düzeyinde olan marjın %16.8 düzeyinde gerçekleştiği belirtiliyor. Çeyreklik FAVÖK marjı da bir önceki çeyrekteki %3.3 seviyesinden %17.3 düzeyine geriledi ve geçtiğimiz yıl aynı çeyrekte %2.5 düzeyindeydi. Özsermaye son bir yıllık dönemde %0.6 düzeyinde azalış kaydetti; buna rağmen özsermaye karlılığı yıllık bazda %45.7, aktif karlılığı ise %9.2 seviyesinde gerçekleşti.
 
Kurumsal değerlendirmede öne çıkan ana nokta, satış büyümesine rağmen operasyonel marjların zayıflaması ve kârlılıkta dalgalı bir görünüm oluşmasıdır. Raporda değerleme tarafında F/K verilmezken, şirket için piyasa değeri / defter değeri 6.20 ve firma değeri / FAVÖK 41.30 olarak yer alıyor; sektör ortalamalarıyla kıyaslamada şirketin çarpanlarının görece yüksek olduğu ima ediliyor. Hedef fiyat, tavsiye ya da açık bir yukarı potansiyel bu raporda belirtilmiyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-otkar-mali-tablolar.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 06 Mayıs 2026 00:00
TATGD - Mali Tablolar
 
Rapor, Tat Gıda’nın 1Ç26 döneminde net kâr açıklamasıyla birlikte operasyonel kârlılığını belirgin biçimde artırdığını ve genel görünümün olumluya döndüğünü anlatıyor. Şirketin net kârı 117.0 milyon TL seviyesinde gerçekleşirken, net kâr marjı yıllık bazda %2.67 artışla %4.28’e yükseldi. Satış gelirleri yıllık bazda %2.0 azalış göstererek 8.3 milyar TL oldu; buna karşın çeyreklik bazda satış gelirlerinde %23.1 artış görüldü.
 
Brüt kâr yıllık bazda güçlü bir artışla 1.3 milyar TL seviyesine çıkarken, brüt kâr marjı %17.9’a ulaştı. Çeyreklik FAVÖK 200.3 milyon TL olarak açıklanırken, FAVÖK marjı yıllık bazda 277.5 puan artışla %11.0 seviyesine geldi. Ancak önceki çeyreğe göre FAVÖK marjı %15.5 seviyesinden %8.7’ye geriledi ve net kâr marjı da %7.6’dan %5.1’e düştü.
 
Özsermaye son bir yıllık dönemde %30.4 artış kaydetti ve şirketin özsermaye kârlılığı yıllık bazda %15.1, aktif kârlılığı ise %6.0 seviyesinde gerçekleşti. Analizde ayrıca cari oranın 1.46 olduğu, ihracat oranının %22.34 seviyesinde bulunduğu ve finansal borcun toplam borç içindeki payının %74.59 olduğu aktarılıyor. Bu çerçevede kurum, şirketin kârlılık tarafında toparlanmasını ve özsermaye büyümesini öne çıkarıyor.
 
Değerleme tarafında hisse için F/K 21.76, Piyasa Değeri / Defter Değeri 0.61, Firma Değeri / FAVÖK 10.02 ve Firma Değeri / Net Satışlar 0.82 seviyeleri veriliyor. Sektörle kıyaslandığında Tat Gıda’nın PD/DD’si 0.61 ile sektörel 1.35’in altında kalırken, F/K tarafında da 21.76 seviyesi sektörel 16.17’nin üzerinde yer alıyor. Raporun yatırımcı açısından en kritik çıkarımı, satışlarda sınırlı gerilemeye rağmen marjlardaki iyileşme ve kârlılık toparlanmasının hisse için temel izlenecek konu olduğudur.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-tatgd-mali-tablolar.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 06 Mayıs 2026 00:00
ISCTR - Mali Tablolar
 
Rapor, İş Bankası için genel olarak olumlu bir görünüm sunuyor ve 1Ç26 döneminde güçlü kârlılık artışı ile bilanço büyümesini öne çıkarıyor. Şirketin net kârı yıllık bazda %72 artış göstererek 75.4 milyar TL’ye yükselirken, çeyreklik net kâr %64 artışla 20.4 milyar TL oldu. Analist, net faiz gelirindeki güçlü ivmenin ve ticari kâr tarafındaki toparlanmanın sonuçları desteklediğini vurguluyor. Net faiz marjı yıllık bazda 42.2 puan artışla %3.2 seviyesine ulaştı.
 
Faaliyet tarafında net faiz geliri bir önceki yılın aynı dönemine göre %135.9 artış gösterdi ve 41.8 milyar TL düzeyinde gerçekleşti. Çeyreklik ticari kar / zarar 4.8 milyar TL olurken, net kar marjı yıllık bazda %0.87 azalışla %28.29 seviyesinde oluştu. Toplam aktifler son bir yılda %34.2 artarak büyümeye devam ederken, aktif karlılığı %1.3 seviyesinde gerçekleşti. Özsermaye de yıllık bazda %18.7 arttı ve özsermaye karlılığı %14.4 seviyesinde kaydedildi.
 
Raporun değerleme tarafında hisse için F/K 5.22 ve piyasa değeri / defter değeri 0.82 çarpanları öne çıkarılıyor. Sektör ortalamasına göre daha düşük çarpanlarla işlem gören hisse, analistin bakışında değerleme açısından dikkat çekici görünüyor. Ayrıca yıllık net faiz marjındaki genişleme ve kredi-mevduat dinamiğindeki görece dengeli görünüm, raporda destekleyici unsurlar olarak öne çıkıyor. Bununla birlikte, çeyreklik net kar marjının önceki çeyreğe göre düşmesi kısa vadeli dalgalanma riski olarak okunabilir.
 
Rapor, hisse için katalizör olarak güçlü net faiz gelir artışını, kârlılıktaki toparlanmayı ve bilanço büyümesini gösteriyor. Buna karşılık, marjlardaki çeyreklik oynaklık, ticari kârın dönemsel dalgalanması ve kredi kalitesi tarafındaki gelişmeler yakından izlenmesi gereken riskler arasında yer alıyor. Kurumun ana mesajı, İş Bankası’nın güçlü operasyonel performans sergilediği ve bu performansın çarpanlara kıyasla cazip bir değerleme ile birleştiği yönünde. Yatırımcı açısından en kritik çıkarım, raporun güçlü finansal momentum ile göreli düşük değerlemenin aynı anda bulunduğu bir görünüm sunmasıdır.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-isctr-mali-tablolar.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 06 Mayıs 2026 00:00
KLSER - Mali Tablolar
 
Raporda Kaleseramik için genel görünüm temkinli ile olumsuz arasında sunuluyor; 1Ç26’da 71.7 milyon TL net kâr açıklansa da yıllık bazda kârlılık tarafında baskı devam ediyor. Şirketin satış gelirleri yıllık bazda %10.8 artarak 14.9 milyar TL’ye ulaştı ve bu artış brüt kârdaki iyileşmeyi destekledi.
 
Brüt kâr yıllık bazda güçlü bir artışla 1.6 milyar TL seviyesine çıkarken brüt kâr marjı %14.6 oldu. Buna karşın FAVÖK 269.8 milyon TL ile sınırlı kaldı ve FAVÖK marjı %3.1 seviyesinde gerçekleşti. Net kâr marjı da yıllık bazda %6.47 artışla %18.85 seviyesine yükseldi, ancak önceki çeyreğe göre net kâr marjında belirgin bir toparlanma görülse de seviyenin hâlâ dalgalı olduğu vurgulandı.
 
Metinde, bir önceki çeyreğe göre satış gelirlerinin %25.3 arttığı, FAVÖK marjının önceki çeyrekteki %2.0 seviyesinden %5.9’a yükseldiği ve net kâr marjının da çeyreklik bazda toparlandığı belirtiliyor. Özsermaye son bir yıllık dönemde %11.9 azalış kaydetti; buna karşın özsermaye kârlılığı yıllık bazda %59.5, aktif kârlılığı ise %28.4 olarak ifade edildi. Şirketin çeyreklik performansında gelir tarafındaki büyüme ile kârlılık tarafındaki sınırlı toparlanma birlikte öne çıktı.
 
Rapor, yatırımcı açısından ana risklerin kârlılıktaki oynaklık ve özsermayedeki gerileme olduğunu ima ediyor. Kurumun yaklaşımında çeyreklik göstergeler üzerinden marj toparlanması dikkatle izlenirken, şirketin satış büyümesi ile operasyonel kârlılık arasında henüz kalıcı bir uyum oluşmadığı mesajı veriliyor. Sonuç olarak raporun en kritik çıkarımı, gelir artışına rağmen FAVÖK ve net kâr tarafındaki zayıf görünümün hisse üzerindeki baskıyı sürdürdüğü yönünde.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-klser-mali-tablolar.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 06 Mayıs 2026 00:00
AEFES - Mali Tablolar
 
Raporda Anadolu Efes için 1Ç26 sonuçları üzerinden kâr tarafında zayıflama, operasyonel tarafta ise toparlanma sinyali veren nötr-olumlu bir görünüm öne çıkıyor. Şirket 1Ç26 döneminde 2.0 milyar TL net kâr açıkladı ve net kârın yıllık bazda %42 azaldığı, çeyreklik bazda ise %11 gerilediği belirtildi.
 
Satış gelirleri yıllık bazda %17.4 azalışla 248.2 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, çeyreklik bazda da %13.1 düşüş gösterdi. Buna karşın brüt kâr marjı yıllık bazda belirgin şekilde artarak %38.6 seviyesine yükseldi ve FAVÖK yıllık bazda %72.3 artışla 8.1 milyar TL oldu. FAVÖK marjı yıllık bazda 107.6 puan artarak %17.3 seviyesine çıkarken, önceki çeyrekteki %12.9 seviyesinin altında kaldı.
 
Net kâr marjı yıllık bazda %0.16 azalışla %3.51 seviyesinde gerçekleşti ve şirket bir önceki çeyrekteki %4.8 seviyesinden %3.2 düzeyine indi. Raporda özsermayenin son bir yıllık dönemde %21.6 artış kaydettiği, özsermaye kârlılığının yıllık bazda %16.6 ve aktif kârlılığının %4.0 olduğu vurgulandı. Analiz, şirketin çeyreklik net kâr marjında yükseliş olmasına rağmen FAVÖK marjında çeyreklik düşüş yaşandığını da gösteriyor.
 
Değerleme tarafında hisse için F/K 10.39, Piyasa Değeri / Defter Değeri 0.78, Firma Değeri / FAVÖK 3.89 ve Firma Değeri / Net Satışlar 0.63 olarak yer aldı; sektörel çarpanlarla kıyaslandığında AEFES’in bazı kalemlerde daha düşük çarpanlarla işlem gördüğü görülüyor. Raporda açık bir hedef fiyat ya da tavsiye verilmemekle birlikte, ana yatırım tezinin operasyonel marjlardaki güçlenme ve özsermaye büyümesinin desteklediği kademeli toparlanma olduğu anlaşılıyor. Buna karşın satışlardaki daralma, net kârdaki gerileme ve marjlardaki çeyreklik oynaklık temel riskler olarak öne çıkıyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-aefes-mali-tablolar.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 06 Mayıs 2026 00:00
MGROS - Mali Tablolar
 
Raporda Migros Ticaret için genel görünüm temkinli ama olumlu olarak okunuyor; şirket 1Ç26 döneminde 1.6 milyar TL net kâr açıkladı. Net kâr yıllık bazda %14 azalarak 6.8 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, çeyreklik bazda %24 arttı ve net kâr marjı %1.62 oldu. Analist, satış gelirlerindeki sınırlı artışa karşın kârlılık tarafında çeyreklik toparlanmayı öne çıkarıyor.
 
Şirketin 2026/03 döneminde satış gelirleri yıllık bazda %1.1 artarak 419.4 milyar TL’ye ulaştı ve bir önceki çeyreğe göre %7.6 yükseldi. Brüt kâr yıllık bazda %14 artışla 100.4 milyar TL olurken, brüt kâr marjı %24.1 seviyesinde gerçekleşti. FAVÖK yıllık %9.6 artışla 5.3 milyar TL’ye yükseldi, ancak çeyreklik bazda FAVÖK marjı %4.8 seviyesine gerileyerek önceki çeyreğe göre zayıfladı. Buna karşılık net kâr marjı bir önceki çeyrekteki %0.9 seviyesinden %1.5’e yükseldi.
 
Raporun değerleme tarafında öne çıkan temel unsur, hisse için F/K oranının 14.61 ve şirket değeri/FAVÖK oranının 3.62 seviyesinde verilmesi oldu. Ayrıca piyasa değeri/defter değeri oranı 1.09 olarak yer alırken, sektörel çarpanlarla karşılaştırma yapıldı. Kurumun raporda vurguladığı ana mesaj, özsermayenin son bir yıllık dönemde %50.4 artmış olması ve özsermaye kârlılığının yıllık bazda %13.2 seviyesinde bulunmasıdır.
 
Rapor, yatırımcı açısından en kritik çıkarım olarak satış büyümesinin sınırlı kaldığı bir dönemde operasyonel kârlılığın korunabildiğini ve net kârda çeyreklik toparlanma görüldüğünü gösteriyor. Bununla birlikte, FAVÖK marjındaki çeyreklik düşüş ve net kârın yıllık bazda gerilemesi dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alıyor. Metinde hedef fiyat, tavsiye türü, katalizör veya açık risk listesi verilmediği için bunlara ilişkin bir yönlendirme sunulmuyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-mgros-mali-tablolar.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 06 Mayıs 2026 00:00
TOASO - Mali Tablolar
 
Raporun ana mesajı, Tofaş Oto. Fab. için 1Ç26 döneminde güçlü gelir artışına rağmen kârlılık tarafında marj baskısının sürdüğünü gösteriyor. Şirket, 1Ç26’da 3.0 milyar TL net kâr açıkladı ve net kâr yıllık bazda %315 arttı. Satış gelirleri yıllık bazda %168.5 artarak 382.9 milyar TL seviyesine ulaştı.
 
Brüt kâr yıllık %315 artışla 20.6 milyar TL olurken, brüt kâr marjı yıllık 28.1 puan artışla %6.7 seviyesinde gerçekleşti. Buna karşın FAVÖK 2.56 milyar TL oldu ve yıllık bazda %159.8 arttı; FAVÖK marjı ise yıllık 10.8 puan azalışla %3.0 düzeyine geriledi. Önceki çeyrekte %4.2 olan net kâr marjı %3.1’e, %3.7 olan FAVÖK marjı da %2.7’ye düştü.
 
Özsermaye son bir yıllık dönemde %25.8 arttı, şirketin özsermaye kârlılığı yıllık bazda %5.8 ve aktif kârlılığı %2.8 olarak verildi. Raporda ayrıca 2026/03 itibarıyla net kâr marjının yıllık %3.01, FAVÖK marjının yıllık %3.02 olduğu ve özsermaye kârlılığının yıllık %20.40 seviyesinde bulunduğu belirtiliyor. Ana değerlendirme, satış büyümesinin çok güçlü olmasına rağmen kârlılıkta çeyreksel zayıflama görüldüğü yönünde.
 
Raporda hedef fiyat veya tavsiye türü yer almıyor; bu nedenle yatırım tezi doğrudan değerleme hedefinden değil, finansal performanstaki güçlü büyüme ve marj dinamiklerinden okunuyor. Analistin vurguladığı temel çıkarım, şirketin satış gelirleri ve net kârdaki sert artışa rağmen FAVÖK ve net kâr marjlarında çeyreklik gerileme yaşandığıdır. Yatırımcı açısından en kritik sonuç, büyümenin güçlü kalmasına karşın operasyonel kârlılık tarafında temkinli olunması gerektiğidir.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-toaso-mali-tablolar.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 06 Mayıs 2026 00:00
FROTO - Mali Tablolar
 
Rapor, Ford Otosan için genel görünümde temkinli bir çerçeve sunsa da finansal tarafta bazı kalemlerde baskıların sürdüğünü gösteriyor. Şirket 1Ç26 döneminde 5.5 milyar TL net kâr açıkladı ve net kâr yıllık bazda %34 azalış göstererek 31.0 milyar TL oldu. Net kâr marjı yıllık bazda %0.28 azalışla %3.81 seviyesinde gerçekleşti. Satış gelirleri yıllık bazda %0.6 azalış göstererek 812.7 milyar TL düzeyinde gerçekleşti.
 
Brüt kâr yıllık %34 azalışla 69.4 milyar TL oldu ve brüt kâr marjı %7.9 seviyesine geriledi. FAVÖK yıllık bazda %27.1 azalış göstererek 9.6 milyar TL düzeyinde gerçekleşti, FAVÖK marjı da yıllık 29.9 puan azalışla %6.0 seviyesine indi. Bir önceki çeyreğe göre net kâr marjı %4.7’den %2.9’a, FAVÖK marjı ise %6.2’den %5.0’e düştü. Şirket bir önceki çeyrekte çeyreklik bazda %5.0 FAVÖK marjı elde etmişti.
 
Özsermaye son bir yıllık dönemde %38.9 düzeyinde artış kaydetti ve şirketin özsermaye kârlılığı yıllık bazda %40.5 seviyesindeydi. Aktif kârlılığı ise %13.4 düzeyinde gerçekleşti. Raporda ayrıca hisse için F/K 9.57, PD/DD 1.89, FD/FAVÖK 8.33 ve FD/Net Satışlar 0.52 çarpanları veriliyor. Sektörel karşılaştırmada Ford Otosan’ın F/K ve FD/FAVÖK çarpanlarının sektör ortalamasının altında kaldığı görülüyor.
 
Analizin ana mesajı, güçlü özsermaye büyümesine rağmen satış, brüt kâr, FAVÖK ve net kâr marjlarındaki gerilemenin sonuçlar üzerinde baskı yarattığı yönünde özetlenebilir. Raporda açık bir hedef fiyat ya da tavsiye türü verilmediği için yatırım kararına ilişkin doğrudan bir yönlendirme yer almıyor. Kurumun yaklaşımı, temel olarak çeyreklik ve yıllık finansal performansın marjlar, kârlılık ve değerleme çarpanları üzerinden izlenmesine dayanıyor. En kritik çıkarım, özsermaye büyümesi sürse de operasyonel kârlılıktaki zayıflamanın yakından takip edilmesi gerektiğidir.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-froto-mali-tablolar.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 06 Mayıs 2026 00:00
Trive Yatırım, MGROS - Mi̇gros Ti̇caret için 962,00 TL hedef fiyat ile, AL tavsiyesini korudu.
 
Trive Yatırım, Migros Ticaret’in 1Ç26 sonuçlarını genel olarak pozitif değerlendirdi. Şirketin beklentilerin üzerinde gelen net kârı, güçlü nakit üretimi ve yönetilebilir borçluluk seviyesi analistin olumlu bakışını destekledi. İlk çeyrekte 1,60 milyar TL net kâr açıklanırken, bu rakam yaklaşık 620 milyon TL seviyesindeki piyasa beklentisinin oldukça üzerinde gerçekleşti. Net kâr yıllık bazda yaklaşık yüzde 25 büyüdü ve net kâr marjı yüzde 1,25’ten yüzde 1,46’ya yükseldi.
 
Satış gelirleri 109,24 milyar TL oldu ve yıllık bazda yaklaşık yüzde 6,4 reel büyüme kaydedildi. Bu performans, şirketin yıl geneli için paylaştığı yüzde 5-7 arası büyüme hedefiyle uyumlu görüldü. FAVÖK 5,29 milyar TL’ye yükselirken yıllık yaklaşık yüzde 10 artış gösterdi. Buna karşın brüt kâr marjı yüzde 24,25’ten yüzde 23,56’ya geriledi ve faaliyet giderlerinin yüksek kalması nedeniyle ilk çeyrekte 4,67 milyar TL faaliyet zararı oluştu.
 
Raporda operasyonel taraftaki baskılara özellikle dikkat çekildi. Personel, lojistik, kira ve dağıtım maliyetlerindeki artışın kârlılığı zorladığı, yalnızca net kâr ve FAVÖK rakamlarına bakarak operasyonel tablonun çok güçlü olduğunun söylenemeyeceği belirtildi. Migros gibi mağaza ağı yoğun şirketlerde TFRS 16 etkisi nedeniyle FAVÖK’ün olduğundan daha güçlü görünebildiği vurgulandı. Ayrıca net kâr tarafında 9,07 milyar TL seviyesindeki parasal pozisyon kazancının önemli katkı sağladığı ifade edildi.
 
Değerleme tarafında hisse yaklaşık 15,7x F/K, 4,1x FD/FAVÖK ve 1,32x PD/DD çarpanlarıyla işlem görüyor. Trive Yatırım, güçlü nakit üretimi, yaygın mağaza ağı, ölçek avantajı, tedarik zinciri gücü ve online kanaldaki büyümenin orta vadeli hikâyeyi desteklediğini belirtti. Gıda perakendesinin defansif yapısının da ekonomik dalgalanmalara karşı avantaj sağladığı ifade edildi. Brüt marjın toparlanması, faaliyet zararının azalması ve FAVÖK marjının hedeflere yaklaşması hisse performansı için kritik katalizörler olarak öne çıkarıldı.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-mgros-hedef-fiyat-06052026.pdf İlgili Dosyayı İndir
Salı, 05 Mayıs 2026 00:00
Günün Piyasa Haritası
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-gunun-piyasa-haritasi.pdf İlgili Dosyayı İndir
Salı, 05 Mayıs 2026 00:00
Mali Tablolar Bilgi Notu
 
Rapor, Enerjisa Enerji için genel olarak temkinli ama olumlu bir çerçeve sunuyor ve 1Ç26 döneminde şirketin 1.1 milyar TL net kâr açıkladığını vurguluyor. Net kârın yıllık bazda 5.2 milyar TL düzeyine ulaştığı, çeyreklik net kâr marjının ise önceki çeyreğe göre gerileyerek %2.0 seviyesinde gerçekleştiği belirtiliyor. Şirketin net kâr marjı yıllık bazda %0.92 artışla %2.29 seviyesine yükselirken, özsermaye kârlılığı da yıllık bazda %4.5 düzeyinde gerçekleşti. Aktif kârlılığın ise %1.9 seviyesinde olduğu ifade ediliyor.
 
Satış gelirleri tarafında yıllık bazda %12.6 azalış yaşanarak 228.5 milyar TL seviyesine gelindiği aktarılıyor. Buna karşın brüt kârın 59.5 milyar TL olduğu ve brüt kâr marjının yıllık 103.3 puan artışla %26.6 seviyesine yükseldiği belirtiliyor. FAVÖK yıllık bazda %5.3 artarak 12.7 milyar TL düzeyine çıkarken, FAVÖK marjı da yıllık 65.2 puan artışla %19.2 seviyesinde gerçekleşti. Şirketin bir önceki çeyrekte çeyreklik bazda %23.0 FAVÖK marjı elde ettiği de raporda yer alıyor.
 
Raporun ana yatırım tezi, operasyonel kârlılıkta görülen iyileşme ve marjlardaki toparlanmaya dayanıyor. Özsermayenin son bir yıllık dönemde %22.3 arttığı, buna karşın satış gelirlerindeki yıllık düşüşün ve çeyreklik net kâr marjındaki gerilemenin dikkat çektiği ifade ediliyor. Hisse için fiyat kazanç oranının 33.65, piyasa değeri / defter değeri oranının 1.01, firma değeri / FAVÖK oranının 4.10 ve firma değeri / net satışlar oranının 0.76 olduğu görülüyor. Bu çarpanlar, kurumun şirketi sektör çarpanlarına göre değerleme perspektifiyle izlediğini gösteriyor.
 
Rapor, hisse fiyatı, hedef fiyat ya da açık bir tavsiye türü paylaşmıyor; bu nedenle yatırımcı açısından doğrudan bir hedef getiri hesabı verilmiyor. Buna rağmen analizin odak noktası, kârlılık marjlarındaki toparlanma ve FAVÖK büyümesinin sürmesi halinde şirketin finansal görünümünün güçlenebileceği yönünde şekilleniyor. Buna karşılık satış gelirlerindeki daralma, net kâr marjındaki çeyreklik düşüş ve borçluluk tarafındaki yüksek seviyeler temel risk başlıkları olarak öne çıkıyor. Sonuç olarak raporun en kritik çıkarımı, Enerjisa Enerji’de gelir baskısına rağmen FAVÖK ve marj tarafındaki iyileşmenin şirketin yatırım görünümünü desteklediği, ancak bu iyileşmenin sürdürülebilirliğinin yakından izlenmesi gerektiği yönünde.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-mali-tablolar-bilgi-notu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Salı, 05 Mayıs 2026 00:00
Günlük Bülten
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-gunluk-bulten.pdf İlgili Dosyayı İndir
Salı, 05 Mayıs 2026 00:00
ASELS - Güçlü Trend Korunuyor, Kısa Vadede Temkin Öne Çıkıyor
 
Raporda ASELS hissesi için genel görüş olumlu kalırken, kısa vadede temkinli olunması gerektiği vurgulanıyor. Hissenin son dönemde oldukça güçlü bir performans sergilediği, bunun da ABD-İran geriliminin tırmanmasıyla savunma sanayi şirketlerinin öne çıkması ve açıklanan olumlu birinci çeyrek bilanço ile desteklendiği belirtiliyor. Şirketin büyüme hikâyesinin henüz sona ermediği, bu nedenle uzun vadede portföylerde yer almaya devam etmesinin makul görüldüğü ifade ediliyor.
 
Finansal tarafta rapor, olumlu birinci çeyrek bilançosunun performansı destekleyen ana unsurlardan biri olduğunu söylüyor. Ancak kısa vadeli yükselişin sürdürülebilirliği açısından 8 haftalık üssel ortalama olan 424,45 desteğinin kritik olduğu belirtiliyor. Fiyatın bu seviyenin üzerinde seyretmesine rağmen henüz yukarı yönlü bir kırılımın gerçekleştiğini söylemenin güç olduğu aktarılıyor.
 
Teknik görünümde 430,26 direnci yakından izlenmesi gereken seviye olarak öne çıkarılıyor ve bu noktanın Fibonacci %2,618 seviyesinden geçtiği belirtiliyor. Nisan ayında bu seviyenin test edilmesinin ardından satış baskısı geldiği hatırlatılıyor. Ayrıca 430,26 seviyesi üzerinde daha önce RSI 70 değerini aşmışken şu anda bu eşiğin altında seyredildiği, bu nedenle Nisan ayındaki yükseliş kadar güçlü bir momentum görülmediği ve fiyat ile gösterge arasında negatif uyumsuzluk oluşmaya başladığı ifade ediliyor.
 
Raporda, 424,45 desteğinin kırılması halinde 390 – 374 bölgesine doğru satış baskısının güçlenmesinin olası olduğu söyleniyor. Yukarı yönlü hareketlerin devam etmesi halinde 439,50 seviyesinin ara direnç, 452,90 seviyesinin ise ana direnç olarak takip edileceği belirtiliyor. Kurumun ana değerlendirmesi, uzun vadeli görünümün korunmasına rağmen mevcut seviyelerde kısa vadede risklerin arttığı ve yatırımcıların temkinli yaklaşmasının daha doğru olacağı yönünde özetleniyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-asels-guclu-trend-korunuyor-kisa-vadede-temkin-one-cikiyor.pdf İlgili Dosyayı İndir
Pazartesi, 04 Mayıs 2026 00:00
Günlük Bülten
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-gunluk-bulten.pdf İlgili Dosyayı İndir
Pazartesi, 04 Mayıs 2026 00:00
Günün Piyasa Haritası
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-gunun-piyasa-haritasi.pdf İlgili Dosyayı İndir
Pazartesi, 04 Mayıs 2026 00:00
SASA - 1Ç26 Mali Tablolar Bilgi Notu
 
Raporda SASA için ana mesaj, 1Ç26’da operasyonel kârlılığın belirgin şekilde toparlandığı ancak net kârın yıllık bazda gerilediği yönünde şekilleniyor. Şirket 1.7 milyar TL net kâr açıkladı ve net kâr marjı yıllık bazda %2.86 artışla %38.53 seviyesine yükseldi. Analizde özellikle satış gelirleri, FAVÖK ve özsermaye tarafındaki değişimler öne çıkarılıyor.
 
Satış gelirleri yıllık bazda %5.4 azalışla 57.4 milyar TL seviyesinde gerçekleşti ve bir önceki çeyreğe göre %10.6 düştü. Buna karşın FAVÖK yıllık bazda %282.5 artarak 3.19 milyar TL’ye yükseldi ve FAVÖK marjı yıllık 318.4 puan artışla %15.5 oldu. Brüt kâr yıllık bazda azalış gösterse de brüt kâr marjı %7.7 seviyesine çıktı; çeyreklik net kâr marjı ise önceki çeyrekteki %-82.3 seviyesinden %10.7’ye yükseldi.
 
Özsermaye son bir yıllık dönemde %50.1 artış kaydetti, şirketin özsermaye kârlılığı yıllık %8.8 ve aktif kârlılığı %4.5 olarak verildi. Raporda ayrıca 2026/03 döneminde cari oranın 0.63 seviyesinde olduğu, finansal borç/toplam borç oranının %78.93 düzeyinde bulunduğu ve toplam borç/özsermaye oranının %106.06 olduğu belirtiliyor. Hisse için verilen değerleme tarafında fiyat kazanç oranı 7.45, piyasa değeri/defter değeri 0.72 ve firma değeri/FAVÖK 39.12 olarak yer alıyor.
 
Kurumun yaklaşımı, operasyonel taraftaki güçlü FAVÖK toparlanmasını ve özsermaye büyümesini olumlu bir sinyal olarak öne çıkarırken, satışlardaki zayıflama ve borçluluk seviyelerini dikkat edilmesi gereken başlıklar arasında bırakıyor. Raporda hedef fiyat ya da resmi tavsiye bilgisi verilmediği için ana yatırım tezi, mevcut görünümde kârlılık iyileşmesinin satış baskısını kısmen telafi etmesi ve şirketin güçlü marj yapısının korunması beklentisi üzerine kuruluyor. Yatırımcı açısından en kritik çıkarım, SASA’nın 1Ç26’da kârlılıkta güçlü bir iyileşme göstermesine rağmen gelir tarafındaki zayıflığın ve borçluluk yapısının izlenmesi gerektiği oluyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-sasa-1c26-mali-tablolar-bilgi-notu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Pazartesi, 04 Mayıs 2026 00:00
Türkiye Enflasyon Verisi
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-turkiye-enflasyon-verisi.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 30 Nisan 2026 00:00
Günün Piyasa Haritası
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-gunun-piyasa-haritasi.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 30 Nisan 2026 00:00
Trive Yatırım, THYAO için 433 TL hedef fiyat ile, AL tavsiyesini korudu.
 
Trive Yatırım, THYAO için 433 hedef fiyat ve AL tavsiyesi vererek olumlu görüşünü korudu. Hisse fiyatı 314.50₺ seviyesinde yer alırken getiri potansiyeli %38 olarak hesaplandı. Şirket Bilgi Notu 30 Nisan 2026 tarihini taşıyor ve 1Ç26 finansalları genel çerçevede pozitif bir tablo ortaya koyuyor.
 
THYAO 1Ç26 döneminde 9,92 milyar TL net kar açıkladı ve bu tutar yaklaşık 4,2 milyar TL seviyesindeki piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemindeki 1,82 milyar TL zarar ile kıyaslandığında güçlü bir toparlanma görülüyor. Net satışlar 257,96 milyar TL olurken brüt kar 21,57 milyar TL’ye, FAVÖK 21,26 milyar TL’ye yükseldi. Brüt kar marjı %6,64’ten %8,36’ya, FAVÖK marjı ise %8,24’e çıktı.
 
Operasyonel tarafta yolcu sayısı %12,7 artışla 21,3 milyona ulaştı ve doluluk oranı %83,5’e yükseldi. Kargo gelirleri %29,5 artış gösterdi ve bu durum hacim büyümesini destekledi. Buna karşın faaliyet karı negatif bölgede kalmayı sürdürdü ve operasyonel giderler özellikle yakıt dışı kalemlerde baskı yarattı. Personel, bakım ve havalimanı giderlerindeki artış ile akaryakıt hariç birim maliyetlerin yükselmesi maliyet baskısının yapısal hale gelebileceğine işaret etti.
 
Bilanço tarafında toplam varlıklar 2,16 trilyon TL’ye, özkaynaklar 966 milyar TL’ye çıktı. Net borç 530 milyar TL seviyesine ulaşırken net borç/FAVÖK oranı 3,1x ile kontrol edilebilir düzeyde kaldı. İşletme faaliyetlerinden nakit üretimi güçlü seyretse de filo ve altyapı yatırımları serbest nakit akışı üzerinde baskı oluşturuyor. Kurum, operasyonel hacim ve talep görünümünü güçlü görürken sürdürülebilir karlılık için maliyet kontrolü ve faaliyet karlılığındaki iyileşmeyi kritik belirleyici olarak öne çıkarıyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-thyao-hedef-fiyat-30042026.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 29 Nisan 2026 00:00
Trive Yatırım, ASELS için 458 TL hedef fiyat ile TUT tavsiyesini korudu.
 
ASELSAN, 1Ç26’da 5,54 milyar TL net kâr açıklayarak piyasa beklentisini %23 oranında aştı ve güçlü bir finansal performans sergiledi. Satış gelirleri yıllık reel %15 artışla 34,3 milyar TL’ye ulaşırken, FAVÖK %28 artışla 8,63 milyar TL oldu. Marjlarda iyileşme dikkat çekerken, brüt kâr marjı %30,7’ye, FAVÖK marjı ise %25,2’ye yükseldi.
 
Operasyonel tarafta büyüme; savunma projeleri, radar sistemleri, elektronik harp çözümleri ve mühimmat teslimatlarıyla desteklendi. Ancak faaliyet kârı, diğer faaliyet gelirlerindeki düşüş nedeniyle 8,55 milyar TL’ye geriledi. Net kârdaki güçlü görünümde operasyonel iyileşmenin yanı sıra vergi etkisi ve parasal zararların azalması da etkili oldu.
 
Sipariş tarafı güçlü seyrini sürdürdü. Bakiye siparişler %39 artışla 20,7 milyar dolara ulaşırken, yeni sözleşmeler ve ihracat anlaşmaları da önemli artış gösterdi. Alınan iş/satış oranının 1,6x seviyesinde olması, gelir görünürlüğünü desteklemektedir.
 
Finansal yapı güçlü kalmaya devam ederken, düşük borçluluk ve yüksek nakit seviyesi öne çıktı. Buna karşın artan stoklar ve yüksek yatırım harcamaları nedeniyle serbest nakit akışı negatif gerçekleşti. Genel olarak şirket güçlü büyüme, iyileşen marjlar ve yüksek sipariş birikimi ile olumlu bir çeyrek geçirmiştir.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-asels-hedef-fiyat-29042026.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 29 Nisan 2026 00:00
Günün Piyasa Haritası
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-gunun-piyasa-haritasi.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 29 Nisan 2026 00:00
YKBNK - Mali Tablolar Bilgi Notu
 
Rapor, YKBNK / Yapı ve Kredi Bank. için 29 Nisan 2026 tarihli bir şirket bilgi notu olup genel görünüm olumlu bir finansal performansa işaret ediyor. Şirket 1Ç26 döneminde 20.3 milyar TL net kar açıkladı ve net kar yıllık bazda %86 artarak 56.0 milyar TL oldu. Çeyreklik net kar %78 artış gösterirken net kar marjı yıllık bazda %0.84 artışla %19.31 seviyesinde gerçekleşti. Raporun ana mesajı, kârlılık ve marjlarda güçlenmenin sürdüğü yönünde.
 
Net faiz geliri bir önceki yılın aynı dönemine göre %104.7 artarak 53.6 milyar TL düzeyine yükseldi ve net faiz marjı yıllık 67.3 puan artışla %6.5 oldu. Net ücret ve kom. gelir/gideri 30,278 Mn TL seviyesine ulaşırken yıllık %33 artış gösterdi. Ticari kar / zarar net bazda 19,907 Mn TL zarar olarak yer alsa da yıllık bazda iyileşme dikkat çekti. Toplam aktifler %33.7 artışla büyürken aktif karlılığı %1.80, özsermaye karlılığı ise %22.62 seviyesinde gerçekleşti.
 
Bilanço tarafında krediler 1,823,150 Mn TL’ye, mevduat 1,839,732 Mn TL’ye yükseldi; krediler / mevduat oranı %99.10 oldu. Krediler / aktifler oranı %53.59, özsermaye / aktifler oranı %7.97 ve sermaye yeterlilik rasyosu %15.60 olarak verildi. Özsermaye yıllık %13.9 artış gösterirken özsermaye büyümesi %31.82 seviyesinde gerçekleşti. Piyasa çarpanlarında F/K 2025/12 için 6.50, sektör F/K’sı 6.10; PD/DD ise 1.20 ve sektör PD/DD’si 1.13 olarak belirtiliyor.
 
Kurumun sektörel analizinde YKBNK’nin PD’si 313,048 Mn TL, PD/DD’si 1.15, F/K’sı 5.59 ve özsermaye karlılığı %22.62 olarak yer aldı. Raporda ayrıca son 1 yılda 100 TL’nin performansının YKBNK ve XU100 karşılaştırmasıyla izlendiği görülüyor. Öne çıkan unsur, net faiz gelirindeki güçlü artışın kârlılığı desteklemesi ve özsermaye karlılığının yükselişini sürdürmesi oldu. Yatırımcı açısından en kritik çıkarım, raporun bankanın büyüme, marj ve kârlılık tarafında güçlü bir görünüm sunduğunu göstermesidir.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-ykbnk-mali-tablolar-bilgi-notu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 29 Nisan 2026 00:00
Günlük Bülten
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-gunluk-bulten.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 29 Nisan 2026 00:00
AKBNK - Mali Tablolar Bilgi Notu
 
Raporda Akbank için genel görünüm olumlu sunuluyor; 2026/03 döneminde şirket 19.179 Mn TL net kar açıkladı ve net kar yıllık bazda %46.12 artış gösterdi. Net kar çeyreklik bazda da %39.71 arttı, özsermaye karlılığı %21.83, aktif karlılığı ise %1.99 seviyesinde gerçekleşti. Net kar marjı yıllık bazda %1.05 azalışla %25.50 oldu.
 
Net faiz geliri 2026/03 döneminde 162.844 Mn TL’ye ulaştı ve yıllık bazda %16 arttı; raporda ayrıca net faiz gelirinin bir önceki yılın aynı dönemine göre %127.1 artış göstererek 40.6 milyar TL düzeyinde gerçekleştiği belirtiliyor. Net ücret ve komisyon gelirleri 30.158 Mn TL ile %33 arttı, ticari kar/zarar neti ise -4.957 Mn TL oldu. Vergi öncesi kar 26.115 Mn TL seviyesinde gerçekleşirken, kredi/mevduat oranı %81.61, net faiz marjı %4.44 ve sermaye yeterlilik rasyosu %17.06 olarak verildi.
 
Bilanço tarafında toplam aktifler 3,419,803 Mn TL’ye, krediler 1,808,989 Mn TL’ye ve mevduat 2,216,603 Mn TL’ye çıktı; bunlar sırasıyla yıllık bazda %26, %39 ve %32 artış anlamına geliyor. Özsermaye 302,598 Mn TL ile %25 artarken, finansal varlıklar (net) 1,127,845 Mn TL oldu. Dönem içinde aktif büyüme %26.34, özsermaye büyüme %24.56, krediler büyüme %39.24 ve mevduat büyüme %32.45 olarak izlenirken, takipteki krediler büyümesi %51.54 seviyesinde yer aldı.
 
Değerleme tarafında hisse fiyatı 75.95, piyasa değeri 394,940.00 Mn TL, PD/DD 1.17 ve F/K 6.34 olarak verildi; sektör için PD/DD 1.13 ve F/K 6.10 seviyeleri paylaşıldı. Rapor, son 1 yılda 100 TL’nin AKBNK tarafında XU100’e göre daha güçlü bir performans gösterdiğini ima eden grafik sunuyor ve çeyreklik net kar, net faiz geliri ile özsermaye karlılığındaki artışları öne çıkarıyor. En kritik çıkarım, güçlü kârlılık, büyüyen bilanço ve iyileşen net faiz marjının Akbank’ı desteklediği, ancak ticari zarar ve takipteki kredilerdeki artışın izlenmesi gerektiğidir.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-akbnk-mali-tablolar-bilgi-notu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 29 Nisan 2026 00:00
ASELS - Mali Tablolar Bilgi Notu
 
Rapor, ASELS için genel olarak olumlu bir görünüm sunuyor ve 1Ç26 döneminde güçlü kârlılık ile büyümenin sürdüğünü gösteriyor. Şirket 1Ç26’da 5.5 milyar TL net kar açıkladı; net kar yıllık bazda %54 artışla 32.5 milyar TL’ye, çeyreklik bazda ise %86 artışla 5.6 milyar TL’ye ulaştı. Net kar marjı yıllık bazda %0.98 artışla %17.58 seviyesinde gerçekleşirken, özsermaye karlılığı yıllık bazda %14.6 oldu. Aktif karlılığı da %8.5 düzeyinde gerçekleşti.
 
Satış gelirleri yıllık bazda %11.2 artış göstererek 184.9 milyar TL oldu ve bir önceki çeyreğe göre %17.2 arttı. Brüt kar yıllık %54 artışla 57.4 milyar TL’ye çıkarken, brüt kar marjı yıllık 10.0 puan artışla %31.9 seviyesine yükseldi. FAVÖK yıllık bazda %28.3 artışla 8.6 milyar TL oldu ve FAVÖK marjı yıllık 39.4 puan artışla %26.6 seviyesinde gerçekleşti. Şirket bir önceki çeyrekte %25.2 FAVÖK marjı elde etmişti; çeyreklik net kar marjı ise önceki çeyrekteki %20.4 seviyesinden %16.1’e geriledi.
 
Raporda yer alan piyasa çarpanları da dikkat çekiyor; 2025/12 itibarıyla F/K 35.28, PD/DD 3.83, firma değeri / FAVÖK 22.65 ve firma değeri / net satışlar 5.94 olarak verilmiş. Sektörel karşılaştırmada ASELS için F/K 58.14, PD/DD 6.72, firma değeri / FAVÖK 38.84 ve firma değeri / net satışlar 10.34 seviyeleri paylaşılmış. Hisse fiyatı 414.50 TL, piyasa değeri 1,890,120.00 milyon TL ve halka açıklık oranı %26 olarak belirtiliyor. Rapor, savunma sektöründe yer alan şirketin büyüyen aktif ve özsermaye yapısı ile kârlılık trendini öne çıkarıyor.
 
Öne çıkan katalizörler, gelir ve FAVÖK tarafındaki büyümenin devam etmesi, brüt kâr marjındaki güçlü seviye ve özsermaye kârlılığındaki artış olarak okunuyor. Risk tarafında ise çeyreklik net kar marjı ve FAVÖK marjında bir önceki çeyreğe göre düşüş görülmesi dikkat çekiyor. Ayrıca kısa vadeli borçların %81, uzun vadeli borçların %78 ve toplam borçların %80 artmış olması finansal risk açısından izlenmesi gereken bir unsur olarak öne çıkıyor. Raporda hedef fiyat, tavsiye türü ya da açık bir yatırım önerisi yer almıyor; kurumun temel vurgusu, güçlü büyüme ve yüksek marjlarla desteklenen finansal performansın sürmesi üzerinde yoğunlaşıyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-asels-mali-tablolar-bilgi-notu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 29 Nisan 2026 00:00
LILAK - Mali Tablolar Bilgi Notu
 
Rapor, LILAK için 29 Nisan 2026 tarihli bir mali tablolar bilgi notu sunuyor ve şirketin 1Ç26 döneminde 142.4 milyon TL net kar açıkladığını belirtiyor. Net kar yıllık bazda %14 artarak 1.6 milyar TL’ye ulaşırken, net kar marjı yıllık bazda %0.36 azalışla %12.16 seviyesinde gerçekleşti. Şirketin özsermayesi son bir yıllık dönemde %104.1 artış kaydetti ve aktif karlılığı %8.3, özsermaye karlılığı ise %11.2 olarak verildi. Analistin ana çerçevesi nötr-olumlu görünüyor; çünkü kârlılık tarafı korunurken bilanço güçlü ve borçluluk düşük seviyede izleniyor.
 
Satış gelirleri yıllık bazda %23.3 azalış göstererek 12.9 milyar TL düzeyinde gerçekleşti ve bir önceki çeyreğe göre de %13.4 düştü. Brüt kar yıllık %14 azalışla 4.1 milyar TL olurken, brüt kar marjı yıllık 33.1 puan artışla %30.4 seviyesine yükseldi. FAVÖK yıllık bazda %18.0 azalışla 635.6 milyon TL olarak açıklandı, ancak FAVÖK marjı yıllık 4.6 puan artışla %19.3’e çıktı. Çeyreklik bazda FAVÖK marjı da önceki çeyrekteki %16.9 seviyesinden %19.9’a yükseldi. Öte yandan çeyreklik net kar marjı, önceki çeyrekteki %8.4 düzeyinden %4.5’e geriledi.
 
Bilanço tarafında toplam aktifler 21,142 Mn TL, özsermaye 16,817 Mn TL ve net borç 4,651 Mn TL olarak yer aldı. Cari oran 3.64 seviyesinde bulunurken, finansal borç/toplam borç oranı %28.20, toplam borç/özsermaye oranı ise %25.72 seviyesinde gerçekleşti. Yabancı para net pozisyonu 4,045 Mn TL ile pozitif seyrini korudu. Hisse için piyasa çarpanları bölümünde F/K 10.04, piyasa değeri/defter değeri 0.96, firma değeri/FAVÖK 4.78 ve firma değeri/net satışlar 0.92 olarak verildi. Sektör ortalamasına göre LILAK’ın F/K ve FD/FAVÖK çarpanlarının daha düşük, PD/DD’nin ise 1’in altında olması dikkat çekiyor.
 
Raporda hisse fiyatı 38.16 olarak, piyasa değeri 22,514.40 Milyon TL, halka açıklık oranı %44 ve ödenmiş sermaye 590.00 Milyon TL olarak belirtiliyor. Kurumun sektör karşılaştırmasında LILAK, Kağıt ve Basım sektörü içinde 22,514 Mn TL piyasa değeriyle öne çıkarken, sektör ortalamasında F/K 27.85 ve firma değeri/FAVÖK 12.92 seviyesinde gösteriliyor. Çeyreklik grafiklerde satış gelirleri, FAVÖK ve özsermaye karlılığı tarafında son dönem verilerinin izlendiği, ancak satış gelirlerinde yıllık düşüşün sürdüğü görülüyor. Rapordan çıkan kritik sonuç, güçlü bilanço ve pozitif marj yapısına rağmen satış gelirlerindeki daralmanın şirketin ana izleme konusu olmaya devam ettiğidir.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-lilak-mali-tablolar-bilgi-notu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Salı, 28 Nisan 2026 00:00
Günün Piyasa Haritası
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-gunun-piyasa-haritasi.pdf İlgili Dosyayı İndir
Salı, 28 Nisan 2026 00:00
Günlük Bülten
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-gunluk-bulten.pdf İlgili Dosyayı İndir
Salı, 28 Nisan 2026 00:00
TAVHL 1Ç26 Bilanço Bilgi Notu
 
Raporda TAVHL için genel görünüm nötr ile olumlu arasında sunuluyor; 1Ç26 döneminde satış gelirlerindeki güçlü artışa rağmen net kârdaki yıllık düşüş ve marjlardaki baskı öne çıkarılıyor. Şirket 1Ç26’da 18,395 Mn TL net satış, 3,932 Mn TL FAVÖK ve 2,990 Mn TL net kâr açıkladı. Net satışlar yıllık bazda %28 artarken, FAVÖK %15 arttı ve net kâr %72 yükseldi. Buna karşın esas faaliyet kârı %13 gerileyerek 1,791 Mn TL oldu.
 
Gelir tarafında satış gelirleri yıllık bazda %37.0 artış göstererek 86.1 milyar TL düzeyinde gerçekleşti ve çeyreklik bazda da %34.9 arttı. Brüt kâr yıllık %65 artışla 33.1 milyar TL’ye yükselirken brüt kâr marjı yıllık 80.0 puan azalışla %39.5 oldu. FAVÖK yıllık %15.5 artışla 3.9 milyar TL’ye çıktı, ancak FAVÖK marjı yıllık 81.0 puan düşüşle %30.0 seviyesine geriledi. Net kâr marjı da yıllık bazda %1.61 azalışla %1.82 seviyesinde gerçekleşti.
 
Çeyreklik tarafta net kâr 2.9 milyar TL düzeyinde gerçekleşti ve önceki çeyrekteki %5.7 seviyesindeki net kâr marjı %16.3 düzeyine düştü. FAVÖK marjı da çeyreklik bazda 0.2 puan düşüşle %21.4 seviyesinde kaldı ve geçtiğimiz yıl aynı çeyrekteki %23.6 seviyesinin altında gerçekleşti. Özsermaye son bir yıllık dönemde %25.5 artış kaydederken, özsermaye kârlılığı %7.7 ve aktif kârlılığı %2.5 oldu. Net borç 87,881 Mn TL’ye, yabancı para net pozisyonu ise 15,401 Mn TL açık pozisyona ulaştı.
 
Değerleme tarafında 2025/12 itibarıyla F/K 38.48, PD/DD 1.36, Firma Değeri / FAVÖK 6.71 ve Firma Değeri / Net Satışlar 2.07 olarak verildi. Sektörel karşılaştırmada TAVHL’nin F/K’sı 70.14, PD/DD’si 1.42, Firma Değeri / FAVÖK’ü 7.65 ve Firma Değeri / Net Satışlar’ı 2.29 seviyesinde yer aldı. Raporda hisse fiyatı 302.00 TL, piyasa değeri 109,710.94 milyon TL ve halka açıklık oranı %48 olarak belirtiliyor. Sonuç olarak rapor, güçlü satış büyümesine karşın kârlılıkta zayıflama ve marj baskısını izlemeye değer ana konu olarak öne çıkarıyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-tavhl-1c26-bilanco-bilgi-notu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Salı, 28 Nisan 2026 00:00
ANHYT 1 Ç26 Bilanço Bilgi Notu
 
Raporda Anadolu Hayat Emeklilik için genel görünüm olumlu sunuluyor; şirketin 1Ç26 döneminde 1.7 milyar TL net kar açıkladığı ve net karın yıllık bazda %50 artışla 6.2 milyar TL’ye ulaştığı belirtiliyor. Teknik gelirler bir önceki yılın aynı dönemine göre %22.7 artışla 9.4 milyar TL’ye yükselirken, teknik bölüm dengesi %26.4 artışla 1.0 milyar TL oldu.
 
Net kar marjı yıllık bazda %7.59 artışla %164.68 seviyesinde gerçekleşti ve çeyreklik net kar marjı önceki çeyrekteki %137.0 seviyesinden %164.3’e yükseldi. Toplam aktifler son bir yılda %61.8 artış gösterdi ve aktif karlılığı %1.6 seviyesinde gerçekleşti. Özsermaye de yıllık bazda %28.0 artarken, özsermaye karlılığı %49.6 seviyesinde kaydedildi.
 
Özet finansallarda nakit ve nakit benzeri varlıklar 6,878 Mn TL, finansal yatırımlar 50,637 Mn TL, toplam aktifler 467,100 Mn TL ve özsermaye 10,599 Mn TL olarak veriliyor. Finansal oranlar tarafında hasar prim oranı %90.62, özsermaye / aktifler %2.27, teknik gider / teknik gelir %0.89 ve toplam borç / özsermaye %4,306.97 seviyesinde yer alıyor. Piyasa çarpanlarında F/K 7.55, piyasa değeri / defter değeri 3.28 ve sektörel PD/DD 2.34 olarak gösteriliyor.
 
Hisse için fiyat 111.10, piyasa değeri 47,773.00 Milyon TL ve halka açıklık oranı %17 olarak belirtilmiş. Sektörel analizde ANHYT’nin PD/DD’si 4.51, F/K’sı 7.68 ve özsermaye karlılığı %56.42 ile yer alıyor; şirketin sigorta sektörü içinde öne çıkan karlılık oranlarından birine sahip olduğu görülüyor. Raporda temel destekleyici unsur teknik gelir ve net kârdaki güçlü artış olurken, marjlardaki yüksek seviye ve aktiflerdeki büyüme ana yatırım tezini destekleyen unsurlar olarak öne çıkıyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-anhyt-1-c26-bilanco-bilgi-notu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Salı, 28 Nisan 2026 00:00
XBANK/XUSIN Rasyosunda Kritik Denge ve Olası Sektör Rotasyonu
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-xbankxusin-rasyosunda-kritik-denge-ve-olasi-sektor-rotasyonu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Salı, 28 Nisan 2026 00:00
ONS altında kısa vadeli teknik yapı hala zayıf
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-ons-altinda-kisa-vadeli-teknik-yapi-hala-zayif.pdf İlgili Dosyayı İndir
Salı, 28 Nisan 2026 00:00
Trive Yatırım, TAV Havalimanları için 458 TL hedef fiyat belirledi, tavsiye AL.
 
Trive Yatırım, TAV Havalimanları’nın 1Ç26 finansallarını operasyonel tarafta güçlü, bilanço ve nakit akışı tarafında ise daha temkinli okunması gereken bir tablo olarak değerlendirdi. Şirketin uzun vadeli havalimanı imtiyazları, güçlü uluslararası varlık portföyü, artan yolcu trafiği ve havacılık dışı gelir kanallarıyla orta-uzun vadede cazip bir yatırım hikâyesi sunduğu vurgulandı. Kısa vadede Almatı kaynaklı baskılar, yüksek finansman giderleri ve net borç seviyesi sınırlayıcı unsurlar olarak öne çıktı.
 
Net satışlar yıllık bazda %27,6 artarak 18,4 milyar TL’ye yükselirken, FAVÖK %15,4 artışla 3,93 milyar TL oldu. Buna karşın brüt marj %35’ten %32,4’e, FAVÖK marjı ise %23,6’dan %21,4’e geriledi. Şirketin maliyetlerinin gelirlerden daha hızlı arttığı, özellikle personel giderleri, operasyon maliyetleri ve imtiyaz kaynaklı giderlerin marjlar üzerinde baskı yarattığı belirtildi.
 
Net kar tarafında çeyreğin en zayıf alanı görüldü ve şirket geçen yılın aynı dönemindeki 1,74 milyar TL net zarardan 2,99 milyar TL net zarara geçti. Bu bozulmada artan finansman giderleri ve iştirak zararları etkili oldu. Özellikle özkaynak yöntemiyle muhasebeleştirilen yatırımlardan gelen 1,99 milyar TL zarar net kârı ciddi şekilde baskıladı.
 
Bilanço tarafında nakit pozisyonu 24 milyar TL’den 10,7 milyar TL’ye gerilerken, net borç 61,4 milyar TL’den 87,9 milyar TL’ye yükseldi. Net borç/FAVÖK oranı yaklaşık 3,4x seviyesinde bulunuyor ve yönetilebilir görülse de daha fazla yükselmesi risk yaratabilir. İşletme faaliyetlerinden 5,07 milyar TL negatif nakit çıkışı oluştu ve işletme sermayesindeki bozulma ile yatırım harcamaları bu baskıyı artırdı. Trive Yatırım, 458,00 hedef fiyat ve 287,00 hisse fiyatına göre %60 getiri potansiyeli ile AL tavsiyesi verdi; yaz sezonuyla operasyonel performansın güçlenmesi ve borçlulukta kontrollü seyir olumlu katalizörler olarak öne çıkarıldı.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-tavhl-hedef-fiyat-28042026.pdf İlgili Dosyayı İndir
Pazartesi, 27 Nisan 2026 00:00
Günün Piyasa Haritası
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-gunun-piyasa-haritasi.pdf İlgili Dosyayı İndir
Pazartesi, 27 Nisan 2026 00:00
Günlük Bülten
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-gunluk-bulten.pdf İlgili Dosyayı İndir
Pazartesi, 27 Nisan 2026 00:00
Vergi teşviki kapsamında kurumlar vergisi oranı imalatçı ihracatçılar için %20’den %9’a, genel ihracatçılar için %14’e indirildi. Bu durum en güçlü etkiyi üretim yaparak ihracat gerçekleştiren şirketlerde yaratacak.
 
Etkiler iki aşamalı değerlendirilmeli: İlk etapta imalatçı ihracatçılar ciddi vergi avantajı elde ederken, ikinci etapta genel ihracatçılarda daha sınırlı bir iyileşme görülecek. Ancak tüm ihracatçıların aynı ölçüde fayda sağlaması beklenmemeli.
 
En yüksek pozitif etki; ihracat oranı yüksek, üretim yapan ve ölçek olarak büyük şirketlerde görülecek. Bu kapsamda özellikle FROTO, SUNTK, CIMSA, LILAK, SISE, AKSA gibi firmalar öne çıkıyor.
 
Temel ayrım noktası: sadece ihracat yapmak değil, üretim yaparak ihracat gerçekleştirmek. Bu nedenle imalatçı ihracatçılar, vergi indiriminin net kâra etkisini daha güçlü hissedecek. Detaylar için raporu inceleyebilirsiniz. 
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-vergi-tesviki-hangi-hisseleri-etkileyecek.pdf İlgili Dosyayı İndir
Cuma, 24 Nisan 2026 00:00
Günün Piyasa Haritası
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-gunun-piyasa-haritasi.pdf İlgili Dosyayı İndir
Cuma, 24 Nisan 2026 00:00
Günlük Bülten
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-gunluk-bulten.pdf İlgili Dosyayı İndir
Cuma, 24 Nisan 2026 00:00
ARCLK - Şirket Bilgi Notu
 
Rapor, Arçelik için 1Ç26 döneminde net kârın 1,8 milyar TL seviyesinde gerçekleştiğini ve yıllık bazda net kâr marjının %1,57 olduğunu gösteriyor. Şirketin satış gelirleri yıllık bazda %15,3 azalışla 511,4 milyar TL’ye geriledi ve bir önceki çeyreğe göre %9,2 düşüş kaydetti. Buna karşın FAVÖK yıllık bazda %3,4 artışla 7,7 milyar TL oldu ve FAVÖK marjı %6,0 seviyesine yükseldi. Brüt kâr marjı yıllık 29,3 puan artışla %29,1 seviyesinde gerçekleşti.
 
Raporun genel tonu nötrden hafif olumluya yakın görünüyor; satışlardaki daralmaya rağmen kârlılık tarafında marj iyileşmesi öne çıkarılıyor. Şirketin özsermayesi son bir yılda %20,7 artış kaydetti ve özsermaye kârlılığı yıllık bazda %3,0, aktif kârlılığı ise %0,5 seviyesinde gerçekleşti. Cari oran 0,96 seviyesinde kalırken, net borç 169,781 Mn TL’ye yükseldi ve yıllık bazda %48 arttı. Kısa vadeli borçlar 354,485 Mn TL, uzun vadeli borçlar 128,961 Mn TL olarak verilmiş; toplam borç / özsermaye oranı %659,41 seviyesinde yer alıyor.
 
Piyasa çarpanlarında hisse için 2025/12 itibarıyla F/K açıklanmazken, Piyasa Değeri / Defter Değeri 0,88 ve Firma Değeri / FAVÖK 7,28 olarak verilmiş. Sektörel karşılaştırmada sektör F/K 26,60, sektör PD/DD 1,29 ve sektör Firma Değeri / FAVÖK 10,72 seviyesinde bulunuyor. Raporda ayrıca Arçelik’in PD’si 77.844 Mn TL, hisse fiyatı 115,20 ve halka açıklık oranı %18 olarak yer alıyor. İhracat oranı %63,75 seviyesinde bulunurken, şirketin gelir yapısında dış pazarların önemli payı dikkat çekiyor.
 
Sonuç olarak rapor, satış gelirlerindeki gerilemeye rağmen FAVÖK marjı ve brüt kârlılıktaki toparlanmayı ön plana çıkarıyor. Ancak net borçtaki artış, kısa vadeli borç yükü ve düşük cari oran finansal risklerin sürdüğünü gösteriyor. Değerleme tarafında hisse, sektör ortalamalarına göre PD/DD ve Firma Değeri / FAVÖK açısından daha düşük çarpanlarla işlem görüyor. Yatırımcı açısından en kritik çıkarım, Arçelik’te operasyonel kârlılığın iyileşmesine karşın bilanço baskısının ve satış daralmasının yakından izlenmesi gerektiği yönünde.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-arclk-bilanco-bilgi-notu.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 22 Nisan 2026 00:00
Piyasa Notu: Günün Piyasa Haritası
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-piyasa-notu-gunun-piyasa-haritasi.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 22 Nisan 2026 00:00
Günlük Bülten
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-gunluk-bulten.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 22 Nisan 2026 00:00
TABGD – 1Ç26 Mali Tablolar Analizi
 
TAB Gıda 1Ç26 bilanço döneminde büyümeyi sürdürdü, ancak operasyonel kaldıraç ve kara dönüşüm beklentilerin altında kaldı. Rapora göre hasılat yıllık bazda %15,3 artarak 13,15 milyar TL’ye çıktı, buna karşın brüt kar 1,53 milyar TL ile yatay kaldı ve brüt marj %13,4’ten %11,6’ya geriledi. FAVÖK 2,23 milyar TL’ye yükselerek %16,4 artış gösterdi ve FAVÖK marjı %17,0 oldu. Net dönem kârı ise 224 milyon TL’ye düşerek geçen yılın aynı dönemindeki 406 milyon TL’nin altında kaldı.
 
Analistin ana mesajı nötr tarafa yakın ama orta/uzun vadede pozitif görüşün korunduğu yönünde. Şirketin 31 Mart 2026 itibarıyla 2.066 açık restorana ulaştığı, franchise restoran sayısının 893’ten 906’ya yükseldiği ve ortalama çalışan sayısının 18.685’ten 19.254’e çıktığı belirtiliyor. Bu tablo, operasyonel ölçeğin büyümeye devam ettiğini gösterirken, satış büyümesinin brüt kar ve esas faaliyet karına yeterince yansımadığı vurgulanıyor. Rapor, asıl sorunun hacim değil, hacmin kara dönüşümü olduğunu söylüyor.
 
Bilanço tarafında toplam varlıklar 40,50 milyar TL, toplam özkaynaklar 24,77 milyar TL seviyesinde ve özsermaye tabanı güçlü kalmaya devam ediyor. Nakit ve nakit benzerleri 4,50 milyar TL’ye yükselirken, finansal yatırımlar 3,24 milyar TL’den 2,20 milyar TL’ye gerilediği için nakit artışının bir kısmı likit varlık çözülmesinden kaynaklandı. Türev araçlar kalemi 2,88 milyar TL düzeyinde ve şirket bunu fiyat dalgalarına karşı kullanılan toplam getiriye dayalı swap işlemleri olarak sınıflıyor. İşletme sermayesi tarafında peşin ödenmiş giderlerin 498 milyon TL’den 711 milyon TL’ye çıkması ve ticari alacaklardaki artışın nakit dönüşümünü zayıflattığı ifade ediliyor.
 
Riskler tarafında en kritik başlıklar kira yükümlülükleri, işçilik baskısı, işletme sermayesi ihtiyacı ve vergi/finansman etkileri olarak öne çıkıyor. Toplam kiralama yükümlülüğü 6,91 milyar TL seviyesinde ve çalışanlara sağlanan faydalar kapsamındaki kısa vadeli borçlar 883 milyon TL’den 1,38 milyar TL’ye yükselmiş durumda. Nakit akışında işletme faaliyetlerinden nakit akışı 1,17 milyar TL görünse de işletme sermayesindeki değişimler -493 milyon TL ile baskı yaratıyor; ayrıca 549 milyon TL vergi ödemesi nakit akışını zorluyor. Değerlendirme kısmında, ikinci ve üçüncü çeyreklerde brüt marjın toparlanıp toparlanmayacağı, işletme sermayesi baskısının hafifleyip hafiflemediği ve vergi/finansman etkilerinin normalize olup olmayacağı en önemli takip başlıkları olarak öne çıkarılıyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-tabgd-1c26-mali-tablolar-analizi.pdf İlgili Dosyayı İndir
Salı, 21 Nisan 2026 00:00
Günlük Bülten
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-gunluk-bulten.pdf İlgili Dosyayı İndir
Salı, 21 Nisan 2026 00:00
Piyasa Notu: Günün Piyasa Haritası
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-piyasa-notu-gunun-piyasa-haritasi.pdf İlgili Dosyayı İndir
Salı, 21 Nisan 2026 00:00
TURSG 1. Çeyrek Bilanço Analizi
 
Raporda Türkiye Sigorta için genel görüş olumlu veriliyor ve 1Ç26 sonuçlarının kar üretim kalitesinde belirgin bir iyileşmeye işaret ettiği belirtiliyor. Net kâr 6,4 milyar TL’ye yükselirken yıllık artış %42 oldu. Teknik kâr 6,9 milyar TL’ye çıkarken yatırım gelirleri hariç teknik kâr 1.990 milyon TL ile yıllık %244 büyüdü. Bu tablo, kârlılığın yalnızca yatırım gelirlerinden değil doğrudan sigortacılık faaliyetinden beslendiğini gösteriyor.
 
Şirketin prim üretimi 53,8 milyar TL’ye ulaşarak yıllık %30 büyüdü ve %16 pazar payı ile lider konum korundu. Bileşik oran %99’dan %90’a, hasar oranı %76’dan %67’ye geriledi; komisyon oranı %12’den %11’e düşerken masraf oranı %11’den %12’ye sınırlı yükseldi. Genel Zararlar branşında prim üretimi 21,1 milyar TL’ye, teknik kâr 2,3 milyar TL’ye çıktı ve yıllık teknik kâr artışı %224 oldu. Yangın ve Doğal Afetler’de prim 12,4 milyar TL, teknik kâr 2,1 milyar TL ve bileşik oran %56 olarak verildi; kasko tarafında prim 5,3 milyar TL, teknik kâr 1,8 milyar TL ve bileşik oran %86 oldu.
 
Sağlık tarafı çeyreğin zayıf alanı olarak öne çıkıyor; sağlık primleri 6,6 milyar TL’den 5,7 milyar TL’ye gerilerken teknik kâr 1.598 milyon TL’den 171 milyon TL’ye düştü. Yönetim bu zayıflığı sağlık sigorta enflasyonundaki keskin yavaşlama, 1Ç25’teki yüksek baz ve 2026 fiyat ayarlamalarının teknik kâra henüz tam yansımamış olmasıyla açıklıyor. Yatırım portföyü arbitraj hariç 80,5 milyar TL’ye yükselip yıllık %33 büyürken, portföy getirisi %42’den %31’e geriledi. Portföyde döviz mevduatlarından Türk lirası devlet tahvillerine geçildiği ve devlet iç borçlanma senetlerinin payının %18’den %41’e çıktığı belirtiliyor.
 
Bilanço tarafında toplam varlıklar 154,66 milyar TL’den 181,85 milyar TL’ye çıkarken özkaynaklar 49,65 milyar TL’den 54,75 milyar TL’ye yükseldi ve sermaye yeterlilik oranı %216 seviyesinde kaldı. Şirket yönetimi 3 milyar TL nakit temettü ve %100 bedelsiz sermaye artırımı kararını vurguluyor. Nakit akışında ise esas faaliyetlerden kaynaklanan net nakdin -5.667 milyar TL’ye dönmesi ve finansal borçların 11,19 milyar TL’den 19,52 milyar TL’ye çıkması dikkat çekiyor. Rapora göre en kritik çıkarım, Türkiye Sigorta’nın yüksek kârlılığı teknik disiplinle desteklediği, ancak nakit akışı ve borçluluk tarafının izlenmesi gerektiğidir.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-tursg-1-ceyrek-mali-tablolar-analizi.pdf İlgili Dosyayı İndir
Pazartesi, 20 Nisan 2026 00:00
Günlük Bülten
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-gunluk-bulten.pdf İlgili Dosyayı İndir
Pazartesi, 20 Nisan 2026 00:00
BIST 100’de Kısa Vadeli Görünüm Haber Akışına Bağlı Kalıyor
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-bist-100de-kisa-vadeli-gorunum-haber-akisina-bagli-kaliyor.pdf İlgili Dosyayı İndir
Pazartesi, 20 Nisan 2026 00:00
Piyasa Notu: Piyasalarda Son Gelişmeler
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-piyasa-notu-piyasalarda-son-gelismeler.pdf İlgili Dosyayı İndir
Cuma, 17 Nisan 2026 00:00
Piyasada Barış Rallisi BIST 100 Yeni Rekora mı Gidiyor
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-piyasada-baris-rallisi-bist-100-yeni-rekora-mi-gidiyor.pdf İlgili Dosyayı İndir
Cuma, 17 Nisan 2026 00:00
Günlük Bülten
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-gunluk-bulten.pdf İlgili Dosyayı İndir
Cuma, 17 Nisan 2026 00:00
INDES Kısa Vadeli Teknik Strateji
 
Raporda INDES hissesi için kısa vadeli teknik görünümün olumlu olduğu belirtiliyor. Hissede 8.83 seviyesinin aşılmasıyla yukarı fiyatlamaların gücünün arttığı, teknik göstergelerin de bu yorumu desteklediği ifade ediliyor. Bu çerçevede, 8.80 seviyesinin altı zarar-kes bölgesi olarak tanımlanıyor.
 
9.50 seviyesinin kısa vadede ilk ara direnç olduğu ve bu seviyeye ulaşıldığı aktarılıyor. Buna rağmen ana hedefin 10.50 olarak izlenmesi gerektiği vurgulanıyor. Mevcut seviyeler baz alındığında yaklaşık %10 yukarı hareket potansiyeli bulunduğu söyleniyor.
 
Raporda 10.50 üzerindeki fiyatlamaların yalnızca bir tepki değil, yeni bir yükseliş dalgasının başlangıcı olarak yorumlanabileceği belirtiliyor. 8.80 seviyesine kadar oluşabilecek geri çekilmelerin kar satışı olarak değerlendirilip teknik fırsat olarak görüleceği ifade ediliyor. Dirençler 10.50, 11.20 ve 11.77 olarak sıralanıyor.
 
Genel sonuç olarak, kurum INDES için kısa vadede yukarı yönlü teknik senaryoyu öne çıkarıyor. Analizin ana dayanağı 8.83 üzerindeki kırılma, 9.50 seviyesinin aşılması ve 10.50 ana hedefi etrafındaki fiyatlama beklentisi oluyor. En kritik çıkarım, 8.80 altındaki kapanışların risk sinyali sayılması ve bunun dışında kalan geri çekilmelerin alım fırsatı olarak izlenmesi gerektiği yönünde özetlenebilir.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-indes-kisa-vadeli-teknik-strateji.pdf İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 16 Nisan 2026 00:00
Günün Piyasa Haritası
Perşembe, 16 Nisan 2026 00:00
Günlük Bülten
Perşembe, 16 Nisan 2026 00:00
Altında güçlü yükseliş için henüz erken
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-altinda-guclu-yukselis-icin-henuz-erken.pdf İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 15 Nisan 2026 00:00
Günün Piyasa Haritası
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-gunun-piyasa-haritasi İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 15 Nisan 2026 00:00
Piyasa Notu: Altın Yükseliyor Ancak Yeni Trend Temel Şartlara Bağlı
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-piyasa-notu-altin-yukseliyor-ancak-yeni-trend-temel-sartlara-bagli İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 15 Nisan 2026 00:00
Günlük Bülten
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-gunluk-bulten İlgili Dosyayı İndir
Salı, 14 Nisan 2026 00:00
Günün Piyasa Haritası
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-gunun-piyasa-haritasi İlgili Dosyayı İndir
Salı, 14 Nisan 2026 00:00
Piyasa Notu: Günün Piyasa Haritası
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-piyasa-notu-gunun-piyasa-haritasi İlgili Dosyayı İndir
Salı, 14 Nisan 2026 00:00
Günlük Bülten
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-gunluk-bulten İlgili Dosyayı İndir
Pazartesi, 13 Nisan 2026 00:00
Piyasa Notu: Petrol Şokunun Makro Etkisi Geçmişe Göre Değişiyor
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-piyasa-notu-petrol-sokunun-makro-etkisi-gecmise-gore-degisiyor İlgili Dosyayı İndir
Cuma, 10 Nisan 2026 00:00
Günlük Bülten
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-gunluk-bulten İlgili Dosyayı İndir
Cuma, 10 Nisan 2026 00:00
Piyasa Notu: ABD enflasyonunda savaş etkisi
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-piyasa-notu-abd-enflasyonunda-savas-etkisi İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 09 Nisan 2026 00:00
Günün Piyasa Haritası
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-gunun-piyasa-haritasi-6646 İlgili Dosyayı İndir
Perşembe, 09 Nisan 2026 00:00
BIMAS Hissesinde Güçlü Görünüm
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-piyasa-notu-bimas-6644 İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 08 Nisan 2026 00:00
ABD ile İran arasında iki hafta sürecek ateşkes kararının ardından piyasalarda güçlü ve geniş tabanlı bir toparlanma gözleniyor. Küresel hisse senedi endekslerinde belirgin yükselişler öne çıkarken, ABD tahvil getirilerinde geri çekilme ve kıymetli metallerde yukarı yönlü hareket dikkat çekiyor. Hürmüz Boğazı’nda gemi geçişlerinin yeniden başlayabileceğine yönelik gelişmeler ise petrol fiyatlarında sert bir düzeltmeyi beraberinde getirdi. Savaş öncesindeki daha dengeli fiyatlama ortamına kısa vadede tamamen dönmek zor görünse de, ateşkes sonrası gelen bu güçlü tepki piyasa dinamikleri açısından şaşırtıcı değil.
 
Bu küresel görünüme paralel olarak BIST 100 endeksinde de güçlü bir açılış gerçekleşti. Endeksin 13.400 seviyesinin üzerine yükselmesi ve hareketin genele yayılması, yükselişin gücünü teyit ediyor. Ancak bu noktada kritik soru, söz konusu yükselişin sürdürülebilir olup olmadığıdır.
 
Piyasanın temel dinamiklere yüksek duyarlılık gösterdiğini vurgulamak gerekir. Mevcut fiyatlamalar da bunu açıkça ortaya koyuyor. Yükselişin devamı açısından makroekonomik ve jeopolitik gelişmelerin yanı sıra teknik görünümün de bu hareketi desteklemesi belirleyici olacaktır.
 
Teknik açıdan bakıldığında, haftalık grafiklerde 8 haftalık üssel ortalamanın geçtiği 13.100 seviyesinin üzerine çıkılması önemli bir eşik olarak öne çıkıyor. Bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda, yukarı yönlü hareketin devamı için güçlü bir zemin oluşabilir. Bu senaryoda endeksin ilk aşamada 13.730 ara direncine, ardından kısa vadede 14.083 seviyesine yönelmesi beklenebilir.
 
Özetle, mevcut yükseliş güçlü olmakla birlikte kırılgan bir zeminde ilerlemektedir. Kalıcılık, hem haber akışına hem de kritik teknik seviyelerin korunmasına bağlı olacaktır.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-yukselisin-devami-hangi-kosullara-bagli İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 08 Nisan 2026 00:00
Ateşkes sonrası petrol fiyatlarında görülen sert geri çekilme, yalnızca emtia bazlı bir düzeltme değil; aynı zamanda küresel risk algısında belirgin bir normalleşmeye işaret etmektedir. Hürmüz Boğazı’na ilişkin risklerin azalması ve arz kesintisi endişelerinin ötelenmesiyle birlikte enerji fiyatlarının 100 doların altına gerilemesi, enflasyon ve büyüme üzerindeki baskıyı geçici olarak hafifletmiştir.
 
Türkiye özelinde petrol fiyatlarındaki düşüş; cari açık, enflasyon ve kur üzerindeki baskının azalması anlamına gelirken, para politikasında daha az sıkılaşma ihtimalini beraberinde getirmektedir. Bu makro iyileşme beklentisi en hızlı şekilde bankacılık sektörüne yansımakta; faiz beklentileri, fonlama maliyetleri ve kredi dinamikleri üzerinden banka hisselerinde pozitif fiyatlamayı desteklemektedir.
 
Nitekim petrol fiyatlarındaki yükseliş döneminde bankacılık hisselerinde sert satışlar görülürken, ateşkes sonrası oluşan yeni dengede bu algının tersine döndüğü ve bankacılık hisselerinde güçlü yükselişlerin yaşandığı görülmektedir. Ancak bu hareketin kalıcılığı konusunda temkinli olunmalıdır; zira ateşkes geçici olup jeopolitik riskler tamamen ortadan kalkmış değildir.
 
Teknik açıdan bankacılık endeksinde savaş sonrası yaklaşık %27’lik geri çekilme yaşanmasına rağmen 15.000 seviyesinin korunması ve ateşkes haberinin bu bölge üzerinde gelmesi, yukarı yönlü tepkiyi güçlendirmiştir. Endeksin 17.100 seviyesinin üzerine yerleşmesi pozitif görünümü desteklerken, bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda 18.775 ara direnç ve 19.727 ana direnç seviyeleri hedeflenebilir. Mevcut teknik görünüm kısa vadede yaklaşık %8 ila %14 arasında bir yükseliş potansiyeline işaret etmektedir.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-piyasa-notu-595388 İlgili Dosyayı İndir
Çarşamba, 08 Nisan 2026 00:00
Günün Piyasa Haritası
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-gunun-piyasa-haritasi-6645 İlgili Dosyayı İndir
Salı, 07 Nisan 2026 00:00
Günün Piyasa Haritası
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-gunun-piyasa-haritasi-6644 İlgili Dosyayı İndir
Pazartesi, 06 Nisan 2026 00:00
THYAO’da Yükseliş Beklentilerle Destekleniyor,
Riskler Korunuyor
 
ABD–İran gerilimi petrol fiyatlarını 100 dolar üzerinde tutarken, havacılık sektörü üzerinde maliyet, operasyon ve talep kanallarıyla baskı yaratmaya devam ediyor. Ateşkes görüşmeleri kısa vadeli iyimserlik oluştursa da kalıcı çözüm sinyali henüz yok; bu nedenle enerji fiyatlarında yüksek seyir ve belirsizlik korunuyor.
 
Bu tablo THYAO özelinde kârlılığı baskılarken, hissede yönün ana belirleyicisi haber akışı olmaya devam ediyor. Ateşkes yönünde somut gelişmeler yukarı tepkiyi destekleyebilirken, olumsuz senaryoda baskının derinleşmesi bekleniyor. Teknik olarak 294,90 üzeri pozitif görünüm korunurken, aşağı kırılımda risk artıyor.
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-thy-teknik-analiz-ve-hedef-fiyat-449332 İlgili Dosyayı İndir
Pazartesi, 06 Nisan 2026 00:00
BIST 100 Risklere Direniyor: Güçlü Duruşun Arkasında Kırılgan Zemin
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-bist100-risklere-direniyor-guclu-durusun-arkasinda-kirilgan-zemin-6644 İlgili Dosyayı İndir
Cuma, 03 Nisan 2026 00:00
Enflasyonda Dinamikler Güçlü
S.No Dosya Adı İndir
1 trive-yatirim-enflasyonda-dinamikler-guclu-6644 İlgili Dosyayı İndir
Öne Çıkanlar Kurumlar Hisse Karşılaştır Partnerlerimiz Videolar Blog Halka Arz İletişim
Giriş Yap Üye Ol
Google Play Apple Store